بازدید 11379
نمایندگان در گفت وگو با «تابناک»؛
جو عمومی در مجلس نیز به گونه ای است که دیگر فضاهای گذشته حاکم نیست و حتی لابی ها و قول و قرارهای پشت پرده نیز اثرات خود را از دست داده است. نمایندگان بر این باورند که مطالبات مردمی و فشارهایی که از سوی موکلانشان به آنها وارد شده، باعث ایجاد این فضا گشته است.
کد خبر: ۸۲۹۹۱۴
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۷ 01 September 2018

وزرا سعی کنند گذرشان به مجلس نیفتد/ اگر دولت رفتار خود را تغییر ندهد، مجلس به سراغ عوامل اجرایی می روداین روزها استیضاح وزرای دولت به بحث داغ سیاسی داخل کشور تبدیل شده است؛ وزرایی که با حضور در مجلس نمی توانند اعتماد نمایندگان ملت را به خود جلب کنند.

به گزارش «تابناک»؛ حدود سه هفته پیش، علی ربیعی ـ که پنج سال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود ـ در مجلس شورای اسلامی استیضاح و برکنار شد و همچنین هفته گذشته، مجلس پس از یک سال، رأی اعتماد خود را از مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی پس گرفت.

نمایندگان مجلس حتی از پاسخ های رئیس جمهور هم قانع نشدند و تنها یک پاسخ از پنج پاسخ ـ با اختلاف یک رأی ـ توانست از نمایندگان رأی مثبت بگیرد. جو مجلس نشان می دهد که نمایندگان تصمیم گرفته اند تا اگر دولت تصمیمی برای تغییر تیم اقتصادی نگرفته، خود دست به کار شود. جو عمومی در مجلس نیز به گونه ای است که دیگر فضاهای گذشته حاکم نیست و حتی لابی ها و قول و قرارهای پشت پرده نیز اثرات خود را از دست داده است. نمایندگان بر این باورند که مطالبات مردمی و فشارهایی که از سوی موکلانشان به آنها وارد شده، باعث ایجاد این فضا گشته است.

سلمان خدادادی در گفت وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: پرسش و پاسخ ها و رأی نمایندگان ملت به سؤالاتی که هفته گذشته از رئیس جمهور شد، نشان می دهد، نمایندگان از مدیریت حاکم بر کشور و نوع مدیریت افراد ناراضی هستند و در واقع این رأی، رأی مردم به وضعیت اقتصادی کشور است.

این نماینده مجلس گفت: در این روز نشان داده شد که مردم در مورد گرانی، وضعیت ارز، و قاچاق و سایر موارد از مدیریت کشور رضایت ندارند. برخی می گویند، روز سؤال تمام شده؛ اما به نظر من، این موضوع تمام شدنی نیست و دوباره دولت باید در این موارد بازنگری کند که اگر نشود، مجلس باز هم به سراغ مسئولان مستقیم این کار خواهد رفت.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: مجلس در نخستین مرحله به رئیس جمهور نامه نوشت، ولی وقتی به نامه جواب داده نشد، خود رأسا وارد شد و وزیر اقتصاد و وزیر کار را برکنار کرد و بعد از آن هم از رئیس جمهور سؤال کرد. امروز هم وضعیت فرقی نکرده و مجلس اگر ببیند دولت در کارهای خود تجدیدنظر نکرده است، به سراغ وزرای دیگر خواهد رفت.

این نماینده مجلس همچنین یادآور شد: امروز وضعیت صنعت کشور به شدت بحرانی است و مردم به شدت از وضعیت خودروی کشور ناراضی هستند؛ بنابراین، مسئولین باید در این خصوص اقدام عاجل انجام دهند. من نمی دانم نفر بعدی چه کسی است، ولی هر کس در این شرایط به مجلس بیاید، وضعیت بحرانی خواهد داشت.

وی در خصوص سایر استیضاح ها نیز گفت: هم اکنون وزیر بعدی که باید استیضاح شود، وزیر آموزش و پرورش خواهد بود؛ البته دیگرانی هم مطرح هستند و اگر سؤال از رئیس جمهور تأثیر مثبتی در جامعه نگذارد ـ که به نظر می رسد نگذاشته است ـ قطعا نمایندگان به سراغ مسئولان مستقیم اجرایی که وزرا هستند، خواهند رفت.

همچنین غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در خصوص این موضوع اظهار داشت: من امیدوارم مجلس به آرامش برسد، چون ادامه این روند را خوب نمی بینم؛ گویا یک گارد شدید بین مجلس و دولت ایجاد شده و دود ادامه تنش بین دولت و مجلس به چشم مردم خواهد رفت. امیدوارم که عقلای مجلس در این فاصله تدبیری بیندیشند و تلاش کنند که مجلس به سمت آرامش برود. هم اکنون مجلس به دلیل ضعف دولت، بسیار خشمگین است، حال آنکه انتظار بر این بود، در این شرایط، دولت کمی بیشتر تلاش می کرد، ولی می بینیم که حتی حاضر نیستند، برخی واقعیات را نیز به مردم بگویند.

این نماینده مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: دولت و مجلس باید با هم بنشینند و بر سر مسائل به توافق برسند، چون به نظر من، ادامه این وضعیت دو قطبی به صلاح مردم نیست. اگر از من می پرسید، باید بگویم در این شرایط، وزرا سعی کنند که گذرشان به مجلس نیفتد، چون فعلا فضا در مجلس مناسب حال وزرا نیست.

ایمن آبادی در ادامه گفت: مجلس و دولت باید مشکلات خودشان را حل کنند و تا زمانی که این کار انجام نشده، این فضا ادامه خواهد داشت و معلوم نیست با این وضعیت، چند تن از اعضای کابینه بتوانند در دولت بمانند! با توجه به عملکرد نادرست رئیس دولت و تیم همراهش در یک سال گذشته و حال و هوای فعلی مجلس، اگر هر وزیری گذرش به مجلس بیفتد، قطعا استیضاحش رأی می آورد؛ بنابراین، توصیه می کنم وزرای محترم ترتیبی دهند تا گذرشان به مجلس نیفتد، چون اگر چنین شود آن رود که برای دو‌ تن دیگر رفت.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس مناجات شعبانیه جهش تولید محمد باقر صدر حسن نوروزی روز جهانی بهداشت
آخرین اخبار