کد خبر: ۸۲۴۶۷۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۲ 12 August 2018

رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا، از میزبانی ایران در بزرگترین رویداد ورزشی ربات‌ها در جهان در سال ۲۰۲۰ خبر داد.

به گزارش دانشجو، به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سروش صادق نژاد در نشست سالیانه هیئت رئیسه فدارسیون جهانی رباتیک فیرا با اشاره به حمایت‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در توسعه فعالیت‌های رباتیک و هوش مصنوعی در چندسال گذشته در کشور افزود: امسال توانستیم در جلسه هیئت رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا در زمان برگزاری مسابقات جهانی سال ۲۰۱۸ در کشور تایوان حضور داشته باشیم. با ارائه پیشنهادی قوی از سوی کمیته ملی ربانیک جمهوری اسلامی ایران فیرا و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، کشور عزیزمان ایران با توجه به سابقه‌ی حضور موفق گروه‌های مختلف ایرانی در بخش‌های دانش آموزی و دانشجویی و با توجه به توسعه‌ی فعالیت‌های علمی و پژوهشی کشور ایران در این حوزه، به عنوان میزبان رقابت های بیست و پنجمین دوره مسابقات جهانی رباتیک فیرا ۲۰۲۰ برگزیده شد.

صادق نژاد اضافه کرد: این افتخار بزرگی برای جامعه‌ی علمی کشور است که با حضور کشور‌های قدرتمند عضو فدارسیون جهانی رباتیک فیرا از مناطق مختلف دنیا از جمله کانادا؛ ژاپن؛ انگلستان؛ آلمان؛ روسیه؛ ترکیه؛ چین؛ مالزی؛ کره جنوبی؛ سنگاپور؛ برزیل؛ مکزیک؛ تایوان؛ اندونزی و فیلیپین، ایران را به عنوان میزبان این رقابت‌ها در سال ۲۰۲۰ و در ۲۵ سالگرد تاسیس فدراسیون برگزید تا ایران در مرداد ماه ۱۳۹۹ میزبان این رقابت‌ها در جزیره زیبای کیش باشد.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا افزود: برگزاری این رقابت‌ها در ایران زمینه ساز ورود تیم‌های مطرح رباتیک دنیا به کشورمان و شکل گیری فعالیت‌های مشترک با دانشگاه‌ها و مراکز علمی دیگر کشور‌ها است.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه علم رباتیک و هوش مصنوعی در کشور اضافه کرد: این علم روز در دنیا که بسیاری از صنایع مختلف را در برمیگیرد؛ علاوه بر توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد خودکفایی در بسیاری از صنایع، به نخبگان ایرانی برای راه اندازی کسب و کار‌های نوپا نیز کمک خواهد نمود.

خوشبختانه برنامه‌های مختلفی در این حوزه مسابقاتی در سطح کشور توسط دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود، اما برگزاری مسابقاتی در این سطح برای اولین بار در کشور می‌تواند زمینه ساز ایجاد نگرشی جدید در فعالیت‌های علمی و پژوهشی و همچنین توسعه دانشگاه‌های نسل سوم کشور داشته باشد. نگاه ویژه کشور‌های منطقه به این علم و همچنین راه اندازی وزارتخانه هوش مصنوعی در برخی از کشور‌های همسایه، نشان دهنده اهمیت این حوزه در صنعت و توسعه کشور‌ها بوده و ما را ملزم میکند که می‌بایست برنامه ریزی، سیاست گذاری و سرمایه گذاری درستی در این بخش انجام داد.

وی همچنین به توانمندی‌های محققان کشور در عرصه‌های تولید نرم‌افزار و سخت‌افزار اشاره کرد و افزود: در حال حاضر شرکتهای مختلف دانش بنیان در سطح کشور و در مراکز رشد و پارک‌های علمی و فناوری داخل مستقر هستند که می‌بایست با شناسایی ظرفیت‌ها و زمینه سازی فعالیت گسترده این مجموعه ها به حمایت از آن‌ها پرداخت. با پذیرفتن قابلیت ها و توانمندی‌های جوانان محقق ایرانی در این حوزه؛ جوانگرایی و سیاست گذاری درست، می¬توان امید داشت تا این حوزه، کشور را از مسیرخام فروشی رهایی بخشد.

رئیس اداره انجمن‌های علمی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تمرکز کشور بر حمایت از تولیدات داخل و با توجه به شعار سال جاری در حمایت از کالای ایرانی گفت: تولیدات با کیفیت و قیمت مناسب در داخل در حوزه رباتیک و هوش مصنوعی امکان پذیر بوده و برگزاری مسابقات بهانه‌ای برای تشویق؛ ترغیب؛ ترویج و بالابردن اطلاعات محققین این حوزه، حمایت از کسب مهارت پژوهشگران و در نهایت محلی برای تبادل این دانش با دنیاست.

صادق نژاد ابراز امیدواری کرد که با برنامه های جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در توسعه این علم و حمایت و پشتیبانی دولت محترم؛ دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان پیشتاز توسعه پایدار در کشور ویکی از پیشگامان این حوزه، بتواند با همکاری سایر دانشگاه های مطرح کشور؛ نهاد‌های دولتی و خصوصی این رویداد را به بهترین نحو ممکن برگزار کرده و افتخاری دیگر را برای کشورمان کسب نماییم.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: