قائم مقام وزیر در امور تولید و معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وجود ظرفیت خوب معدنی در مناطق مختلف، گفت: طرح تکمیل زنجیره صنایع معدنی سال جاری در کشور اجرا می شود.
کد خبر: ۸۰۷۱۰۶
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۵ 10 June 2018

قائم مقام وزیر در امور تولید و معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وجود ظرفیت خوب معدنی در مناطق مختلف، گفت: طرح تکمیل زنجیره صنایع معدنی سال جاری در کشور اجرا می شود.

رضا رحمانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا در سمنان افزود: نقاط مختلف ایران دارای ذخایر متنوع معدنی است و امسال اجرای طرح زنجیره صنایع معدنی در بخش فلزات اساسی مانند فولاد، مس و تا حدودی آلومینیوم از برنامه های اساسی وزارت صنعت و معدن است.

وی خاطرنشان کرد: زنجیره صنایع معدنی در برخی نقاط کشور حلقه مفقوده داشت و یا دچار ناهمگونی بود، به همین دلیل معاونت معدن وزارت صنعت و معدن، سازمان ایمیدرو و سازمان زمین شناسی ماموریت پیدا کردند تا پیگیری کنند و نقاط ضعف و قوت زنجیره صنایع معدنی را شناسایی کنند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که در این زنجیره از اکتشاف تا محصول نهایی برنامه ریزی می شود، تصریخ کرد: کشور در حوزه معادن کوچک دارای ظرفیت مطلوبی است ولی در نقاط مختلف ذخایر به حدی است که ایجاد واحد فرآوری برای تمام معادن صرفه اقتصادی ندارد، به عنوان نمونه واحد ذوب مس داریم ولی خوراک این صنعت که کنسانتره مس است نداریم و به همین دلیل امسال حمایت جدی می شود که به صورت قراردادهای بلندمدت این حوزه ساماندهی شود.

رحمانی تاکید کرد: در سال 96 ایجاد 450 هزار شغل در بخش های مختلف صنعت، معدن و تجارت هدفگذاری شده بود که در همه حوزه ها بیش از 90 درصد محقق شد.

وی با بیان این که در سال 97 تولید ناخالص 570 هزار شغل در سه بخش وزارتخانه هدفگذاری است، گفت: سال گذشته هدفگذاری ایجاد شغل در بخش اصناف 250 هزار مورد بود که امسال 280 هزار است و در بخش صنایع توسعه ای و جدید سال گذشته هدفگذاری 120 هزار و امسال 130 هزار شغل است.

وی یادآور شد: در حوزه های جدیدی مانند استارت آپ ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه هایی در سال 97 داریم که برای اولین بار لحاظ شده است.

وی تصریح کرد: 184 برنامه و اقدام اساسی در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال 1397 تعریف شده در حوزه هایی مانند فناوری، صادرات، تولید داخلی، معادن، بازار داخلی و نوسازی صنایع است و 10 طرح ویژه در دل این موارد دارای برنامه علمیاتی است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که نوسازی ناوگان تجاری و نوسازی صنایع بخشی از این 10 طرح است، بیان داشت: تولید با فناوری های قدیمی مشکلاتی در حوزه زیست محیطی، قیمت تمام شده و کیفیت کالا دارد که باید با نوسازی صنایع این مشکلات برطرف شود. 

به گفته معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، سال گذشته 200 هزار میلیارد ریال برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای کوچک و متوسط هدفگذاری شد که در حدود 240 هزار میلیارد ریال پرداخت شد و یکصد هزار میلیارد ریال برای نوسازی درنظر گرفته شده بود.

وی اضافه کرد: امسال دولت در تبصره 18 بودجه منابع خوبی برای اشتغال و حمایت از تولید داخلی پیش بینی کرده و در تبصره 6 نیز برای صادرات در بودجه حمایت خوبی در نظر گرفته شده است.

رحمانی تاکید کرد: امسال طرح توسعه تولید و تجارت پوشاک ویژه و مفصل از سوی وزارت تعریف شده که صادرات نیز مدنظر است، زیرا پوشاک نیاز اولیه مصرف کنندگان است، با سرمایه گذاری کم بازدهی بیشتری دارد و در همه جا قابلیت تولید دارد.

وی با بیان این که متناسب با استانها طرح توسعه و تجارت پوشاک تولید کفش یا شهرک پوشاک طراحی شده است، اضافه کرد: از 130 هزار شغل مدنظر در بخش صنایع جدید و توسعه ای در کشور ایجاد حدود 40 هزار شغل در حوزه پوشاک پیش بینی شده است.

وی با بیان این که ایجاد اشتغال از سنگهای قیمی از طرح های جدید وزارت صنعت و معدن است، خاطرنشان کرد: طراحان این طرح حداقل ایجاد 10 هزار شغل را تعهد کرده اند که مدل جدیدی است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در مدل جدید ایجاد مشاغل از سنگهای قیمتی، شرکت مادر در استان ها ایجاد می شود، عوامل این شرکت ها با دراختیار قراردادن تجهیزات و ماشین آلات به افراد شاغل، محصول تولیدی آنان را ارایه می کنند و زنجیره ای در این مسیر ایجاد می شود که نیاز به بازاریابی فردی نباشد.

پرداخت تسهیلات رونق تولید از ابتکارات دولت تدبیر و امید است که تا دهم خرداد 97 در کشور به بیش از 28 هزار و 500 واحد صنعتی، معدنی و کشاورزی پرداخت شده است.

در سال 96 پنج هزار و 851 فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری 298 میلیارد ریال در کشور صادر شد.

استان سمنان 2 هزار و 10 پروانه بهره برداری در بخش های صنعت و معدن دارد که 95 درصد از آن واحدهای تولیدی کوچک و متوسط است، 57 درصد اشتغال استان سمنان در بخش صنعت و معدن است.

اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اردوگاه شهید باهنر شهید رجایی محمد عزیزی هفته دولت شهید باهنر فاطمه عبادی ائتلاف دریایی آمریکا عصر جدید حوزه های انتخابیه فارس