«برای "خوآم کاسامیتخانا" رفراندوم استقلال منع شده سال گذشته کاتالونیا همچون آب یخی بر روی احساساتش درباره اسپانیا است اما "الکساندرا لوپز-لیز" این رفراندوم را عاملی برای ایستادن در برابر این جنبش جدایی‌طلبانه می‌بیند.»
کد خبر: ۸۳۸۵۸۶
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۴ 30 September 2018

«برای "خوآم کاسامیتخانا" رفراندوم استقلال منع شده سال گذشته کاتالونیا همچون آب یخی بر روی احساساتش درباره اسپانیا است اما "الکساندرا لوپز-لیز" این رفراندوم را عاملی برای ایستادن در برابر این جنبش جدایی‌طلبانه می‌بیند.»

به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به مناسبت یکسالگی ناکامی رفراندوم استقلال در کاتالونیا نوشته است: پس از گذشت یک سال از یکم اکتبر ۲۰۱۷، اختلاف‌نظرها درباره جدایی‌طلبی در منطقه شمال غربی اسپانیا که میزبان نزدیک به ۷.۵ میلیون نفر بوده و زبان مخصوص به خود را دارد، افزایش یافته است. جامعه کاتالونیا نه تنها در طول یک سال گذشته متحد نشده است بلکه نظرات دوقطبی بوده و اختلافات عمیقی درباره سرنوشت این منطقه وجود دارد.

در این میان قرار است سالگرد این رای‌گیری روز دوشنبه در روستای کوچک "سنت خولیا د رامیس" جشن گرفته شود. این روستا یک سال پیش در زمان برگزاری رفراندوم، پس از هجوم پلیس ضد شورش به مراکز رای‌گیری برای جلوگیری از برگزاری رفراندوم به سمبل "ایستادگی" در برابر دولت مرکزی اسپانیا تبدیل شد. کاسامیتخانا، یکی از شهروندان حامی رفراندوم که در این روستا زندگی می‌کند، می‌گوید برای بسیاری از مردم پس از رفراندوم، دیگر هیچ بازگشتی به سمت اسپانیا وجود ندارد.

وی ادامه می‌دهد: آنها می‌خواستند ما را بترسانند. اما نتیجه معکوس داد. اکنون تمام مردم این منطقه با یکدیگر متحد هستند.

این شهروند حامی رفراندوم که کارمند دولت است، یکی از کسانی است که در زمان برگزاری رفراندوم و هجوم پلیس ضد شورش بدن خود را برای محافظت از صندوق‌های رای‌گیری سپر کرد. در حال حاضر یکی از صندوق‌های رای‌گیری در داخل یک جعبه شیشه‌ای به عنوان یادگاری رفراندوم یک اکتبر نگه داشته می‌شوند.

مردم بسیاری از این روستا در آن روز در مراکز رای‌گیری به هنگام هجوم پلیس ضد شورش از صندوق‌های رای محافظت کردند.

رفراندوم اول اکتبر ۲۰۱۷ از سوی اسپانیا مغایر با قانون اساسی اعلام شد و اسپانیا دستور بازداشت رهبران کلیدی جدایی طلبان کاتالونیا را صادر کرد.

این شهروند حامی رفراندوم اعلام کرد: مردم بسیار خشمگین هستند و فکر می‌کنند که فریب داده شده‌اند.

 یوآخیم تورا، رهبر کنونی کاتالونیا در نظر دارد برای حضور در مراسم استقلال در روستای سنت خولیا د رامیس شرکت کند.  

در این میان پدرو سانچز، خست وزیر اسپانیا به دنبال اعطای وضعیت جدید خودمختاری به کاتالونیا است اما تورا می‌خواهد گام‌هایی برای اجرای استقلال بردارد.

از سوی دیگر رفراندوم استقلال در سال گذشته برای بسیاری نقطه عطفی بوده است. در این میان افرادی مانند لوپز-لیز مخالف استقلال هستند. او می‌گوید بسیار خجالت آور است که ما به این نقطه رسیده‌ایم.

لوپز-لیز بعد از رفراندوم به همراه چندین تن دیگر انجمنی در مخالفت با استقلال کاتالونیا با عنوان "مقاومت" ایجاد کردند.

وی ادامه می‌دهد: ما برای مدتی طولانی نادیده گرفته شده‌ایم. اکنون ما می‌خواهیم که از سوی دیگران درک شویم. آنها بدانند که ما کجا هستیم و نمی‌ترسیم.

او اکنون به دنبال برداشتن سمبل‌های جدایی‌طلبانه کاتالونیا از مراکز عمومی و کلیساها بوده و مخالف هر گونه آموزش رویکردهای جدایی طلبانه در مدارس هستند.

در حال حاضر این انجمن نزدیک به ۵۰۰ عضو دارد. آنها با قوانینی می‌جنگند که به آموزش زبان کاتالونیا در مدارس و ادارات دولتی اولویت قائل می‌شوند.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان ۹۸ طرح حمایت معیشتی سرباز کارت مشمولان طرح حمایت معیشتی قطعی سراسری اینترنت