کد خبر: ۸۴۲۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲ 13 October 2018

چند جوان تبهکار که با سرقت پرندگان زینتی آنها را در بازار خرید و فروش پرندگان به فروش می‌رسانند،‌ از سوی پلیس دستگیر شدند.

به گزارش قانون، چندی پیش مردی با مراجعه به یکی از دادسراهای تهران از دزدانی که طوطی گرانقیمتش را به سرقت برده بودند،‌ شکایت کرد.

وی که از دزدیده شدن طوطی‌اش بسیار ناراحت بود به بازپرس گفت: من طوطی‌ام را چند سال پیش به قیمت 10 میلیون تومان خریدم و این پرنده از نژاد برزیلی است که به ندرت وارد کشور می‌شود؛ من كلمات بسيار زيادي به آن آموزش داده بودم.

این مرد افزود: تا حالا چند تن از دوستانم برای خرید طوطی به خانه‌ام آمده بودند ولی من حاضر به فروشش نشده بودنم زیرا به او خیلی وابسته شده بودم و می‌خواستم این طوطی را تا آخر عمرش نگه دارم که دزدیده شد.

مرد 60 ساله درباره جزییات دزدیده شدن طوطی گرانقیمت گفت: دیشب برای چند ساعتی از خانه بیرون زدم و هنگامی که به خانه برگشتم متوجه شدم در اتاقی که طوطی‌ام آنجا بود باز است، وقتی داخل رفتم خبری از طوطی و قفسش نبود، دستپاچه شده بودم و همه جا را دیدم ولی انگار کسی وارد خانه‌ام شده و آن را سرقت کرده بود بنابراین به پلیس زنگ زدم و آنان نیز با بررسی و اثر برداری از در خانه‌ام عنوان کردند که دزد یا دزدان اثر انگشتی از خود به جای نگذاشته‌اند.

با این ادعا بازپرس پرونده به تیمی از پلیس ماموریت داد تا به بررسی ماجرا بپردازند و عاملان سرقت را تحت شناسایی خود قرار دهند.

ماموران تجسس با انجام تحقیقات محلی دریافتند که ساعت 10 شب یعنی همزمان با بیرون رفتن پیرمرد چند جوان ناشناس با یک خودروی پراید در آن کوچه دیده شده‌اند وحدود نیم ساعتی در خودروی‌شان توقف کردند. همزمان با تحقیقات ماموران، پرونده دیگری به آنان ارجاع شد که مغازه پرنده فروشی در یکی از مناطق جنوبی تهران تحت سرقت قرار گرفته است و تعداد زیادی قناری و طوطی از آنجا دزدیده شده است.

براین اساس تیم تجسسي برای بررسی این دزدی به مغازه پرنده فروشی رفته و با ردیابی دوربین‌های مداربسته دریافتند دو جوان ساعت سه صبح از خودروی پراید سفید رنگ پیاده شده‌اند و با بریدن قفل‌های پرنده فروشی به داخل آنجا رفته‌اند و تعداد زیادی از پرنده‌ها را به سرقت برده‌اند.

با توجه به بی‌کیفیت بودن تصاویردوربین مداربسته دزدان جوان مورد شناسایی قرار نگرفتند بنابراین تجسس‌های دیگری برای یافتن ردی از آنان در دستور کارشان قرار گرفت.

یک ماه از این ماجرا گذشت و سرنخی از دزدان پرنده دزد بدست نیامد تا اینکه سومین سرقت نیز رخ داد و این بار مغازه دیگری در شرق تهران که پرندگان گرانقیمتی داشت نیز تحت سرقت قرار گرفت.

تیم تجسس دوربین‌های مداربسته این مغازه را نیز تحت ردیابی قرار داد و دریافت سارقان همان جوان‌هایی هستند که در دزدی پیشین نیز شرکت داشته‌اند ولی این بار تصاویر با کیفیت‌تر از گذشته بود و آنان موفق به بدست آوردن چهره‌هایشان شدند.

با این وجود کارآگاهان همراه با یکی از مالباختگان برای اینکه ردی از دزدان بیابند به بازار خرید و فروش حیوانات رفتند و پس از چندین ساعت تعقیب و مراقبت مرد جوانی را که قصد داشت یکی از قناری‌ها را به قیمت 300هزارتومان بفروشد، شناسایی کردند و پیش از اینکه وی فرار کند در یک عملیات غافلگیرانه دستگیرش کردند و در بازرسی از خودرویش چند قناری دیگر را که پشت صندوق عقب خودرویش بود را پیدا کردند.

صاحب مغازه قناری فروشی که همراه ماموران برای شناسایی قناری‌هایش آمده بودند، پس از دیدن قناری‌هایی که در صندوق عقب خودروی دزد جوان بود به پلیس گفت: این قناری‌ها متعلق به من است و حداقل هر کدام دو تا 5 میلیون تومان قیمت دارند و این مرد می‌خواست آنها را به قیمت خیلی پایین‌تری بفروشد.

براین اساس جوان مرموز که خود را مصطفی و30 ساله معرفی می‌کرد در بازجویی‌ها ادعا کرد که پرنده‌ها را از مرد ناشناسی در همان منطقه خرید وفروش پرندگان و حیوانات خریده است و نمی‌دانسته آنها دزدی هستند و حاضر است قناری‌ها را به صاحبش بازگرداند.

کاراگاهان با بررسی تصاویر دوربین مداربسته، دریافتند که مصطفی یکی ازجوان‌هایی است که در سرقت‌های پرندگان شرکت داشته است؛ بنابراین وی دوباره تحت بازجویی قرار گرفت و پس از روبرو شدن با تصاویر خود و همدستانش به ناچار لب به حقیقت گشود و به دزدی‌هایش اعتراف کرد.

وی در بازجویی ها گفت: من و دوستانم در زمینه خرید و فروش قناری و پرندگان زینتی فعالیت داریم و چند مدت پیش بطور اتفاقی تصمیم گرفتیم دست به دزدی پرندگان گرانقیمت بزنیم، بنابراین با شناسایی مغازه‌های پرنده فروشی هر از گاهی با طراحی نقشه‌ای حساب شده وارد عمل می‌شدیم و با توجه به شناختی که به پرندگان داشتیم می دانستیم چه پرنده‌ای را سرقت کنیم.

تبهکار قدیمی که سابقه سرقت دیگری نیز در سوابق خود داشت، درباره سرقت طوطی سخنگو گفت: این طوطی را بطور اتفاقی مقابل خانه‌ای در مرکز شهر دیدیم و با دوستانم برای خرید آن رفتیم ولی صاحب طوطي قصد فروختنش را نداشت و حتی اعتنایی به قیمت پیشنهادی ما نداشت، بنابراین با توجه به نژاد خوب طوطی سخنگو تصمیم به سرقت آن گرفتیم و چند شب بعد با زیرنظر گرفتن این خانه وقتی پیرمرد از خانه‌اش بیرون زد با بالا رفتن از دیوار خانه‌اش وارد شدیم و طوطی را دزدیدیم.

با اعترافات دزد قدیمی، کارآگاهان با راهنمایی وی موفق به دستگیری دو همدست دیگرش در منطقه شوش شدند و آنان نیز هنگامی که دریافتند همدست‌شان راز دزدی‌های پرندگان زینتی و گرانقیمت را فاش کرده است به سرقت‌های‌شان اعتراف کردند.

رییس این باند که اکبر و 32 ساله است در بازجویی‌ها گفت: تصمیم به دزدی‌ها را هرسه‌مان گرفتیم و پس از هر سرقت، پرندگان دزدی را روز جمعه به بازار خرید و فروش پرندگان و حیوانات می‌بردیم و پس از فروش آنها پولی را که بدست می‌آوردیم بین خودمان تقسیم می‌کردیم.

بنابراین گزارش، با اعترافات دزدان پرندگان به دزدی‌هایشان رسیدگی به این پرونده و شناسایی سایر سرقت‌های احتمالی آنان در دستور کار پلیس قرار گرفته است.

روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: