بازدید 4574
این قدر خودتان را مقایسه نکنید!
کد خبر: ۸۵۲۸۶۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶ 19 November 2018

یک شرکت تجاری برای این که نظر خانم ها درباره زیبایی خودشان را بسنجد، روی سر در ورودی های فروشگاه هایش دو تابلو گذاشت و روی یکی نوشت: «مخصوص ورود خانم های زیبا» و روی دیگری هم نوشت: «مخصوص ورود خانم های معمولی». این شرکت در چندین مرکز تجاری بزرگ در شهرهای شانگهای چین، سانفرانسیسکوی آمریکا، دهلی هند و سائوپائولوی برزیل این کار را انجام داد و از عکس العمل خانم هایی که می خواستند یکی از این درها را برای ورود انتخاب کنند به طور مخفیانه فیلم گرفت. نکته جالب درباره این فیلم که در شبکه های اجتماعی و یوتیوب منتشر شده و بازدید بالایی هم داشته، این است که بیشتر خانم ها در لحظه انتخاب بین این دو در ورودی، لحظه ای مکث می کنند و حدود 80 درصد آن ها ورودی مخصوص خانم های معمولی را انتخاب می کنند. بعضی از خانم ها، بیش از 30 ثانیه مقابل این ورودی ها می ایستند تا تصمیم شان را بگیرند. بعد از این انتخاب وقتی از آن ها در لحظه ورود، دلیل انتخاب ورودی معمولی پرسیده می شود، هیچ کدام دلیل قانع کننده و منطقی ندارند و فقط تصور می کنند که زیبا نیستند. نکته جالب درباره 20 درصدی هم که ورودی مخصوص خانم های زیبا را انتخاب می کنند، اظهار احساس پیروزی و خوشایندی بعد از ورودشان به فروشگاه است.

به گزارش روزنامه خراسان، دکتر پرستو امیری، روان شناس سلامت در ادامه نوشت: تصویر بدنی از خود به معنای باورها و احساسات فرد درباره جذابیت های زیبایی ظاهری و جنسی خود است. به عبارت روشن تر به این معناست که فرد بدن خود را چگونه می بیند و چه احساسی درباره آن دارد و نیز فکر می کند دیگران بدن او را چگونه می بینند.

عوامل تشدید کننده نارضایتی زنان از زیبایی شان

در همین زمینه، بعضی عوامل باعث می شوند که زنان از تصویر بدنی شان راضی نباشند یا این میزان از نارضایتی، تشدید شود.

نقش رسانه ها: رسانه ها با ارائه یک الگوی استاندارد و بی نقص از زیبایی بر نظر افراد درباره ظاهر خودشان اثر زیادی می گذارند. اغلب ستارگان زنی که در تلویزیون، سینما، تبلیغات و ... می بینیم زنانی با ظاهری زیبا، بی نقص، بدون اضافه وزن و در ایده آل ترین شکل ظاهری ممکن هستند. این تصویر کمال گرایانه از ظاهر زنانه به مرور زمان این حس را در زنان ایجاد می کند که به لحاظ ظاهری با یک زن زیبا و ایده آل فاصله زیادی دارند. همچنین تبلیغات محصولات زیبایی برای نشان دادن اهمیت محصولات شان و فروش بیشتر، به گونه ای اقدام می کنند که به افراد القا می شود یک نقص کوچک می تواند تاثیر زیادی بر زندگی شان بگذارد و از این راه بر تصویر بدنی افراد اثر منفی می گذارند.

نقش جامعه و فرهنگ: زنان بیشتر از روی ظاهرشان قضاوت می شوند و این مسئله منجر به حساسیت بیشتر آن ها درباره ظاهرشان شده است. در مقایسه با مردان، زنان-حتی در کودکی- بازخورد بیشتری از اطرافیان و جامعه درباره ظاهرشان دریافت می کنند. این مسئله منجر می شود زنان بسیار بیشتر از مردان نگران تصویر بدنی خود بوده و مدام در حال ارزیابی ظاهر خود باشند.

عوامل روان شناختی موثر بر تصویر بد از زیبایی خود

افسردگی، اضطراب اجتماعی، اعتماد به نفس پایین، کمال گرایی و ... با نارضایتی از تصویر بدنی ارتباط دارد. معمولا افراد افسرده دید منفی به خودشان به طور کلی دارند که این دید منفی شامل تصویر بدنی نیز می شود. کسانی که از اضطراب اجتماعی رنج می برند نگران قضاوت دیگران درباره رفتار، عملکرد و تصویر بدنی شان هستند. پژوهش های حوزه اعتماد به نفس نشان داده اند حتی زنانی که به طور کلی اعتماد به نفس و عزت نفس بالاتری دارند، در زمینه تصویر بدنی اعتماد به نفس شان نسبت به مردان پایین تر است. صفت کمال گرایی باعث می شود افراد درباره فاکتورهای زیبایی، استانداردهای کمال گرایانه و انعطاف ناپذیری داشته باشند و مدام در حال مقایسه خود با الگوی استاندارد و بی نقص ذهنی شان باشند.

چگونه از دام نگرانی درباره تصویر بدنی رها شویم؟

اگر شما هم جزو این دسته از زنان هستید، چهار توصیه به شما داریم که حتما باید به آن ها توجه داشته باشید.

1- یاد بگیرید خود را آن گونه که هستید بپذیرید و دوست بدارید. هر آدمی زیبایی های منحصر به فرد خودش را دارد. از مقایسه خود با دیگران، به خصوص ستارگان مد و سینما بپرهیزید.

2- به جای تمرکز بر زیبایی ظاهری بر کلیت خود به عنوان یک زن تمرکز کنید. توانایی ها، استعدادها و ویژگی های شخصیتی تان را ارتقا ببخشید. فراموش نکنید زیبایی ظاهری تنها یک جنبه از وجود زنانه شماست.

3- زنان دیگر را از روی ظاهرشان قضاوت نکنید و درباره ظاهر آن ها نظرات منفی ندهید. اگر زنان می خواهند تفاوت های جنسیتی در خصوص قضاوت ظاهری را تغییر دهند باید از خودشان شروع کنند.

4- به سلامت جسم و روان خود اهمیت دهید. زیبایی واقعی در سلامت بدن است. اگر به دنبال تناسب اندام، داشتن پوست بهتر و ... هستید، این اقدامات را نه به عنوان یک روش برای زیبایی بلکه به عنوان راهی برای بهبود سلامت تان ببینید. ورزش کنید، رژیم غذایی متناسب داشته باشید، روش های افزایش اعتماد به نفس و شاد بودن را یاد بگیرید و اجازه ندهید استانداردهای کمال گرایانه رسانه ها و جامعه برای شما تعیین تکلیف کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
چون واقعیت هم همینه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
همتون به خدا خوشگليد
آشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
عجب اعتماد به نفسی دارن اینا یعنی 20 درصدشون خودشون رو زیبا میدونن ؟ من که فک نمی کنم شاید 1 در 1000 باشه ولی 20 درصد هرگز
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
اونوقت خودت چه شکلی هستی ؟؟؟
اصلا کی از تو نظر خواست؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
مشخصه که این گفته در مورد زنان ایرانی نیست چون همشون خودشون رو خوشگل می دونند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
همه شانم خودشان را از نظر ظاهری و رفتاری و ... زیباترین و بهترین میدانند. به عبارتی فکر میکنند بهترین تیپ و قیافه و رفتار و اخلاق همینه که خودشون دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
از ابیات:
طاووس را بدیدم می کند پر خویش / گفتم مکن که پر تو با ریب بافر است
بگریست زارزار و مرا گفت ای حکیم / آگه نه ای که دشمن جان من این پر است.
مثنوی معنوی مولانا می توان این استفاده را کرد که: شاید افراد زیبا هم دردسرهای مخصوص به خود را دارند و از طرفی زیبایی ظاهر تنها ملاک برتری انسان ها نیست و شاید بین آن 80% واقعاً 80% زیبایی نسبی داشتند اما ترسیدند حمل بر خود شیفتگی شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
زیبا یی را سلیقه جوامع محتلف تعیین می کند. اما متاسفانه امروز تخت تبلیغات گسترده می خواهند نوعی خاص از تیپ و
قیافه را یبا معرف کنند و مشکل از همین جا شروع می شود. بسیاری از هزینه هایی که برای زیبایی می شود ناشی از این تبلیغات است . زن و مرد ایرانی و افریقایی و اروپایی و چینی هر کدام خصویات فیزیگی نزادی خاصی دارند و این تبلیغات فروشندگان لازم ارایشی و موسسات مختلف زیبایی می خواهند همه اینها را شکل مدلهای خاصی کنند.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
از بس زیبایی شناسی واقعی رو بلد نیستن و هرچی رسانه ها بگن براشون میشه حجت
این قدرت رسانه هاست که به خاطر فروش کالاها ذهنیت مردم رو تغییر میدن!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
خوب زیبا نیستن.
علی بی غم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
اگر پاپا دزد باشه پول اورته خوشگلی هم درپی چون بوا گارگر باشه غم وغصه و فقر و ژولیدگی ظاهر
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه رابرت مک ایر سردار حاجی زاده زینب ابوطالبی شهاب حسینی سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا