کد خبر: ۸۱۰۷۳۹
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۳ 24 June 2018

ایرنا نوشت: 'حیدرالعبادی' نخست وزیر عراق و رئیس ائتلاف انتخاباتی 'النصر' و 'سید مقتدا صدر' رهبر جریان صدر عراق و رهبر معنوی ائتلاف 'سائرون' اعلام ائتلاف کردند.

این ائتلاف که عصر شنبه در جریان سفر العبادی به نجف و دیدار با صدر انجام شده است، در چارچوب تلاش هفته های اخیر رهبران سیاسی عراق برای تشکیل ائتلاف (فراکسیون) اکثریت در پارلمان جدید این کشور تعریف می شود.
ائتلاف یاد شده از سوی این دو رهبر سیاسی عراق در یک کنفرانس خبری پس از دیدار امروز اعلام شد.
العبادی و صدر درعین حال تاکید کردند که تشکیل این ائتلاف مغایر ائتلاف هایی که هر یک از آنها پیش تر بطور جدگانه با سایر ائتلاف انتخاباتی انجام داده اند نیست و همه این ائتلاف ها در یک راستا قرار دارد.
پیش تر ائتلاف های سائرون و الفتح (به رهبری هادی العامری) و قبل از آن ائتلاف های سائرون، حکمت (سید عمار حکیم) و الوطنیه (ایاد علاوی) برای تشکیل ائتلاف بزرگتر (فراکسیون اکثریت) اعلام ائتلاف کرده بودند.
به گفته العبادی و صدر ائتلاف امروز میان سائرون و النصر خصلت 'فرافرقه ای و فرانژادی' خواهد داشت و بر مبنای توافق بر سر چندین محور صورت گرفته است.
دعوت از همه گروههای سیاسی عراقی فارغ از مذهب، دین و نژاد برای تشکیل یک ائتلاف فراگیر، مبارزه با فساد و پیگرد مفسدان، تشکیل دولت تکنوکرات با اعضای توانمند و بدور از سهمیه بندی های (فرقه ای) تنگ نظرانه، حمایت و تقویت ارتش، پلیس و نیروهای امنیتی و انحصار سلاح در دست دولت از جمله محورهای این ائتلاف اعلام شده است.
تدوین یک برنامه اصلاحات اقتصادی، حفظ روابط متعادل با همه در چارچوب منافع ملی، حاکمیت و استقلال عراق و عدم مداخله در امور دیگر کشورها و اجازه مداخله ندادن به دیگران، حمایت از اصلاح نظام قضایی و تقویت نقش مدعی العموم، حفظ یکپارچگی عراق و وحدت ملی و گردش مسالمت آمیز قدرت سایر محورهای این توافق را تشکیل می دهد.

اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: