کد خبر: ۸۳۸۶۶۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۲ 01 October 2018

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: امسال شرایط خشکسالی از نظر کشاورزی و هیلرولوژی را خواهیم داشت. با توجه به الگوی‌های جوی و دما الگوی‌های جوی کشور برای بارش برف خیلی خوشبینانه نیست.

به گزارش میزان، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور درباره وضعیت آب و هوایی پاییز امسال گفت: شرایط آب و هوایی و بارش‌ها پاییز برای ایران در کلیه مناطق همانند سال قبل خواهد بود. برای پاییز پیش رو انتظار می‌رود بارش‌ها با توجه به میانگین ۳۰ ساله‌ای که محاسبه می‌شود یعنی نه شرایط خشک سالی و نه شرایط‌ تر سالی را شاهد خواهیم بود.

احد وظیفه در ادامه گفت: سال گذشته وضعیت آب و هوایی مخصوصا در مناطقی مانند فارس، گهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، شرق خوزستان، و به صورت میانگین در منطقه زاگرس جنوبی تا مرکزی بارش‌ها حدود ۱۴ میلیمتر کمتر از حد نرمال بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور اظهار داشت: انتظار می‌رود بارش‌های پاییزه امسال در حد میانگین باشد، ولی با این وجود اثرات کمبود بارش‌های سال قبل همچنان باقی خواهد بود و انتظار نداریم که رودخانه‌ها پر آب شود چرا که سفره‌های آب زیر زمینی به علت کمبود بارش سال قبل پایین‌تر رفته اند و شرایط هیدرولوژی خوبی را نداریم.

وی با اعلام اینکه این شرایط خشکسالی فقط به کمبود بارش سال قبل مربوط نمی‌شود بلکه از ۱۲ سال گذشته با کمبود بارش‌ها رو به رو بوده ایم خاطر نشان کرد : در هیچ سالی ما شاهد‌ تر سالی نبوده ایم.

وی گفت: الگو‌های اقلیمی برای پاییز امسال نشان دهنده این است که ما شرایط خوبی را به جز در استان‌های جنوب و شمال کشور خواهیم داشت. بر اساس گزارشات مرکز ملی خشکسالی و پش بینی‌های اقلیمی سواحل شمالی مثل گیلان، گلستان و مازندران جنوب کشور از هرمزگان تا جنوب خوزستان شرایط کم بارشی را خواهند داشت.

وظیفه با بیان اینکه سایر نقاط کشور شرایط نرمال را دارا خواهند بود و نرمال نه از این جهت که به شرایط حد نصاب بارش‌ها برسد از این جهت که نسبت به سال گذشته وضعیت بهتر شود ادامه داد: با محاسبه شرایط دمایی کشور انتظار می‌رود که تداوم هوای نسبتا گرم را داشته باشیم. همین امر باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی در زمینه کاهش نسبی بارش‌ها شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: با توجه به الگوی‌های جوی و دما الگوی‌های جوی کشور برای بارش برف خیلی خوشبینانه نیست.

وی با بیان اینکه شرایط نامساعد بارش برای امسال پیش بینی می‌شود اظهار داشت : دمای هوا حدود ۱ و نیم درصد مخصولا برای مناطق جنوب غرب و غرب کشور در مهر ماه و برای شمال و شمال شرق کشور در آبان ماه از حد نرمال پایین تر است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هوا شناسی با بیان اینکه سازمان هلال احمر وضعیت پر خطر در کوهستان‌ها اعلام کرده افزود: سفیدی برف را در ارتفاعات تهران در چند روز گذشته داشته ایم و دلیل پر خطری در کوهستان‌ استقبال زیاد مردم است وگرنه احتمال آسیب پذیری همیشه در کوهستان‌ها وجود داردو رعایت نکات ایمنی در کوهستان حرف اول را می زند .

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مستند ایکسونامی بهاء ابوالعطا حسن حیدری مارک ویلموتس شبکه حقانی خانه پدری آلودگی هوا بولیوی غزه