دانستنی‌های حقوقی؛
نقش، اهمیت و جایگاه زنان در جامعه همواره مورد حمایت قانونگذار بوده و به همین دلیل، قوانین حمایتی زنان از گستردگی قابل توجهی در نظام حقوقی ایران برخوردار است. نامزدی یا به عبارتی همان وعده ازدواج، عقدی عهدی است که به موجب آن زن و مرد یا یکی از آنان متعهد می شود که در آینده عقدی را (ازدواج) منعقد کند.
کد خبر: ۸۳۷۳۹۲
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰ 27 September 2018

تابناک، مقداد امیری_ نقش، اهمیت و جایگاه زنان در جامعه همواره مورد حمایت قانونگذار قرار داشته و به همین دلیل قوانین حمایتی زنان از گستردگی قابل توجهی در نظام حقوقی ایران برخوردار است. نامزدی یا به عبارتی همان وعده ازدواج عقدی عهدی است که به موجب آن زن و مرد یا یکی از آنان متعهد می شود که در آینده عقدی را (ازدواج) منعقد کند.

به گزارش «تابناک»؛ ماده ۱۰۳۵ قانون مدنی بیان داشته، وعده ازدواج ایجاد علقه ی زوجیت نمی کند؛ هرچند همه یا قسمتی از مهریه که بین طرفین برای موقع ازدواج مقرر گردیده پرداخته شده باشد. بنابراین هر یک از زن و مرد مادام که عقد نکاح جاری نشده می‌تواند از وصلت امتناع کند و طرف دیگر نمی‌تواند به هیچ وجه او را مجبور به ازدواج کرده و یا از جهت صِرف امتناع از وصلت مطالبه‌ی خسارتی نماید.

در این خصوص نکاتی به شرح زیر بیان می شود؛

۱. امتناع از وصلت به معنای این است که عقد نامزدی یا همان وعده نکاح عقدی جایز می باشد. بنابراین طبق ماده ۱۸۶ قانون مدنی هر یک از طرفین می تواند هر وقتی بخواهد آن را فسخ کند.

۲. اصولا عدم قابلیت فسخ عقد جایز وجود دارد. به عبارت دیگر می‌توان حق فسخ عقد را اسقاط (از بین بردن، ساقط کردن)نمود. اما در مواردی که پای مصالحی فراتر از خواست افراد، از جمله نظم عمومی در میان باشد، قواعد دیگری اجرا می گردد. به دیگر سخن به جهت ارتباط نامزدی و ازدواج با نظم عمومی و نیز مصلحت زن و اهمیت تشکیل و حفظ کانون حیاتی خانواده، مرد نمی تواند زن را در شرایطی قرار دهد که از اختیار خود در بر هم زدن نامزدی استفاده نکند یا اصلا چنین حقی نداشته باشد. بنابراین تعهد به زناشویی الزام آور نبوده و نمی توان زن را ملزم (مجبور) به ازدواج نمود.

۳ . توجه به اصل عدم تبعیض و تساوی همه افراد اعم از زن و مرد در برابر قانون بدون هرگونه ملاحظه‌ای از قبیل جنسیت، قومیت، مذهب و گرایش های سیاسی یا اجتماعی مورد توجه قانونگذار و سایر متولیان امر بوده است. از همین روی، ماده ۷ منشور حقوق شهروندی بیان داشته، شهروندان از کرامت انسانی و تمامی مزایای پیش بینی شده در قوانین و مقررات به نحو یکسان بهره‌مند هستند و نمی توان از حقوق افراد و زنان به سادگی گذشت.

همچنین ماده ۵۱ منشور حقوق شهروندی بیان داشته، حق شهروندان است که با رضایت کامل، آزادانه و بدون هیچ‌گونه اجباری نسبت به ازدواج و تشکیل خانواده، با رعایت قانون مربوط اقدام نمایند؛ بنابراین، مرد نمی تواند وجه التزامی (خسارت عدم انجام تعهد) برای زن تعیین نماید که در صورت برهم زدن نامزدی آنرا از زن مطالبه نماید. چه اینکه نوعی اجبار غیر مستقیم به ازدواج است.

۴. اما در خصوص امکان مطالبه خسارت توسط زن در صورت بر هم خوردن نامزدی باید بیان داشت علیرغم نظرات موجود، زن می تواند تحت شرایطی از مرد مطالبه خسارت نماید.
این در حالی است که متن اولیه ماده ۱۰۳۶ قانون مدنی مصوب سال ۱۳۱۳ که در این خصوص تکلیف را مشخص نموده بود به موجب قانون اصلاحی مورخ ۱۳۷۰/۸/۱۴ حذف گردید. این ماده بیان می داشت اگر یکی از نامزدها وصلت منظور را بدون علت موجهی به هم بزند در حالیکه طرف مقابل یا ابوین او یا اشخاص دیگر به اعتماد وقوع ازدواج مغرور شده و مخارجی کرده باشند، طرفی که وصلت را به هم زده است باید از عهده خسارات وارده برآید ولی خسارات مزبور فقط مربوط به مخارج متعارفه خواهد بود.

از همین روی با حذف ماده فوق و نیز ظاهر قانون مدنی عده ای نظر بر عدم امکان مطالبه خسارت داده و گفته اند شخصی که وصلت را بر هم زده تکلیفی به جبران خسارت ناشی از این اقدام خود نخواهد داشت، ولو آنکه عذر موجهی نیز نداشته باشد. در حالی که در راستای آگاهی بخشی به افراد جامعه و نیز زدودن نگرش های غلط در جامعه، باید بیان داشت مطابق اصل چهلم قانون اساسی هيچ كس نمي تواند اعمال حق خويش را وسيله اضرار به غير يا تجاوز به منافع عمومي قرار دهد. بنابراین در خصوص سوءِاستفاده طرفین در حق بر هم زدن نامزدی و یا تقصیر یکی از طرفین و ورود خسارت به دیگری، مسئولیت، قابل طرح خواهد بود و این مسئولیت تعارضی با امکان بر هم زدن نامزدی نخواهد داشت.

همچنین در صورت لطمه دیدن آبرو، اعتبار و یا عواطف زن بر اثر به هم خوردن غیر موجه نامزدی، وی می تواند با توجه به ملاک اصل ۱۷۱ قانون اساسی و مواد ۱، ۲، ۸، ۹ و ۱۰ قانون مسئولیت مدنی مطالبه خسارت معنوی نیز نماید.

۵. حمایت از زنان و خانواده همواره مورد توجه قانونگذار بوده است از همین روی در قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ به درستی و صراحت دعوای مطالبه خسارات ناشی از برهم زدن نامزدی را در بند یک ماده ۴ قانون مذکور به رسمیت شناخته و رسیدگی بدان را در صلاحیت دادگاه خانواده قرار داده است.

در پایان باید بیان داشت خانواده از ابتدای تاریخ تاکنون در بین تمامی جوامع بشری، به عنوان اصلی‌ترین نهاد اجتماعی، زیربنای جوامع و منشأ فرهنگ‌ها، تمدن‌ها و تاریخ بشر بوده است.

پس پرداختن به این بنای مقدس و بنیادین و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌اش، همواره سبب اصلاح خانواده بزرگ انسانی می گردد.

از طرف دیگر از آنجا که اخیرا شاهد شکل گرفتن برخی تفکرات غلط در مورد زنان و حقوق آنان می باشیم، وکیل آنلاین سعی دارد تا با بیان حقوق زنان و آشنا نمودن آنان با حقوق خود در قوانین موجود، موجبات استواری و دوام بیش از پیش خانواده را فراهم نماید.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
در صورت لطمه دیدن آبرو، اعتبار و یا عواطف زن بر اثر به هم خوردن غیر موجه نامزدی، وی می تواند مطالبه خسارت معنوی نیز نماید
ولی مرد نمی تواند! قوانین بدوی در قرن 21
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
اینکه زن و مرد در زندگی حق و حقوقی دارند درست!ولی کسانی که عاشقانه با هم زندگی می کنند بر بسیاری از مشکلات چشم می پوشند.کلا فکر نمی کنید یکی از دلایل عمده مشکلات امروزی در خانواده ها و آمار بالای طلاق اینست که بیشتر زندگیها و روابط چرتکه ای شده و همش زن و مرد در حال دو دو تا چهار تا هستند که حق را به خود بدهند؟!
ناشناس
|
-
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
در ان زمان که ارزش سکه کمتر از مفرغ بود قوانین مهریه گذاشته شد لطفا این قوانین را بردارید
مسعود فردوسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
در صورت لطمه دیدن آبرو، اعتبار و یا عواطف زن بر اثر به هم خوردن غیر موجه نامزدی، وی می تواند مطالبه خسارت معنوی نیز نماید
این جمله نه از لحاظ قانونی و نه از لحاظ عقلی درست نیست زیرا:
اولا نظیر همین ادعاها را مرد نیز می تواند داشته باشد. پس عین همین خسارات باید از زن نیز قابل مطالبه باشد که در نهایت به عدم دریافت خسارت از جانب طرفین می انجامد.
ثانیا اثبات اموری مانند لطمه دیدن عواطف به راحتی ممکن نیست و تعیین خسارت ناممکن تر.
از همه مهم تر این رویه اصل عدم اجباری بودن ازدواج بعد از نامزدی را مخدوش میسازد و همانطور که در متن آمده قیدی شبیه التزام است که پذیرفته نیست
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
الان یک تعدادکمی از خانمهاازدواج براشون تجارت شده فقط به دنبال مهریه هستن .‌.بیشترطلاق به خاطرفقر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
در مورد مهریه چرا هیچ شخصی در ایران توجه نمی کند که در هیچ کشور دنیا و حتی مسلمان مهریه با مدل ایرانی اصلا وجود ندارد؟ چرا مهریه این سنت پاک و مقدس دین اسلام را با دروغ در آمیختیم و آنرا مدام گسترش می دهیم؟ کجای دین خدا گفته شما در لحظه ازدواج به دروغ هدیه نداشته را برای همسر خود قبول کنید؟ این که هر دو طرف ازدواج رسما دروغ می گویند و با همین دروغ ازدواج می کنند واقعا جای شک نیست؟ چرا هیچکس رسیدگی نمی کند؟ حداقل خودمان در ازدواج در لحظه عقد بر اساس توان همان لحظه هدیه ای برای همسر معین کنیم و بداینم بیشتر از آن دروغ است و خدا هم راضی نیست که آنرا معین و ندهیم و بعد به خدا و دین خدا نسبت بدهیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
مردها چی؟ اینهمه خیانت دوره نامزدی رو از جانب دخترا چرا نادیده میگیرید. کم نیستند کسایی که نامزد کردند و رفتند سربازی و وقتی برگشتند دختره بچه داشته!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
خداوکیلی کاری نکنین و حرف هایی نزنین که اگر تا الان هم دو تا ازدواج داشتیم دیگه همینا رو هم به صفر برسونین و کسی دنبالش نره مگه تورم هست یا نقدینگی که دارین کمش میکنین با این قوانین معلوم نیست از کجا در اومده !!!
آراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
جشن بزرگی گرفته شده بود و داماد نیز از خانواده مرفه و پولداری بودند اما پدر و مادر عروس در قید حیات نبودند تا در آن جشن شرکت داشته باشند.
در این شب مهم، خانم عروس طرحی پیشنهاد نمود (که از قدیم) نیز مرسوم است.. "نصف مهریه را پرداخت کن تا به امشب خانه ات بیایم!" این سخنی بود که از سوی عروس مطرح شد و در سال 87 بالغ بر 350 میلیون بود!
کار به شکایت کشید و مشخص گردید که عروس خانم قبل از این عروسی، با دو فرد دیگر و دقیقا با همین شرایط برخورد نموده و آنها را چاپیده است که در شناسنامه نیز موجود نیست.

تمامی خانم ها کلاهبردار و شیاد نیستند و هستند آقایانی که بدتر از این داستان با خانم ها برخورد می کنند. ملی در کل:
«مراقب باشید»
زیرا:
این داستان کاملا واقعی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
ازدواج بزرگترین پیروزی زن و بزرگترین شکست مرد است
ناشناس
|
Bulgaria
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
خجالت اوره
تو زمانی که دخترا خودشون عکساشونو تو فضای مجازی به در و‌دیوار میچسبونند

ادعای خسارت بهم خوردن نامزدی، معنا نداره
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 پست پلاس عبدالمالک ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 پوکی استخوان
آخرین اخبار