بازدید 2017
معاون اول رئیس جمهور:
معاون اول رئیس جمهور گفت: باید با مردم صادقانه صحبت شود و شرایط کشور باید به مردم تبیین شود البته این بدان معنی نیست که مردم را نگران کنیم ولی نباید هیچ موضوعی از مردم پنهان بماند.
کد خبر: ۸۴۹۵۳۰
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵ 06 November 2018

معاون اول رئیس جمهور گفت: باید با مردم صادقانه صحبت شود و شرایط کشور باید به مردم تبیین شود البته این بدان معنی نیست که مردم را نگران کنیم ولی نباید هیچ موضوعی از مردم پنهان بماند.

به گزارش خبرگزاری فارس؛ اسحاق جهانگیری امروز در مراسم تکریم شریعتمداری  و معارفه رحمانی وزیر جدید صنعت گفت: آخرین پرده نمایش آقای ترامپ  و همکارانش در آمریکا دیشب به صحنه نمایش آمد و اینکه شرایط کشور به چه سمتی پیش خواهد رفت. حتما شرایط مهم است و باید با دقت تصمیم گرفت و عمل کرد.

وی با تاکید بر اینکه در این دوره آنچه به نظر من مهم است این است که باید با مردم صادقانه صحبت شود، بیان داشت: عبور از شرایط سخت پیش رو جز با همراهی و مشارکت مردم امکان پذیر نیست و از این باب که ما نیاز به مشارکت و همراهی مردم داریم و از این باب که مردم صاحب اصلی کشور هستند باید صادقانه با مردم صبحت شود و شرایط کشور باید به مردم تبیین شود البته این بدان معنی نیست که مردم را نگران کنیم ولی نباید هیچ موضوعی از مردم پنهان بماند.

جهانگیری اظهار داشت: ما روزهای سخت بزرگی را پشت سر گذاشته ایم و در روزهای جنگ حتی تهران هم موشک باران می شد و شهرها و مراکز تجمعی  ما با موشک مورد هدف قرار می گرفت. آنچه که مهم است مردم باید ببینند مسئولین آنها صادقانه برای عبور از مشکلات تلاش می کنند و اگر همین یک مطلب را بتوانیم به مردم نشان دهیم که مسئولین کشور به فکر عبور از مشکلات هستند و آنچه خداوند استعداد و توانایی کار به آنها  داده به کار می گیرند بنابراین حتما در این شرایط مردم به میدان می آیند و از هیچ فداکاری برای عبور از شرایط دریغ نمی کنند. 

معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: تجربه ما نشان داده که اگر مردم ایران مطمئن باشند که مسئولین صادقانه عمل می کنند آنها هم فداکاری می‌کنند.

وی افزود: آمریکایی‌‌ها با تمام توان و ظرفیت وارد میدان تحریم علیه ملت ایران شده‌اند اما نکته مهم منزوی بودن آنها در دنیا است بجز رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور منطقه تقریبا هیچ دولتی در سطح اروپا و آمریکا و آسیا نمی شناسیم که رسما از تحریم ها آمریکا علیه ملت و دولت ایران حمایت می کند بنابراین با این منظر اولین نمایش پیروزی سیاسی ایران علیه آمریکا رقم می خورد که آمریکا علیه کشوری مثل ایران وارد تحریم و جنگ اقتصادی می شود و آمریکاست که منزوی می شود. 

معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: دنیا در مناسبات بین المللی دنبال یک تجربه و اتفاق جدیدی است و این مناسبات این است که متحدین آمریکا در یک حرکتی که آمریکا آغاز کرده علیه یک جانبه‌گرایی آمریکایی مقاومت می‌کنند و به نوعی کشورها نمایشی را از استقلال سیاسی و اقتصادی خود نمایش می‌دهند.

جهانگیری بیان داشت: ما امیدوار هستیم که در این شرایط این سختی هایی که پیش رو داریم با تجربیاتی که در حال بدست آوردن آن هستیم بتوانیم برای مقابله با سیاست‌های سلطه طلبانه و اقدامات غیر اخلاقی آمریکا مقابله کنیم و به نظر همه تحریم های آمریکا یک اقدام غیر اخلاقی است زیرا ایران به همه موارد عمل کرده است.

وی با بیان اینکه در تحریم افراد ضعیف و کودکان بیش از همه مورد آسیب قرار می‌گیرند، گفت: برای اینکه این پیروزی که در صحنه سیاسی بدست آورده ایم برای استمرار آن باید در صحنه اقتصادی به یک موفقیت مهم برسیم و اداره موفق اقتصادی کشور در دستور کار قرار دهیم اگر ایران موفق شود در مقطع کنونی اقتصاد کشور را باید خوب اداره کنیم. 

وی افزود: امروز اداره اقتصادی کشور یک مسئولیت ملی و این مسئولیت بر عهده آحاد ملت ایران است. دولت به تنهایی نمی تواند این مسئولیت را به عهده بگیرد و این کار نیازمند عزم ملی است. 

جهانگیری بیان داشت: همه نخبگان، دولت و ملت و ارگان های مختلف و همه ایرانیان وطن دوست امروز وظیفه دارند که برای این موفقیت به میدان بیایند و تلاش کنند تا این موفقیت حاصل شود و این موضوعی دور از دسترس نیست. آمریکایی‌ها کاری که از ابتدای دوره ریاست جمهوری جدید در دستور کار قرار دادند این بود که فضای نااطمینانی بر اقتصاد ایران حاکم کنند. 

وی اظهار داشت: و همواره می خواستند به کشورهای دنیا ایجاد پمپاژ ناامیدی کنند و یک مجموعه رسانه تلویزیونی با پول برخی کشورهای منطقه ایجاد کردند تا فضای رسانه ای قوی بیش از آثار واقعی تحریم ها بر اقتصاد ایران حاکم کنند. من تا آنجا که اطلاع دارم  البته به صورت رسمی گفته نشده است. حتی مرگ آقای خاشقجی در راستای افشای پول هایی بوده که سعودی ها به رسانه های خارجی داده بودند تا بر علیه ایران کار کنند. 

جهانگیری اظهار داشت: آمریکایی ها گفتند می خواهیم صادرات نفت ایران را صفر کنیم اما ما گفتیم نمی توانید  و تا الان هم نتوانستند و از این به بعد هم نمی توانند و حتی هشت کشور را از این مقوله مستثنی کردند. آمریکایی ها به تبلیغات بیش از واقعیت نیاز دارند و آنها دوست دارند بگویند که ما به  این کشورها اجازه داده ایم که از ایران نفت بخرند. 

وی بیان داشت: اینها از کشتیرانی ایران و یک کشتی ایران اسم برده اند و از هواپیمایی ایران نام برده اند و  فکر می کنند که هر چه این لیست تحریم‌ها بزرگ تر باشد بهتر است. 

معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: من با مسئولان این بخش‌ها صحبت کرده‌ام و حتی بعضی گفته‌اند که این تحریم‌ها از آن چه پیشی‌بینی می‌کردیم کمتر بود و حتی بعضی ها گفتند که پیش بینی ما درست بوده و برای آن برنامه ریزی کردیم و فقط یک مورد به ما اعلام کرده است که تحریم ها بیشتر از پیش بینی آنها بوده و قطعا برای آن هم فکر می کنیم. 

 

جهانگیری بیان داشت:: تحریم ها اثر دارد ولی تلاش می کنیم اثر آن را حداقل ممکن برسانیم. 

وی گفت: ما از مسئولین مختلف انتظار داریم که آقای رحمانی وزیر صنعت جدید را کمک کنند تا ایشان هم بتواند کارها را خوب پیش ببرد.

وی اظهار داشت: صنعت کشور یکی از بخش هایی است که می تواند با یک عملکرد مناسب به آمریکایی ها بگوید که این شما بودید که شکست خورید و این از عهده صنعت گران ایران بر می آید من خواهش می کنم یک دوره چند ماه را فرض کنید یا حتی تا آخر سال 98 یک دوره ای یک مقداری سختی را بر خودمان تحمیل کنیم و پای بنگاه های کشور بمانیم تا تولید سرپا بماند و سرپا شدن بنگاه های آمریکا مهمترین عامل شکست آمریکاست که این موضوع از عهده شما بر می آید. 

معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: دولت نمی خواهد بر مردم فشار جدیدی تحمیل شود و مجبور است برخی از سیاست ها را تغییر دهد و هیچکدام از ما سیاست های کنترل شده در ارز و واردات را نمی‌خواهیم و ما می دانیم بهترین چیز برای ارز و واردات و صادرات این است که قید و بند اداری در آن دخالت نکند.

ولی همه ما با بررسی های دقیق اقتصادی می دانیم که این قیمت هایی که در ارز در بازار است قیمت ارز اینها نیست و بخشی از این قیمت ها از نظر اقتصادی غیر اقتصادی است و حتی ممکن است عددی که دولت اعلام می کند عدد درستی نباشد و من نمی گوییم که حتما آن عددی که دولت اعلام می کند حتما عدد درستی است. 

وی بیان داشت: تولید برای ما مهم است و بنگاه ها باید سرپا باشند و صادرات برای ما مهم است و صادرات همیشه پیشران اقتصادی است و امروز بیشتر و صادرکننده در همه زمان ها سربازان خط مقدم جبهه اقتصاد کشور هستند امروز بیش از همیشه چون امریکایی ها می خواهند اقتصاد ما را از پا در آوردند. 

جهانگیری اظهار داشت: باید از  اشتغال موجود حفاظت شود و باید برای این کار بنگاه ها را فعال کرد و اتاق های بازرگانی و تعاون و اصناف خودشان را در کنار دولت بدانند و دولت برای سیاستگذاری نیازمند نظرات مشورتی شماست. 

وی افزود: مدیری امروز دلسوز کشور است که آنچه خداوند در توان آن قرار داده است در خدمت پیشرفت کشور بگذارد و ما باید به صحنه بیاییم . 

جهانگیری گفت: به دلیل فرصت های طلایی که ایران دارد و به دلیل دوست های بسیار زیادی که ایران در سراسر دنیا دارد از چین و روسیه و اتحادیه اروپا همه به دنبال راهی هستند که آمریکا در این موضوع شکست بخورد زیرا شرکت های آنها هم با قلدری آمریکا نمی تواند کار کند و امیدواریم با کمک هم راه حل پیدا کنیم. 

وی افزود: روز 15 آبان که با تحریم های آمریکا آغاز شد امیدوارم روز شکست آمریکا و متحدانش باشد. 

اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول
آخرین اخبار