کد خبر: ۸۳۷۴۷۴
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۴ 26 September 2018

 در پایان اولین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای متطقه که تحت عنوان گفتگوهای امتیتی متطقه ای در تهران برگزار گردید بیانیه پایانی نشست صادر شد.


به گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، متن بیانیه پایانی نشست به شرح دیل است:


مشاوران، دبیران و روسای هیأت های عالی شرکت کننده در نشست تهران :
1. تأیید می کنند که تروریسم، مواد مخدر، جرائم سازمان یافته و مداخلات خارجی در منطقه، امنیت ملی کشورهای منطقه را با خطر مواجه ساخته و چشم انداز رشد، توسعه ی اقتصادی و پیش رفت اجتماعی این کشورها را با چالش مواجه نموده و صلح را در منطقه به خطر می اندازد.
2. تأیید می کنند افراط گرایی خشونت طلب و رادیکالیسم از مهم ترین منابع برانگیزاننده ی تروریسم هستند و باید با این گونه دیدگاه ها و تفکرات در ابعاد مختلف مقابله شود.
3. می پذیرند سیاست ها و اقداماتی که به حمایت یا تقویت افراطی گری و رادیکالیسم در منطقه منجر شود، تهدیدی برای امنیت منطقه تلقی می شود و شرکت کنندگان در نشست به همکاری برای مقابله با این سیاست ها و تلاش برای صلح پایدار در منطقه متعهد می باشند.
4. تاکید می کنند تروریسم نمی تواند و نباید به هیچ دین، ملیت یا قومیتی منتسب شود.
5. حمایت می کنند از اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در مقابله با تهدیدات تروریستی از جمله داعش در سوریه.
6. ابراز نگرانی می کنند از انتقال داعش از منطقه ی شامات به افغانستان و آسیای میانه و تاکید می کنند بر ضرورت اقدام هماهنگ و همه جانبه در جلوگیری از انتقال گروههای تروریستی به اسیای میانه و افعانستان.
7. حمایت می کنند از ایجاد صلح و ثبات و کمک به توسعه و بازسازی افغانستان و تشویق می کنند سایر کشورها را برای کمک به دولت افغانستان در فرآیند صلح با طالبان.
8. تاکید می کنند بر ضرورت مقابله ی موثر با کشت، تولید و ترانزیت مواد مخدر به عنوان یکی از منابع تأمین مالی تروریسم.
9. تاکید می کنند بر اهمیت تداوم ارتباطات در رشد و توسعه ی اقتصادی و تجاری و ایجاد مسیرهای امن ترانزیتی با استفاده از زیرساخت‌های موجود و نیز ایجاد زیرساخت‌های جدید و تصمیم می گیرند که این موضوع به عنوان یکی از اهداف همکاری ها در دستور کار قرار گیرد.
10. تصمیم می گیرند این نشست را به طور سالانه و به صورت چرخشی در کشورهای عضو نشست تشکیل دهند.
11. تصمیم می گیرند تا برای پیگیری توافقات انجام شده ،دبیرخانه نشست، توافقات انجام شده را فعالانه پیگیری کند و گزارش کار خود را در پیگیری توافقات به نشست سالانه ی دبیران و مشاوران امنیت ملی ارائه کند.

تهران-دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی-۹۷/۷/۴

اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان ۹۸ طرح حمایت معیشتی سرباز کارت مشمولان طرح حمایت معیشتی قطعی سراسری اینترنت