کد خبر: ۸۱۶۳۱۰
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱ 14 July 2018

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه قبل از آنکه اهداف دوره‌های تحصیلی در سازمان پژوهش وضع شود شروع به تغییر کتب درسی بر اساس سند برنامه درسی ملی کردیم گفت: در حالی که کتب ما علیرغم تلاش‌های بسیار، اثربخشی لازم را ندارند.

به گزارش ایسنا، حیدر تورانی در برنامه‌ تلویزیونی پرسشگر که شب گذشته به روی آنتن شبکه آموزش‌ سیما رفت با بیان اینکه سازمان پژوهش هر ساله ۱۴۰ میلیون جلد کتاب آموزشی در ۱۲۰۰ عنوان به چاپ می رساند گفت: تیراژ سالانه مجلات رشد نیز ۴۰ میلیون در ۳۰عنوان است.

وی افزود: تولید محتوا در آموزش و پرورش بر عهده سازمان پژوهش است.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه سازمان برای آنکه بتواند در آینده مسیر بهتری در کیفیت بخشی آموزش طی کند گام‌های جدی تری نسبت به گذشته بردارد عنوان کرد: تلاش کردیم مدلی برای رهبری اثربخش سازمان ارائه کنیم که مشغول رایزنی و کار بر روی آن هستیم. بسیج همه منابع در تحقق تصویر کلان سندتحول بنیادین در این مدل مدنظر است.

تورانی افزود: این مدل دارای شش بعد و شش راهبرد است.

وی به چالش ها و اشکالات سازمان پژوهش اشاره کرد و گفت: از سال ۹۰ آموزش و پرورش تصمیم گرفت سند راهبردی خود را از طریق نظام ۳-۳-۶ اجرا کند که غیرکارشناسانه بود و آنطور که باید موفقیت نداشت. آموزش و پرورش شروع به تغییر کتب درسی مرد و امسال به پایه دوازدهم میرسد. معتقدم در آموزش و پرورش در یک مسابقه دو ومیدانی نیستیم و در یک تیم کوهنوردی قرار داریم.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: کتاب ها جدیدالتالیف شدند اما معلمان ما و مدیران مدارس آمادگی لازم برای تدریس کتب جدید نداشتند و خانواده ها آگاهی از آن نداشتند.

تورانی با تاکید بر اینکه باید به دنبال راه چاره باشیم تا بر چالش های موجود فائق بیاییم گفت: تلاش کردم راهبردهایی وضع کنم. درسالهای گذشته در سازمان پژوهش، قبل از آنکه اهداف دوره های تحصیلی را وضع کنیم شروع به تغییر کتب درسی بر اساس سند برنامه درسی ملی کردیم در حالی که کتب ما علیرغم تلاش های بسیار، اثربخشی لازم را ندارند.

وی افزود: کتب جدیدالتالیف هر پنج سال یکبار باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرند که فرصتی است تا برنامه درسی را اصلاح کنیم.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه آموزش و پرورش ما مطلوب نیست اما مخروب هم نیست و جا برای کار کردن وجود دارد عنوان کرد: حجم بالای کتب، حافظه محور بودن، عدم آمادگی لازم برای معلمان، تالیف یک کتاب واحد برای کل کشور و عدم آگاهی خانواده ها و بسته بودن در سازمان پژوهش از جمله ایراداتی است که وارد می‌شود.

تورانی افزود: اگر بهترین کتاب را به دست معلم ناشی و کم سواد بدهیم نمی‌تواند کوچکترین فرصت یادگیری خلق کند. از امسال دیگر کتب درسی نونگاشت نمی‌شوند تا فرصت یابیم توانمندسازی ایجاد و بازنگری کنیم و به سمت انطباق کتب درسی با سندتحول بنیادین برویم.

وی با بیان اینکه استراتژی چندتالیفی از جمله برنامه ها و اهداف ماست اظهار کرد: در دهه چهارم انقلاب قرار داریم و توانمندیهای بسیاری وجود دارد و انجمنهای مردم نهادی وجود دارند که می‌توانند وارد میدان شده و کمک کنند. این اقدام اراده و شهامت قوی سازمانی می طلبد.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تاکید بر اینکه باید به برنامه و راهنمای تالیف کتب درسی مجهز باشیم عنوان کرد: باید از تولید محتوا به شکل فیزیکی خارج شویم. تا کی قرار است درخت ها از بین بروند و ۱۴۰ میلیون جلد کتاب چاپ کنیم؟. باید بخشی از کتب و آموزش ها الکترونیک شوند. باید درهای سازمان را باز بگذاریم و از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده کنیم. نباید بخش خصوصی را دشمن بدانیم و جلوی آنها سپر بگیریم.

تورانی ادامه داد: پایدارسازی کتب درسی را باید در دستورکار قرار دهیم. ماندگاری کتب و رفتن به سمت تولید محتوای بدون کاغذ اتفاق نمی افتد مگر آنکه مرزگستری کنیم.

وی افزود: قصد نداریم مجدد بدون تعریف چارچوب درست، سیاست های جدیدی را شروع کنیم.

روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: