بسیج دانشجویی ۷۶ دانشگاه خطاب به آملی لاریجانی:
بسیج ۷۶ دانشگاه کشور در نامه‌ای خطاب به خطاب به رئیس قوه قضائیه در واکنش به استعفای قاضی‌زاده هاشمی اعلام کردند: به پرونده تاریک طرح تحول سلامت ورود کرده و خاطیان از قانون را محاکمه کنید.
کد خبر: ۸۶۹۰۵۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴ 12 January 2019
بسیج دانشجویی که همزمان با قوت گرفتن شایعه استعفای قاضی زاده هاشمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به آن واکنش نشان داده و خواستار استیضاح و بازخواست وی به جهت عملکردش در این وزارت خانه شده بود، حالا با انتشار نامه‌ای که شمار امضاهای آن به شدت رشد داشته، خواستار محاکمه وزیر مستعفی بهداشت شد.

به گزارش «تابناک»، بسیج ۷۶ دانشگاه کشور در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه کشورمان خواستار ورود دستگاه قضا به پرونده طرح تحول نظام سلامت کشورمان شدند که به زعم ایشان، پرونده‌ای تاریک و غیرشفاف است که جا دارد خاطیان آن شناسایی و محاکمه شوند.
 
نامه ای که ذیل آن امضای بسیج ۷۶ دانشگاه کشور درج شده و در متن آن، چهار دلیل برای تشکیل این پرونده و رسیدگی قضایی به آن بیان شده است. پرونده ای که به باور نویسندگان و امضا کنندگان این نامه، مدیرانی در راس آن قرار داشته‌اند که جرمشان کمتر از یک اخلال گر اقتصادی فعال در بخش خصوصی نیست.
 
نامه 76 بسیج به آملی لاریجانی برای محاکمه قاضی زاده هاشمی

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

«أَقْسِطُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطین» ‏

جناب آیت الله آملی لاریجانی

رییس محترم قوه قضاییه

همانطور که مستحضرید اخیرا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیم استعفای خود به دولت عملا از پذیرش اشتباهات خود و وزارت مطبوعش در دولت‌های یازدهم و دوازدهم و بار خسارات طرح تحول سلامت به نظام اقتصادی و اجتماعی کشور شانه خالی کرد.

طرح تحول سلامت که در ابتدا به نام مردم و برای بهبود وضعیت نابسامان نظام درمانی کشور آغاز شد، در ادامه با افزایش چشم گیر تعرفه خدمات درمانی در بخش دولتی و خصوصی، بخش عظیمی از منابع دولت و بیمه‌ها را روانه جیب قشر نازکی از پزشکان متخصص نمود؛ درحالی که سایر کارکنان حوزه سلامت درمان منافع کمتری از این افزایش بودجه داشتند.

بسیج دانشجویی منشأ اصلی مشکلات و خسارات سنگین پیش آمده پس از اجرای طرح تحول سلامت را تعارض منافع مدیران و سیاستگذاران نظام سلامت کشور می‌داند. همانطور که همواره، حتی پیش از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، حضور ذی‌نفعان بخش خصوصی درمان در مناصب حاکمیتی نظام سلامت را زمینه اصلی فساد و ناکارامدی در این حوزه معرفی می‌نمود. اما در اغلب موارد به خصوص در دوران وزارت دکتر قاضی‌زاده هاشمی، نه تنها گوش شنوایی دیده نشد؛ بلکه با هجمه و عتاب مسئولین مواجه گردید. نتیجه آن‌که امروز طرحی که قرار بود گره از مشکلات مردم باز کند خود بزرگترین بحران‌ها را از جنبه اقتصادی و اجتماعی برای کشور به وجود آورده است.

جناب آقای آملی لاریجانی

قطعا جرم مدیری که به واسطه جایگاه حاکمیتی خود و با سوء استفاده از قوانین، منفعت مردم را فدای رونق کسب و کار خود و هم صنفانش در بخش خصوصی می‌کند و با اصرار ۵ ساله بر مسیر نادرست، ده‌ها هزار میلیارد تومان از منابع کشور را، در این شرایط سخت اقتصادی کشور، از بین می‌برد و باعث به وجود آمدن بحران عظیم کنونی در نظام اقتصادی و رفاهی کشور می‌شود، کمتر از یک اخلال گر اقتصادی فعال در بخش خصوصی نیست.
 
از این رو از دستگاه قضا انتظار می‌رود با عنایت به مواردی که در ذیل بدان اشاره خواهد شد، بدون هیچ ملاحظه‌ای با عاملان بحران کنونی به وجود آمده در نظام سلامت برخورد نماید:

۱- طرح تحول سلامت هیچ‌گونه مصوبه قانونی از مجلس شورای اسلامی ندارد و محل هزینه شدن ده‌ها هزار میلیارد تومان از منابع دولتی به نام این طرح توسط وزارت بهداشت غیر شفاف بوده است.

۲- افزایش نجومی تعرفه‌های خدمات سلامت در گام سوم طرح تحول سلامت بر خلاف بند ه‍ ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر رعایت اصل تعادل منابع و مصارف صورت گرفت و با چند برابر شدن تعرفه خدمات درمانی بدهی بسیار سنگینی را به دولت و بیمه‌های درمان تحمیل نمود و ورشکستگی سازمان‌های بیمه گر را رقم زد.

۳- فعالیت دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش خصوصی درمان، بر خلاف نص صریح تبصره ۲ ماده ۳۲ قانون برنامه پنجم توسعه بوده است. همچنین مسئولیت اجرای این بند از قانون مبنی بر منع حضور همزمان کارکنان ستادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، روسای شبکه‌های بهداشت و بیمارستان‌های دولتی بر عهده این وزارتخانه بوده که ایشان از اجرای این قانون سر باز زدند و وجود پزشکان و مدیران دوزیست در این وزارتخانه و دستگاه‌های مطبوع ایشان منشأ بسیاری از مفاسد این حوزه بوده است.

۴- بر اساس ماده ۳۵ قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف به استقرار سامانه پرونده الکترونیک بوده است. اما به رغم اینکه استقرار این سامانه با ایجاد شفافیت باعث کشف بسیاری از مفاسد در نظام سلامت و جلوگیری از هدررفت منابع می‌گردد، تکمیل پروژه‌های مربوطه همچون «سپاس» در دوران وزارت آقای دکتر قاضی زاده هاشمی متوقف گردید و اجرای این بند از قانون به بهانه‌های واهی به تعویق افتاد. همچنین ایشان مجددا در قانون برنامه ششم مکلف به استقرار این سامانه تا پایان سال ۱۳۹۸ بودند که تا کنون گام مؤثری در این جهت برداشته نشد.

بسیج دانشجویی بنا بر وظیفه ذاتی خود مبنی بر صیانت از حقوق عامه مردم، این صاحبان اصلی انقلاب اسلامی، همچون سال‌های گذشته بدون واهمه از تهدید و ارعاب افرادی که منافع مادی خود را در خطر می‌بینند در مقابل مصادره شدن بیت‌المال به نفع قشر نازکی از پزشکان و فعالان اقتصادی سلامت سکوت نخواهد کرد و اجازه نخواهد داد تا مسببان فرورفتن نظام اقتصادی و رفاهی کشور در گرداب طرح تحول سلامت بدون پاسخگویی مشغول کاسبی خود در بخش خصوصی شوند؛ لذا ازحضرتعالی به عنوان رئیس دستگاه قضایی درخواست می‌شود همانگونه که فرمودید در برخورد با مفسدان هیچ ملاحظه‌ای نخواهید داشت، به پرونده تاریک و غیرشفاف طرح تحول سلامت ورود کرده و خاطیان از قانون را محاکمه نمایید.

با آرزوی عزت و سربلندی


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله
دانشگاه علوم پزشکی آزاد
دانشگاه علوم بهزیستی علوم بهزیستی
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی یزد
دانشگاه علوم پزشکی کاشان
دانشگاه علوم پزشکی نیشابور
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی قزوین
دانشگاه علوم پزشکی کرج
دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی اراک
دانشگاه علوم پزشکی خمین
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
دانشگاه علوم پزشکی فسا
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشکده علوم پزشکی نوراباد
دانشکده علوم پزشکی داراب
دانشکده علوم پزشکی لارستان
دانشکده علوم پزشکی گراش
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی لرستان
دانشگاه امام خمینی
دانشگاه صنعتی ارومیه
دانشگاه بوعلی سینا
دانشگاه اراک
دانشگاه بجنورد
دانشگاه بیرجند
دانشگاه اصفهان
دانشگاه امام صادق
دانشگاه تهران
دانشگاه امیرکبیر
دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه صنعتی کرمانشاه
دانشگاه یاسوج
دانشگاه ارومیه
دانشگاه علم و فرهنگ
دانشگاه شریعتی
دانشگاه انقلاب اسلامی
دانشکده شهید شمسی پور
دانشگاه صنعتی مالک اشتر
دانشگاه فردوسی مشهد
دانشگاه ازاد اردبیل
دانشگاه آزاد زنجان
دانشگاه آزاد رشت
دانشگاه آزاد بجنورد
دانشگاه آزاد سمنان
دانشگاه آزاد شهرکرد
دانشگاه آزاد تهران شمال
دانشگاه آزاد سنندج
دانشگاه آزاد ارومیه
دانشگاه آزاد کرمانشاه
دانشگاه آزاد ایلام
دانشگاه آزاد اسلامشهر
دانشگاه آزاد مشهد
دانشگاه آزاد ساری
دانشگاه آزاد اهواز
دانشگاه آزاد کرج
دانشگاه آزاد رودهن
دانشگاه آزاد همدان
دانشگاه آزاد خرم آباد
دانشگاه آزاد دزفول
دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات
دانشگاه آزاد بیرجند
دانشگاه آزاد یزد
دانشگاه آزاد تهران جنوب
دانشگاه آزاد قزوین
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۲
قاضی تاریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
تا حالا کجا بودند این انجمن اسلامی های دانشجویان؟
چرا صبر کردند بعد از رفتن و استعفا؟
چرا تا بحال جرات و جسارت نداشتند؟
و اخر اینکه چه کسی گفته درخواست انجمنهای اسلامی دانشجویان مدعی العموم و نماینده همه مردم هستند که بخودشون اجازه میدن که هر نامه ای و هر درخواستی را بکند؟
چرا این امکان برای همه مردم نیست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
کی اینها را سازمان دهی کرده حتما ....
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
هوچی ها باید کشور ترکیه رو که کل مردمش رو پوشش بیمه درمانی کرده ببینن و کمی خجالت بکشن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
چرا چنین در خواستی برای بررسی عملکرد قالی باف در دوران تصدی شهرداری ندارند؟ قربان بروم خدا را یک بام و دوهوارا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
طبق معمول دانشگاههای علوم پزشکی استان خوزستان در لیست نیستن !!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
عدالت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
به داد پول هایی که در زمان وزارت هاشمی بر باد رفت برسید
من کارمند بیمارستان یه شهر 100 هزار نفری هستم. اینجا دکترا حقوقشون رو بصورت 1.2 یا 2.3 بیان میکنن. یعنی یک میلیارد و 200 میلیون و..
سعيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
براي اولين بار با نظر بسيج دانشجويي موافقم
م.نوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اینها تا قبل از این وزیر کجا بودن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حرف حق این طرح باید طرح تحول جیب پزشکان نام گذاری میشد نه تحول سلامت
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
خیلی کار کرده بخصوص واس مردم سیستان وبلوچستان تجهیزات و درمانگاه تاسیس کرده قبل از ایشون این پولا کجا میرفته؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
به دلیل تعارض منافع به وجود آمده طی دوره مدیریت ایشان بخش عظیمی از منابع دولت و بیمه‌های درمان صرف افزایش سه برابری دریافتی پزشکان شد. در حالی که بسیج دانشجویی پیش از انتخاب وزیر بهداشت دولت یازدهم، نسبت به حضور ذی‌نفعان بخش خصوصی در مناصب حاکمیتی به دولت منتخب و نمایندگان مردم هشدار داده بود. افزایش افسارگسیخته هزینه‌های درمان طی چهارسال اخیر باعث شد تا کشور برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی مجبور به انتشار هشت هزار میلیارد تومان اوراق قرضه شبه ربوی شود که این کار نظام اقتصادی کشور را درآینده‌ای نه چندان دور با مشکل جدی مواجه خواهد کرد. هزینه‌هایی که به دلیل اصرار مجریان بر ادامه راه نادرست، سال به سال به رقم آن افزوده می‌شود و برای دولت‌های بعد تنها بدهی آن باقی می‌ماند.
احسان معدولیت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
سلام : اساتید معظم دانشگاهی اولا" دستگاه های متبوع درست است نه "مطبوع "
ثانیا" :خیلی هم طرح خوبی بود ريال پدر من تصادف کرده و پایش شکسته بود ، کلا" بیمارستان هفده هزار تومان گرفت ، اصولا" کار دولت ، ایجاد دولت رفاه و تامین اجتماعی همه جانبه مردم و عمران مملکت است نه تامین حتی آجیل شب عید کارمندانش و ... به نحویکه بودجه ای برای عمران و بهداشت نماند . ثالثا" :قال الله تعالی :ولایجرمنکم شنان قوم علی الا تعدلوا اعدلوا هو اقرب لتقوی
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: