بازدید 4671
۵
کد خبر: ۸۵۸۳۱۸
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴ 08 December 2018

معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر زمان آغاز اجرای برخورد تعرفه‌ای با مشترکان پرمصرف برق را ابتدای خردادماه ۹۸ اعلام کرد و گفت: هزینه قبوض مشترکان پرمصرف برق بین ۵۰ تا ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش میزان، محمودرضا حقی فام اظهار کرد: در تابستان به خاطر مصرف بالای برق به خصوص بار مصرفی وسایل سرمایشی، با مشکل تولید برق روبه‌رو هستیم.

وی در ادامه افزود: مردم شریف ایران شاهد بودند که در تابستان سال جاری به خاطر مصرف بسیار زیاد برق در کشور و همچنین کاهش بارش‌ها که روی میزان تولید نیروگاه‌های برق‌آبی تأثیر گذاشته بود، باعث شد که ما نتوانیم بار کامل را برای شبکه برق کشور تأمین کنیم.

معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر تصریح کرد: بررسی کردیم که اگر بخواهیم الگوی مصرف را کنترل کرده و مشترکان پرمصرف را به سمت اینکه بتوانند الگوی مصرف را رعایت کنند، هدایت کنیم؛ چه راهکار‌های اجرایی باید مدنظر قرار گیرد که در این زمینه وزارت نیرو کار‌های متعددی را انجام داده بود و در مورد بار‌های صنعتی، تجاری، اداری و دولتی اقداماتی انجام شده بود، اما بخشی که مغفول مانده بود در ارتباط با بار‌های خانگی بود.

حقی فام تصریح کرد: در زمان پیک سراسری شبکه برق کشور تقریبا ۵۲ درصد بار شبکه مربوط به بار مصرف برق خانگی است که عدد بسیار بزرگ و قابل توجهی است.

سخنگوی صنعت برق ایران با بیان اینکه تصمیم بر این شد تا به جای آنکه قسمت‌های مولد مثل بخش‌های صنعتی و کشاورزی را تحت فشار قرار دهیم، به الگوی مصرف به ویژه در بخش خانگی توجه کنیم، گفت: هدفگذاری ما بر این اساس است که در ارتباط با بار‌های خانگی بتوانیم بدمصرف‌ها را به جرگه خوش مصرف‌ها وارد کنیم.

وی گفت: در طی سال‌های گذشته کاری که صورت می‌گرفت بر این اساس بود که عمدتا با روش‌های تشویقی و با اجرای راهکار‌های فرهنگی موارد مربوطه را هدایت می‌کردیم و اثرات مثبتی نیز از اجرای این راهکار‌ها بدست می‌آمد، اما کافی نبود و احساس بر این بود که ما باید از سیگنال‌های قیمتی نیز برای مشترکان پرمصرف استفاده کنیم تا اثرگذاری، جامع‌تر و مطلوب‌تر باشد.

حقی فام عنوان کرد: وزارت نیرو شاخصی را تعیین کرد که اصولا پرمصرفی را تعریف کند و بدانیم اگر بالاتر از چه ارقامی مصرف برق صورت بگیرد، مشترک به عنوان یک مشترک پرمصرف شناخته می‌شود که در این خصوص، در مناطق عادی ماهانه ۳۰۰ کیلووات ساعت و در مناطق گر‌مسیر ماهانه ۲۰۰۰ کیلووات ساعت به عنوان الگوی مصرف لحاظ شده و تعیین آن هم به این صورت بود که یک منزل معمولی مسکونی را مثلا در شهر اهواز در نظر گرفتیم و به گونه‌ای که زندگی مختل نشود و استفاده از برق به اندازه کافی با استفاده از یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی، روشنایی و ... صورت بگیرد، الگوی مصرف تعیین شده؛ که در این زمینه برای هر شهر دمای آن شهر نیز مدنظر قرار داده‌ایم و براساس یک مطالعه جامع آماری این اعداد را به عنوان الگوی مصرف تعیین کرده‌ایم.

وی افزود: اعتقاد داریم این محدوده تعیین شده ۳۰۰ کیلووات ساعت برای مناطق عادی و ۲۰۰۰ کیلووات ساعت برای مناطق گرمسیر، اخلالی در زندگی مردم از نظر رفاه ایجاد نمی‌کند و یک سطح مناسبی است که ما آن را به عنوان الگوی مصرف رعایت کنیم.

معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر در خصوص جزئیات پیشنهاد وزارت نیرو برای برخورد با پرمصرف‌های برق بیان کرد: پیشنهاد وزارت نیرو این بود که تا حد رعایت این الگوی مصرف، با یک نظام سوبسیدی قابل توجه برق را به دست مردم برساند و برای بالاتر از آن نرخ‌هایی تعیین کنیم که بازدارندگی داشته باشد.

وی یادآور شد: تعیین این نرخ‌ها با این هدف نیست که بخواهیم پول از مشترکان بگیریم، بلکه می‌خواهیم با این سیگنال قیمتی، مشترکان پرمصرف را تشویق کنیم که به جمع مشترکان خوش مصرف بپیوندند.

حقی فام توضیح داد: طبق بررسی‌هایی که ما انجام دادیم عمده مصرف برق مشترکان پرمصرف در بخش وسایل سرمایشی است و راهکار‌های مدیریت مصرف برق در این بخش نیز بسیار ساده و قابل اجرا است؛ مثلا در منازل مشترکان پرمصرف در برخی نقاط، کولر‌ها به طور مداوم در تابستان روشن است در حالی که می‌توانند در زمان خروج از منزل، کولر‌های خود را خاموش کنند و یا به جای اینکه روی درجات بسیار پایین آن را تنظیم کنند، کولر‌های خود را روی درجاتی تنظیم کنند که در عین برقراری هوای مطبوع برای محل سکونت آنها، برق کمتری نیز توسط این وسایل مصرف شود.

وی اظهار کرد: در خصوص اینکه چه تعداد از مشترکان برق، پرمصرف هستند، نه تنها آمار کشوری را در اختیار داریم، بلکه برای آنکه برخورد تعرفه‌ای با مشترکان پرمصرف به صورت کامل مبتنی بر واقعیات و آمار صحیح باشد، شهر به شهر اقدام به بررسی، مطالعه و استخراج آمار مشترکان کرده‌ایم و در حال حاضر می‌دانیم که در هر شهر چه تعداد از مشترکین پرمصرف و چه تعداد خوش مصرف هستند.

معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر گفت: حتی در کلانشهری مثل تهران، مناطق شهرداری را جدا کرده و آمار هر نقطه از شهر را از نظر تعداد مشترکان خوش مصرف و پرمصرف استخراج کرده‌ایم.

وی در این باره بیان کرد: در حالت کلی، نزدیک به ۸۵ درصد مشترکان برق کشور خوش مصرف هستند و این یک رقم عالی در بخش مصرف برق است و در خصوص این ۸۵ درصد از جمعیت کشور، اصلا نظام تعرفه گذاری جدید اثری نخواهد داشت؛ چرا که تمام تصمیمات تعرفه گذاری جدید برای ۱۵ درصد از جمعیت کشور است که خوش مصرف نیستند.

سخنگوی صنعت برق کشور در خصوص سازوکار اعمال تعرفه‌های جدید برای تشویق مشترکین بدمصرف به پیوستن به جمع مشترکان خوش مصرف گفت: هدفگذاری صورت گرفته برای برخورد تعرفه‌ای با مشترکان پرمصرف ۴ ماهه است؛ یعنی از ابتدای خرداد هر سال تا انتهای شهریور همان سال، زمان هدفگذاری شده اجرای برنامه جدید تعرفه گذاری خواهد بود و برای بقیه ماه‌های سال ما هیچ هدفگذاری در بخش تغییر تعرفه‌گذاری نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: برای این ۴ ماه کاری که انجام می‌شود بر این اساس است که برای مشترکان پرمصرفی که شناسایی شده اند، در صورت ابلاغ تصویب دولت در این زمینه، ابتدا به این مشترکین اطلاع رسانی می‌شود که شما به عنوان مشترک پرمصرف شناسایی شده اید و در صورت ادامه روند مصرف بدین شکل، قبوض برق شما با ارقام بیشتری صادر خواهد شد.

حقی فام تصریح کرد: ما اقدام بی نظیری در بخش صدور قبوض در برنامه داریم که برای اولین بار اقدام به صدور پیش قبض کنیم، بدین صورت که الگوی مصرف سال گذشته هر مشترک پرمصرف با تعرفه‌های جدید محاسبه شده و برای وی ارسال می‌شود تا بداند اگر امسال نیز همچون گذشته پرمصرف باشد، چه ارقامی بابت مصرف برق باید بپردازد و در واقع پیش از مصرف، از نتیجه کار خود در هزینه قبوض برق مطلع شود که فکر می‌کنیم صدور این پیش قبض‌ها، بسیار کمک خواهد کرد که مشترک اقدام به اصلاح رفتار مصرفی خود کند.

وی ادامه داد: میزان افزایش تعرفه برق برای پرمصرف‌ها را برای شهر‌های مختلف حساب کرده ایم، این رقم تقریبا به طور متوسط در مورد مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نکنند و آخرین پله مصرفی را داشته باشند، یعنی بسیار پرمصرف باشند، نزدیک به ۵۰ تا ۷۰ درصد، مبلغ پرداختی در قبوض برق‌شان افزایش خواهد یافت که می‌توانند با مختصری کنترل مصرف خود، به این بحث‌ها و افزایش تعرفه‌ها وارد نشوند.

معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر در خصوص زمان تصویب این پیشنهاد وزارت نیرو برای برخورد تعرفه‌ای با مشترکان پرمصرف برق گفت: قطعا اجرای این طرح برای سال ۹۸ (ابتدای خردادماه سال آینده) در دستور کار است، تا امروز نیز کمیسیون زیربنایی دولت این طرح را تصویب کرده و اکنون به دولت رفته تا ملاحظات هیئت محترم دولت نیز در این طرح لحاظ شود و اگر بحث خاصی در مورد آن نباشد، من فکر می‌کنم تا انتهای آذرماه تکلیف طرح برخورد تعرفه‌ای با مشترکان پرمصرف نهایی شود؛ که در این صورت ما زمان مناسب ۵ تا ۶ ماهه‌ای را در اختیار داریم تا هم راهکار‌های مدیریت مصرف را به مردم گوشزد کنیم و هم فرصتی باشد که بتوانیم پیش قبض‌ها را صادر کنیم که اگر این فرصت کافی در اختیار ما باشد می‌توانیم به راحتی مردم را آگاه کنیم و سعی ما این است که به سمتی که از مردم هزینه بالاتری در قبوض دریافت کنیم، نرویم.

وی تاکید کرد: فکر می‌کنیم با تصویب این پیشنهاد و اجرایی شدن این طرح، با ضریب الاستیسیتی که حساب کردیم پیش بینی ما این است که حدود ۱۵۰۰ مگاوات از پیک بار شبکه برق در زمان پیک مصرف تابستانه کم شود که اگر مردم بخواهند مقایسه‌ای داشته باشند تا این مقدار ۱۵۰۰ مگاواتی را بهتر درک کنند، میزان سرمایه گذاری که نباید برای این رقم انجام دهیم، یعنی برای نیروگاهی که فقط برای تابستان این مقدار را برای ما تأمین کند، چیزی در حدود ۳ میلیارد دلار است که این مقدار صرفه جویی شده و این رقم سودی است که اجرای این طرح برای اقتصاد کشور به دنبال دارد.

معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر در خصوص دیگر برنامه‌های مدیریت شبکه برق کشور برای پیک مصرف برق تابستان ۹۸ خاطر نشان کرد: ما یک برنامه «۰۹۸» را برای بخش‌های صنعتی، اداری، کشاورزی، تجاری و .. آماده کرده ایم که در این زمینه می‌توان به برنامه تغییر ساعت اداری ارگان‌های دولتی، قطع برق ۴ ساعت پیک برای بخش کشاورزی و استفاده رایگان ۲۰ ساعته این بخش از برق در ساعات غیرپیک، رصد مصرف مشترکان دولتی و الزام به کاهش مصرف نسبت به سال قبل، تأمین ۲۰ درصد بار مجموعه‌های اداری کشور از طریق انرژی‌های نو و ... اشاره کرد.

حقی فام ادامه داد: برنامه‌های مذکور و برنامه‌های دیگری در قالب بسته برنامه‌ای با عنوان «۰۹۸» تدوین شده و در دستور کار است که این عنوان «۰۹۸» به این معنی است که عزم وزارت نیرو برای گذر بدون خاموشی از پیک سال ۹۸ است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
آخرین چاره جریمه و افزایش قیمت خوب تابستان داغ می شه و باید مردم وسایل سرمایشی رو روشن کنن

تو تابستان برق نمی تونید بدید و در زمستان گاز و به جای افزایش زیر ساخت به فکر جریمه و افزایش قیمت هستین
تیمور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
به جای اینکه به فکر ساختن زیرساخت ها و نیروگاههایی از قبیل سیکل ترکیبی و پنل های خورشیدی باشند راحت ترین کار که همان کم مصرف کردن و فشار به مردم است را انتخاب میکنند. چیزی که نه هزینه دارد و نه کارساز میباشد. شما نمیتوانی در اوج گرما به مصرف کننده خانگی القا کنی که مصرف نکن یا کمتر مصرف کن...هیچ کس دوست ندارد در این اوضاع بد اقتصادی هزینه اضافی بدهد..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
زمستان‌ها باید گاز و تابستانها هم آب و برق مصرف نکنیم یعنی رفاه و آسایش کامل !!!!!
بهار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
تابستانهای تهران درسالهای اخیر دست کمی از اهواز نداشت وبسیار گرم بود بهتر است دمای هوای هر شهر را درتابستان دراین مورد لحاظ کنید زیرا اب وهوا خیلی تغییر کرده وگرمتر شده
سید مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
سلام . در شهر بندر امام خمینی - سربندر زندگی میکنم . چند روز پیش آمدند برای تست کنتور برق . بعد از بررسی دیدند همچیز عادیه . بما گفتند چرا مصرف شما اینقدر پایینه . جالبه . گفتم شیشه ها دو جداره هستند و از سه طرف منزل ما بسته است و ما با کمترین مصرف برق در تابستان و با روشن کردن یک کولر کم مصرف زندگی میکنیم . باور نکردند و میگفتند باید بررسی بشه شما شاید برق دزدی میکنید .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محدودیت های کرونایی ترور محسن فخری زاده محسن فخری زاده سید محمد علی شهیدی