در پی شوک کاهش سرمایه‌گذاری داخلی در عربستان
کاهش شدید سرمایه‌گذاری داخلی در عربستان طی سال گذشته، باعث شد تا کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل اعلام کند، روند اجرای اصلاحات اقتصادی در عربستان را در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.
کد خبر: ۸۰۷۴۴۸
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۴ 11 June 2018

کاهش شدید سرمایه‌گذاری داخلی در عربستان طی سال گذشته، باعث شد تا کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل اعلام کند، روند اجرای اصلاحات اقتصادی در عربستان را در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

به گزارش فارس به نقل از فوربس؛ بنابر اطلاعات ارائه شده در کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، سرمایه‌گذاری داخلی در عربستان طی سال گذشته به شدت کاهش یافته است و همین امر اجرای سیاست‌های اصلاحات اقتصادی در این کشور عربی را که زیر نظر ولیعهد این کشور اجرا می‌شد، در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

بنا به گزارش، سرمایه‌گذاری در جهان از سوی کنفرانس توسعه تجارت سازمان ملل که در روز 7 ژوئن منتشر شد، طی سال گذشته تنها 1.4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در عربستان انجام شده است که نسبت به سال 2016 حدود 7.5 میلیارد دلار و نسبت به سال 2012 معادل 12.2 میلیارد دلار کاهش داشته است.

این آمار نشان می‌دهد که عربستان حتی نسبت به اقتصادهای کوچک نظیر عمان و اردن در جهان نیز عقب افتاده و نتوانسته است، سرمایه‌گذاری بین‌المللی جلب کند. 

عمان و اردن در سال 2017 توانستند، به ترتیب 1.9 و 1.7 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کنند.

با در نظر گرفتن شرایط دیگر کشورهای حوزه آسیای غربی به این نتیجه می‌رسیم که عربستان نتوانسته است، در زمینه جذب سرمایه‌گذار خارجی از شکست خود جلوگیری کند.

این کشور بین سالهای 2012 تا 2016 حدود 25 درصد کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در منطقه آسیای غربی را به خود اختصاص داد، اما سال گذشته این رقم به 5.6 درصد سقوط کرد. درحالیکه اقتصاد عربستان در این زمینه عملکرد بسیار ضعیفی داشته است، دیگر کشورهای منطقه توانسته‌اند، سهم خود را در جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نسبت به سال‌های قبل افزایش دهند.

امارات متحده عربی توانسته است سهم خود را در این زمینه طی 6 سال گذشته دو برابر کند و از 19 درصد در سال 2012 به 41 درصد برساند.

حتی قطر نیز که هم‌اکنون از سوی 4 کشور عربی عربستان، امارات، بحرین و مصر مورد تحریم قرار گرفته است نیز توانسته حدود یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کند که نسبت به سال قبل از آن 200 میلیون دلار بیشتر بوده است.

کنقرانس توسعه و تجارت سازمان ملل دلیل کاهش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در عربستان را واگذاری سرمایه‌گذاری‌های قبلی و منفی شدن ارائه وام‌های درون شرکتی از سوی شرکت‌های چند ملیتی عنوان کرده است.

به عنوان مثال این کنفرانس به اقدام رویال داچ شل انگلیس و هلند اشاره کرد که سهم 50 درصدی خود در پروژه تولید محصولات پتروشیمی صدف در عربستان را به یک شرکت عربستانی به ارزش 820 میلیون دلار واگذار کرد اشاره می‌کند.

گزارش این کنفرانس می‌افزاید، از زمان رکود بزرگ اقتصادی در سال‌های 2008-2009 به بعد سرمایه‌گذاری خارجی در عربستان روندی نزولی را در پیش گرفته است. به طور کلی سرمایه‌گذاری در کشورهای حاشیه خلیج فارس و غرب آسیا از سال 2008 به بعد کاهش یافته است.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نامه آملی به یزدی آیت الله یزدی صادق لاریجانی لیگ نوزدهم حادثه دانشگاه آزاد هاشم یکه زارع عید غدیر عباس علی آبادی حوزه های انتخابیه سمنان