کد خبر: ۸۱۵۱۳۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴ 10 July 2018

«در یک سال فقط شش میلیارد دلار برای احیای منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از توسعه بیابان با کاشت نهال هزینه می‌شود و استقرار هر بوته در سرزمین خشک ایران، با صرف چندین دلار از جیب ملت امکان‌پذیر می‌شود. با این وجود مسئولان استان فارس از مذاکراتی با قطر خبر می‌دهند که قرار است گیاهان مراتع ایران، توسط دام‌های قطری خورده شود!»

روزنامه شرق نوشت: «به گواه آمارهای ارائه‌شده از سوی سازمان جنگل‌ها میزان دام موجود در مراتع کشور، سه‌ برابر ظرفیت این اکوسیستم است. در چنین شرایطی یدالله رحمانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس، از گفت‌وگو با قطر برای جذب سرمایه‌گذار خارجی و اجرای طرح پرورش دام در ایران خبر می‌دهد. مهرزاد بوستانی، رئیس اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان هم از تصمیم‌گیری برای اختصاص بخشی از مراتع استان به سرمایه‌گذاران قطری سخن به میان می‌آورد. با وجود آن که مسئولان استانداری می‌گویند که در طول مذاکرات ایران و قطر، متولیان سازمان جنگل‌ها در همه جلسات حضور داشته‌اند، مدیر کل امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، به‌ طور کامل انجام این مذاکرات را رد می‌کند.

در میان تأیید و تکذیب‌های مسئولان، دامداران عرفی استان فارس نسبت به افزایش جمعیت گله‌های شتر در مراتع‌شان اعتراض دارند و این اقدام را مخرب برای مراتع توصیف می‌کنند. مراتع و پوشش گیاهی آنها نقش بسیار مهمی در حفظ آب و جلوگیری از فرسایش خاک دارند. برای تثبیت خاک بیابان‌ها همه دولت‌ها با صرف هزینه‌های سنگین اقدام به بیابان‌زدایی و کاشت بوته می‌کنند تا خسارات اقتصادی ناشی از بیابان‌زایی و حرکت شن و ماسه را به حداقل برسانند. احیای ذخایر آب زیرزمینی هم علاوه بر صرف هزینه، نیاز به صبر ایوب دارد. در حالی که حال‌ و روز منابع آب زیرزمینی کشور خوب نیست و بیابان‌ها مرزهای خود را توسعه می‌دهند، شش ماه از سال، بخش‌های وسیعی از ایران با پدیده گرد و غبار درگیر است و خسارات اقتصادی زیادی از این مسئله متحمل می‌شویم، مجلس در بودجه سال ۹۷ تصویب کرد که شش میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی که ذخیره بین‌نسلی ایرانیان است، به اجرای طرح‌های آبخیزداری برای احیای منابع آب زیرزمینی و بیابان‌زدایی اختصاص یابد. به این ترتیب می‌بینیم که در یک سال فقط شش میلیارد دلار برای احیای منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از توسعه بیابان با کاشت نهال هزینه می‌شود و استقرار هر بوته در سرزمین خشک ایران، با صرف چندین دلار از جیب ملت امکان‌پذیر می‌شود. با این وجود مسئولان استان فارس از مذاکراتی با قطر خبر می‌دهند که قرار است گیاهان مراتع ایران، توسط دام‌های قطری خورده شود!

به گفته یدالله رحمانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس، طرح پرورش شتر با هدف جذب سرمایه‌گذار خارجی انجام می‌شود. این طرح در قالب یک مجتمع مخصوص و زنجیره‌ای کامل به جهت تولید احداث می‌شود که شامل محل پرورش شتر، کشتارگاه، بیمارستان دام و... است. رحمانی در حالی طرح پرورش شتر را طرحی متمرکز معرفی می‌کند که در مصاحبه خود با ایرنا، از خرید حق و حقوق مالکان منطقه هم خبر می‌دهد! او همچنین می‌گوید: قرار است دو تا سه مجتمع پرورش شتر در ایران اجرا و به ازای هر مجتمع سه ‌هزار میلیارد تومان سرمایه وارد کشور شود. ۹۶ درصد اشتغال این مجتمع‌ها هم برای ایرانیان ایجاد خواهد شد.

تکذیب اجاره مراتع

در حالی که معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس از حضور مسئولان سازمان جنگل‌ها و وزارت جهاد کشاورزی در مذاکرات با کشور قطر خبر می‌دهد، ترحم بهزاد، مدیر کل امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، در گفت‌وگو با «شرق»، انجام هرگونه مذاکره با کشور قطر را تکذیب می‌کند.

او در پاسخ به «شرق» درباره احتمال ایجاد بیکاری در منطقه با خرید پروانه‌های چرا از دامداران عرفی عنوان می‌کند: این که گفته می‌شود یک امیر قطری به دنبال سرمایه‌گذاری در ایران است را تکذیب می‌کنم. هفته گذشته در شیراز بودم و اصلا بحث سرمایه‌گذار خارجی نبود.

بهزاد اضافه می‌کند: همه مراتع کشور طرح مرتع‌داری و سند محضری دارند و این اسناد از سوی بهره‌بردار و رئیس ادارات کل منابع طبیعی امضا شده است. طرح‌های مرتع‌داری قراردادهای ۳۰ساله دارند و استاندار نمی‌تواند پروانه را از بهره‌بردار بخرد. طبق بند پنج شیوه‌نامه ضوابط فنی و اجرائی مراتع کشور در مراتع مشاعی باید همه بهره‌برداران برای واگذاری مرتع رضایت دهند. قریب به اکثریت مراتع کشور هم به صورت مشاعی مدیریت می‌شوند.

او تأکید می‌کند: اداره کل منابع طبیعی فارس بدون هماهنگی با سازمان جنگل‌ها نمی‌تواند کاری انجام دهد. فقط تصمیم‌گیری در سطوح ۵۰هکتاری به مدیران کل استانی تفویض اختیار شده است و هر کاری باید مراحل قانونی خود را طی کند.

او اضافه می‌کند: در دعاوی بین مرتع‌داران عرفی، حتی رئیس سازمان هم نمی‌‎تواند دخالت کند و تنها مرجع رسیدگی و حل اختلاف، دیوان عدالت اداری است.

تعیین محل چرا برای قطری‌ها

در حالی معاون امور مراتع سازمان جنگل‌ها، تمایل یک شیخ قطری برای حضور در مراتع ایران را ساختگی توصیف می‌کند که مهرزاد بوستانی، مدیر کل منابع طبیعی و آ‌بخیزداری استان فارس، در گفت‌وگوی هفته گذشته خود با تسنیم بر این نکته صحه گذاشته است. او گفته بود که یکی از شیوخ قطر قصد احداث مراکز پرورش دام در کرمان و یزد را داشته و بعد از آشنایی با ظرفیت‌های استان فارس، تصمیم خود را تغییر داده است. به گفته بوستانی چند شهرستان از جمله لار، فراشبند، مرودشت، مُهر، زرین‌دشت و لامرد برای پرورش شتر به این سرمایه‌گذار پیشنهاد شده و فعلا سرمایه‌‎گذار قطری سه شهرستان لار، فراشبند و زرین‌دشت را انتخاب کرده‌ تا پس از تشریفات قانونی، مراکز پرورش شتر در این شهرستان‌ها احداث شود. او همچنین در این گفت‌وگو تأکید کرده که به هیچ عنوان به این سرمایه‌گذار برای پرورش شتر اجازه فنس‌کشی و جداکردن محدوده نمی‌دهیم ولی محدوده دامداران عرفی و سرمایه‌گذار خارجی با مرزهای طبیعی کاملا مشخص است و واگذاری‌ها بر اساس رعایت حقوق عرفی دامداران ایرانی انجام خواهد شد.

مراتع ایران، ظرفیت دام خارجی ندارند

مدیر کل منابع طبیعی استان فارس از رعایت حقوق عرفی دامداران ایرانی سخن به میان می‌آورد اما نعمت‌الله کوهستانی، رئیس اداره منابع طبیعی آمل که تخصص مرتع دارد، در گفت‌وگو با «شرق» تأکید می‌کند: مراتع ایران ظرفیت دام مازاد ندارند و نمی‌توان از خارج دامی به این مراتع وارد کرد.

او ادامه می‌دهد: اگر شتر به مراتع ایران وارد شود، قطعا دامداران عرفی معترض خواهند شد. از آنجا که مراتع ظرفیت دام مازاد ندارند، اگر پوشش مرتع اجازه ادامه چرای گوسفند در این اکوسیستم را نمی‌دهد، مرتع‌داران عرفی می‌توانند دام خود را به شتر تغییر دهند.

به گفته کوهستانی، گاو از گیاهان تُرد تغدیه می‌کند به همین دلیل در شمال فراوان است. گوسفندان گراس دوست دارند و بز و شتر علاقه‌مند هستند که از گیاهان بوته‌ای تغذیه کنند. شتر بوته‌های خشبی را دوست دارد.

او اضافه می‌کند: در اکولوژی مرتع اصطلاحی به نام مدل حال و انتقال داریم. وقتی اکوسیستم از حالتی به حالت دیگر تغییر کرد، یعنی بوته‌ها جایگزین گراس‌ها شد، امکان بازگشت به شرایط اولیه بدون دخالت انسان وجود ندارد. بنابراین اگر شرایط اقلیمی اجازه دهد، می‌توان با دخالت‌ در مرتع تا حدودی تغییر حالت آن را کنترل کرد اما اگر در چنین مرتعی شتر حضور پیدا کند، برنامه‌های احیایی جواب نمی‌دهد. چنین مراتعی باید قرق شود.

او تأکید می‌کند: اگر در استان فارس قصد داریم شترداری راه بیندازیم، اول باید تکلیف دامدار عرفی را مشخص کنیم. بزرگ‌ترین مشکل مراتع ایران، تعداد خانوار ساکن در مراتع است. در حالی که یک مرتع پنج‌ هزار هکتاری به طور مثال ظرفیت ۱۰ خانوار را دارد، ۱۵ خانوار در آن ساکن می‌شوند و این مسئله افزایش تعداد دام را به همراه خواهد داشت.

سکوت رئیس اداره مرتع فارس

سخنان ضدونقیض مسئولان سازمان جنگل‌ها و معاون استانداری فارس، ابهامات زیادی را درباره جذب سرمایه‌گذار قطری ایجاد کرده است. برخی کارشناسان اخراج ۱۲ هزار گوسفند و شتر قطری از مراتع عربستان توسط دولت این کشور را عاملی می‌دانند که سرمایه‌گذاران قطری را به سمت ایران متمایل کرده است. همکاری با کشورهای همسایه و حسن هم‌جواری به ما این نکته را تحمیل نمی‌کند که با چوب‌ حراج‌ زدن به مراتعمان که عامل مهمی در تغذیه منابع آب زیرزمینی هستند، دل همسایگان را به دست آوریم. برای کسب اطلاع درباره جزئیات حضور سرمایه‌گذاران قطری در مراتع ایران با محمد صالحی، رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس تماس می‌گیریم. او ارائه پاسخ به سؤالات «شرق» را به روابط عمومی سازمان جنگل‌ها یا اداره کل منابع طبیعی استان فارس ارجاع می‌دهد اما می‌گوید فقط درباره مباحث فنی سخن خواهد گفت. به گفته صالحی هر شتر معادل شش یا هفت واحد دامی است و نمی‌توان در مرتع، شتر و دام‌های دیگر را توأمان داشت. به ازای هر شتری که وارد مرتع می‌شود، باید دام‌های دیگر خارج شود.

آن‌طور که او اعلام می‌کند: در استان فارس هیچ مرتع بدون بهره‌برداری وجود ندارد. همه مراتع دارای طرح و دامدار عرفی هستند. ممیزی دارند و بدون اجازه بهره‌بردار، نمی‌توان اقدام خاصی در این مراتع انجام داد.

بیم آن می‌رود که مسئولان با هدف جذب سرمایه‌گذار خارجی، مجوز واگذاری پروانه‌های چرای دامداران عرفی را صادر و فضا را برای حضور دامداران قطری در ایران فراهم کنند اما این اقدام، بدون شک به‌ دلیل از دست‌ رفتن شغل مردم بومی، تأثیر منفی بر اقتصاد ایران خواهد داشت.»

خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۳۰
محمدرضا نقوي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
خوب بفرستند تركيه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
جانم
هردم ازاین باغ بری میرسد
همین روکم داشتیم که تازه به تازش رسید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
وای بر مرتع فروش خداوند نابودت کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
اشکال نداره بلوچستان را بدید به خارجیها و بگویید به شرطی که آب شیرین کن بزارند و خودشان نهال بکارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
یکی نیست جلو این مسئولای بی مسئولیت رو بگیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
آخه اين كارا چيه واقعا ؟؟؟
mojtaba
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
قطری ها مثل ما نیستند هم پول و هم علم اروپایی ها رو دارند پس حتما درست عمل میکنند و شما هم عرضه دارید درست نظارت کنید.
علی - از تهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
خیانت به کشور به چه قیمتی؟
ناشناس
|
Turkey
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
مگر خودمون دام نداریم بی انصافها!فقط مونده از اینها پول در بیارید و آمار بدید که چقدر موفق بوده اید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
چپاول و غارت شاخ و دم ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
یکی تکذیب میکنه،یکی تأیید میکنه،دوباره تکذیب و بعد تأیید و ... همه چیز افتاده دست مسئولان نون به نرخ روزخور ویرانگر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
تا نباشد چيزكي مردم نگويند چيزها مگه ميشه خبر به اين مهمي رد شده و كذب باشد .بفروشيد و ببريد دست خدا به همراهتون باشه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
یعنی خوشم میاد همه چی رو فروختین اب خاک مرتع هوا چیزی مونده ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
کم کم مردم را هم می فروشند
دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
چقدر منفی بافی؟ با پول دریافت شده می توان چندین برابر زمین هایی که اجاره داده شده را احیا کرد. افرادی هستند که می خواهند خودشون را کارشناس و استاد و متخصص نشون بدن؟ اما نیت خیری ندارن. هدفشان رسیدن به پست و مقام است. وگرنه ورود چند شتر و جنجال درست کردن معنایی ندارد. مراتع ما سالهاست از بین رفته. بس کنید سر درد ندهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
با این بی آبی آیا مرتع هم داریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
برای هر مجتمع سه تریلیون تومان!!!! عدد نامعقوله پس کاسه ای زیر نیم کاسه س
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
شما که بدونه هرگونه جنگ دارین آب و خاک و چوب و فضای سبز و مراتع و حیوانات محیط زیست رو مفت مفت میفروشین به اعراب!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
سرمایه گذاری برای کی برای چی؟ وقتی 1 ریال از این سرمایه گذاری به هیچ فقیر و تهی دستی نمیرسه اصن 100 هزار میلیارد تومن هم باشه ارزشی برا مردم نداره و ارزش محیط زیست و مرتع کشورمون خیلی بیشتر از ریاله بی ارزشیه که بابتش بدست بیاد!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
مراتع را با این کار نابود میکنید و باز هم ریزگرد بابا کسی تو مجلس نیست یک کاری بکنه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
از دیدگاه فنی، ضریب تبدیل شتر حدود ده برابر دام سبک است. بنابراین در مرتعی که دام سبک بتواند تعلیف کند، توجیه اقتصادی ندارد که شتر تعلیف نماید. بنابراین کلا مرتع مناسب شتر با مرتع گوسفند و بز متفاوت است. البته اگر ملاک تصمیم گیری مبنای علمی باشد و الا .... !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
اگه اونا نیاز به دام دارند بهتر است که دام خودمان را در مراتعمان پرورش دهیم و به آنها دام زنده بفروشیم که سود کرده باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
دريامان را که به چيني ها فروختيد، مراتع را که به اعراب واگذار کرديد،‌شکار گاه ها را که به امريکايي ها داده ايد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
چرا از هرحربه ای علیه دولت استفاده می کنید شما بیابان تحویل قطری بدهید گلستان تحویل بگیرید بشرط انکه بفکر لفت ولیس نباشید وبا پول قطریها اب شیرن کن وارد کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
فوری هم در صدد تکذیب بر می یان
iman
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
خیانت مگه شاخ ودم داره .گفتن اب کارون داره میره عراق و کویت انکارش کردن گفتن کیش را به چینیها واگذار کردن انکارش کردن مردم جنوب از ماهیگیری در خلیج فارس منع شدن عوضش کشتیهای چینی و شرق اسیا دارن کف ابهای خلیج فارس را جارو میکنن انکارش کردین.میشه بگین دیگه چی از جون این کشور میخواین.دیگه چه کاری مونده که نکردین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
آ ن مسپولانی که بخواهند سندی را بدون هما هنگی با مسپولان برتر ذیربط توشیح کنند اشتباه میکنند! بایستی آنان همگی باسخگوی مردم باشند ومطمپنا با این کار زندگی شخصی خودشان را نابود میکنند!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
والله این طرح بنظرم بسیار کم ضرر تر از کاشت هندوانه در همان استان است که هر کیلو 400 لیتر آب مصرف می کند
طرحهای حرفه ای جذب منابع خارجی و احداث مجتمع های اصولی (و نه دیمی) بسیار مفید و پر بازده آور است
نمونه آن سرمایه گذاری شرکت هلندی و چند تاجر عرب و ایرانی در مجتمع گلخانه ای 1200 هکتاری لرستان است که هر بیننده ای را به تحیر و تحسین وا میدارد
کشت و صنعت و دامپروری ایران بالاخره یکروز باید مدرن شود و سیستم های سنتی و پر هزینه منسوخ گردد - با سرمایه گذاری قطری- چرا که نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
ایرادی نداره . ی سرمایه گزارم که راضی میشه بیاد داخل مملکت سرمایه گزاری کند اینقدر بعضی افراد موش دوانی میکنند تا طرف فرار کند
hamid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
کشور رو 25ساله و 99 ساله اجاره میدن یا کم کم میفروشند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: