کد خبر: ۸۳۷۸۱۸
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵ 28 September 2018

بانک مرکزی گزارش داد، متوسط قیمت مسکن شهر تهران در شهریورماه به متری ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش ۷۴ درصدی یافته است.

به گزارش ایسنا، قیمت مسکن پایتخت در شرایطی کماکان به روند صعودی خود ادامه می‌دهد که معاملات در مسیر کاهش قرار دارد. با این وجود، در شهریورماه ۱۳۹۷ رکود افزایش ماهیانه و سالیانه قیمت مسکن طی شش ماه اخیر شکسته شد. آن‌طور که بانک مرکزی گزارش داد، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی شهر تهران ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۹.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۴.۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

معاملات اما همچون ماه‌های گذشته سیر نزولی داشته است. در شهریورماه ۱۳۹۷ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۳.۹ و ۳۳.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در این بین منطقه ۵ همچون سال‌های اخیر با سهم ۱۵.۹ درصد از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده و مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم‌های ۹.۶ و ۹.۱ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۴.۱ درصد از کل تعداد معاملات به ترتیب مربوط به ۱۰ منطقه ۵، ۴، ۲، ۱۰، ۱۴، ۸، ۱، ۷، ۱۵ و ۱۳ بوده و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۵.۹ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

درخصوص قیمت، منطقه ۱ با میانگین هر متر مربع ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بالاترین قیمت را به خود اختصاص می دهد. اما رکورد بالاترین رشد قیمت به منطقه ۵ اختصاص دارد که نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد ۹۲ درصد را به ثبت رسانده است. میانگین قیمت منطقه ۵ هم‌اکنون متری ۱۰ میلیون و ۲۹۵ هزار تومان است. کمترین قیمت هم متعلق به منطقه ۱۸ است که میانگین قیمت مسکن در آن متری ۳ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان است. کمترین میزان رشد قیمت هم به منطقه ۱۲ با ۳۶.۲ درصد افزایش تعلق داشته است. هم‌اکنون قیمت منطقه ۱۲ متری ۴ میلیون و ۳۸۲ هزار تومان است.

از سوی دیگر آمارها حاکی از آن است که خانه های ۶۰ تا ۷۰ متر، واحدهای دارای دامنه قیمتی ۵ تا ۶ میلیون تومان در هر متر مربع و آپارتمان‌های ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان بالاترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش ایسنا، در مردادماه امسال متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران حدود ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل از آن ۶.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن ۶۲.۱ درصد رشد یافته بود. بنابراین آمار حاکی از آن است که رشد ماهیانه قیمت در شهریورماه سرعت بیشتری یافته است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان ۹۸ طرح حمایت معیشتی سرباز کارت مشمولان طرح حمایت معیشتی قطعی سراسری اینترنت