بازدید 11281
قیمت‌های «وحشتناک» و جولان دلال‌ها در بازار خودرو؛

نیمه خرداد هم گذشت؛ خبری از قیمت‌گذاری خودروها توسط شورای رقابت نشد

پس بر پایه بررسی ها، بحثی در ارتباط با تعیین قیمت خودروهایی در رنج خاص توسط شورای رقابت نشده است. آن گونه که در گزارش های جلسات شورای رقابت آمده، این شورا به شکایات مختلف درباره قیمت ها و کارخانه های مختلف رسیدگی می کند. بد نیست به شکایت عامه جامعه در خصوص عملکرد خودروسازان که منجر به افزایش وحشتناک قیمت ها شده، ورود کند و حداقل سامانی به آنچه می توان وضعیت اسفبار بازار خودرو خواند، بدهد.
کد خبر: ۸۰۶۵۸۴
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰ 10 June 2018

اول خرداد ماه بود که پس از مدت ها نوسانات قیمتی شدید خودروهای تولید داخل و افزایش قیمت وحشتناک قیمت خودروهای خارجی، بالاخره «رضا شیوا» رئیس شورای رقابت گفت که «جلسات مختلفی را با خودروسازان برگزار کرده‌ایم و آنها مستندات خود را به شورای رقابت ارائه کرده‌اند. به نظر می‌رسد تا نیمه خرداد ماه امسال، موضوع قیمت‌گذاری خودروها نهایی و اعلام شود»؛ موضوعی که دست کم تا شش روز پس از تاریخ اعلام شده، درباره تصمیم گیری نخواهد شد.

به گزارش «تابناک»؛ رئیس شورای رقابت، با بیان اینکه شاخص‌های کیفی خودرو مورد بررسی قرار گرفته و به ‌محض دریافت نرخ تورم، جلسات تعیین قیمت خودرو برگزار خواهد شد، افزود: «هنوز بانک مرکزی نرخ تورم بخشی سال 96 را به شورای رقابت اعلام نکرده، اخیراً بانک مرکزی به ما اعلام کرده که در مرحله نهایی بررسی نرخ تورم بخشی است.» البته گویا این مسأله به شورای رقابت اعلام شده و قرار است دوشنبه ۲۱ خرداد در سیصدو سی و هفتمین جلسه شورای رقابت «بررسی بازار خودرو در سال جاری» در دستور کار باشد.

در همین حال، «محسن صالحی‌نیا»، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نکته ای گفته که شاید کمتر کسی تاکنون به آن توجه کرده باشد. او از بررسی شورای رقابت در زمینه تعیین قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان خبر داده و گفته که «قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان از سوی شورای رقابت تعیین می شود. این شورا در حال حاضر در حال آنالیز تضمین‌های سالانه تولید خودروست تا بر اساس فرمول خود درباره قیمت‌های جدید تصمیم گیری کند.»

وی با بیان اینکه خودروسازان از گذشته به دنبال افزایش قیمت خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان بوده‌اند، خاطرنشان کرد: «خودروسازان این درخواست را به دنبال افزایش هزینه‌ها دارند و البته باید با هماهنگی ستاد تنظیم بازار صورت گیرد.»

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به اینکه آیا ستاد تنظیم بازار به قیمت‌گذاری خودرو ورود کرده است، اظهار نمود: «بر اساس یک تفاهم نانوشته، توصیه می‌شود در مورد قیمت کالاهایی که در جامعه عرضه می‌شود، هماهنگی‌های لازم با سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار صورت گیرد.»

به نظر می رسد، آنچه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نموده، صرفا به تفاهم ها و قوانین نانوشته اشاره کرده و سخنش مبنی بر اینکه شورای رقابت خودروهای زیر 45 میلیون را بررسی کرده و قیمت گذاری می کند، مستند به قانون خاصی نیست که اگر چنین بود، فلسفه تشکیل چنین شورایی ـ حداقل در بحث ورود به قیمت خودرو ـ خیلی دارای دفاع و توجیه نبود.

در بررسی چرایی تشکیل مرکز ملی رقابت و شورای رقابت آمده است: «بر اساس ماده ۵۴ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به منظور انجام امور کارشناسی و اجرای فعالیت های دبیرخانه ای شورای رقابت، مرکز ملی رقابت در قالب مؤسسه‌ای دولتی مستقل زیر نظر رئیس جمهور در سال ۱۳۸۹تأسیس شد.

مرکز ملی رقابت نیز از بدو تأسیس به منظور رسیدن به اهداف تعیین شده توسط قانون گذار، اقدام به ساماندهی فعالیت های اجرایی و پژوهشی خود کرد. این فعالیت ها در جهت هموارسازی پشتیبانی علمی شورای رقابت با تشکیل دو بازوی فکری و مشورتی یعنی ایجاد کارگروه های تخصصی و تشکیل شورای پژوهشی، در سال ۱۳۹۳ شتاب بیشتری به خود گرفت و کارآمدی بیشتری در فعالیت های مرکز ایجاد کرد. به عنوان نمونه تشکیل کارگروه های خودرو، نیرو، مخابرات و راه آهن منجر به بررسی متمرکزتر موضوعات و در نتیجه افزایش سرعت و دقت رسیدگی موضوعات مرتبط و مترتب بر آن شد.

همچنین از آنجا که بر اساس ماده ۶۹ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورای رقابت موظف شده است که گزارش عملکرد خود را تنظیم و جهت عموم منتشر نماید، گزارش عملکرد شورای رقابت نیز از سوی مرکز ملی رقابت تهیه و منتشر شده و در دسترس عموم است.

در سال ۱۳۹۱ و به دنبال افزایش بی سابقه نرخ ارز قیمت انواع خودروی سواری تولید داخل با افزایش شدید مواجه شد. در همین راستا با توجه به وجود تمرکز شدید در بازار خودرو و به دنبال مصاحبه تلویزیونی رئیس جمهور وقت در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ شورای رقابت به عنوان نهاد مسئول قیمت گذاری خودرو معرفی و در همین راستا کارگروهی با عنوان کارگروه خودرو در مرکز ملی رقابت تشکیل شد. این کارگروه در سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ مسئولیت انجام مطالعات و ارائه نظرات کارشناسی در خصوص موضوعات مرتبط با بازار خودروی داخلی را بر عهده داشته است.

 

هرچند از بهمن ماه سال ۱۳۹۱ شورای رقابت به عنوان نهاد مسئول قیمت گذاری خودرو معرفی شد، در اقدامی عجیب و قابل تأمل ایران خودرو و سایپا با در پیش گرفتن رویه ای خلاف آنچه پیش از این عمل می شده، یکباره تصمیم به افزایش قیمت خودرو گرفتند و البته در کنار چنین تصمیمی، از عرضه خودروهای خود توسط سامانه های فروششان مگر در مواردی جزیی، اجتناب کردند که این اقدام باعث شد قیمت خودرو در بازار نه بر اساس قیمت کارخانه، بلکه بر مبنای نظر دلالان تعیین شود.

در سال ۱۳۹۳ کارگروه خودرو با انجام مطالعات تکمیلی و با بررسی نتایج تجربه یک ساله قیمت گذاری خودرو، پیشنهادهایی جهت اصلاح تعریف مؤلفه های مؤثر در قیمت گذاری خودرو به شورای رقابت ارائه کرد. نتیجه این امر، اصلاح نحوه محاسبه برخی از مؤلفه های دستورالعمل از قبیل مؤلفه تورم و کیفیت بود. اصلاحات صورت پذیرفته در نحوه محاسبات عوامل تورم و کیفیت در جلسات متعدد در شورای رقابت به بحث گذاشته شد و پس از اعمال نظرات اعضای شورای رقابت مصوب شد. نهایتاً شورا در یکصد و هشتاد و هفتمین جلسه خود در 21 خرداد ماه سال 93 درصد افزایش مجاز در قیمت انواع خودروی سواری جهت اعمال همان سال را مصوب کرد.

البته بنا به آنچه سایت شورای رقابت اعلام کرده، در مسیر اصلاح و بازنگری دستورالعمل تعیین قیمت خودرو مطالعات گسترده ای در مرکز ملی رقابت صورت پذیرفته که نتیجه این مطالعات، گزارش های کارشناسی با موضوع تورم و کیفیت، ارز متقاضی و یک گزارش جامع با نام «دستورالعمل تعیین قیمت خودرو»ست. در سال ۱۳۹۳ شورای رقابت علاوه بر تصویب دستورالعمل تعیین قیمت خودرو ، شروطی ۵ گانه برای خودروسازان وضع کرد. عمده این شروط ناظر بر احقاق حقوق مصرف کنندگان و کاهش حاشیه بازار بود. اصلاح فرآیند فروش منطبق با نظرات اعضای کارگروه خودروی مرکز ملی رقابت از جمله تعهدات خودروسازان بود و بنا به آنچه عنوان شده، کارگروه خودروی مرکز ملی رقابت در سال ۱۳۹۳ اقدام به نظارت بر حسن اجرای مصوبه شورای رقابت توسط شرکت های خودروسازی کرد.

مطابق با آنچه شورای رقابت درباره «بررسی موضوع قیمت گذاری خودروهای جدید جهت اتخاذ تصمیم در شورای رقابت» آمده است: «دستورالعمل تعیین قیمت خودروهای سواری تولید داخل مصوب شورای رقابت مبتنی بر روش قیمت گذاری سقف-قیمتی است. در روش سقف قیمتی قیمت ها در هر سال ضریبی از قیمت خودرو در سال قبل هستند که مستلزم تعریف قیمت های پایه است. در همین راستا، شورای رقابت قیمت های فروردین ماه سال ۱۳۹۱ هر خودرو را پس از کسر هزینه های مالی به عنوان قیمت پایه جهت استفاده در دستورالعمل تعریف کرد. نتیجتاً خودروهایی که به هر دلیل فاقد قیمت پایه در تاریخ فوق الذکر بوده اند قابلیت قیمت گذاری از طریق دستورالعمل مصوب شورای رقابت را نداشته اند؛ بنابراین، باید قیمت گذاری این خودروها در فرآیندی مجزا بررسی می شد.

پس بر پایه بررسی ها، بحثی در ارتباط با تعیین قیمت خودروهایی در رنج خاص توسط شورای رقابت نشده است. آن گونه که در گزارش های جلسات شورای رقابت آمده، این شورا به شکایات مختلف درباره قیمت ها و کارخانه های مختلف رسیدگی می کند. بد نیست به شکایت عامه جامعه در خصوص عملکرد خودروسازان که منجر به افزایش وحشتناک قیمت ها شده، ورود کند و حداقل سامانی به آنچه می توان وضعیت اسفبار بازار خودرو خواند، بدهد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۳۶
انتشار یافته: ۷۰
خودرو رو ولش کن سکه شد دو میلیون چهارصد ، ملت بیچاره شدن رفت ؟؟!! بزن دست قشنگه رو ،! بگو مرگ بر امریکا ؟ مرگ بر اسراییل ؟
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
قیمت سکه به مرگ بر آمریکا ربطی نداره. از بی کفایتی کسانی هست که خودت بهشون رای دادی.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
رفتی به طرف رای دادی اونم گند زده.حالا اومدی ادرس غلط میدی
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
الان نزدیک به دو میلیون پانصد هزار!!!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
روحانی که ۵سال نونست نرخ ارز رو ثابت نگه داره ؟؟؟؟!! چهار ماه دیگه هنوز همه چیز برای مردم مشخص میشه چه خبره ؟!
عادل
| - |
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
اون موقع که میگفتی تا 1400 با روحانی باید فکر الانت می بودی
شورای رقابت نه! شورای رفاقت!!!
ای کاش یک بار هم که شده مردم ما متحد میشدند و برای مدتی خودرو داخلی نمی خریدند.... ولی کو اتحاد؟
اخوی مثل اینکه خوابی ظرف چند روز گذشته قیمت دلار ویورو در بازار 1000 تومان افزایش یافته و سامانه نیما نیز ارزی به واردکنندگان مواد اولیه پرداخت نمی کند.در چنین فضایی شما باید نگران آن باشی که ایا خودروسازان سه ماه دیگر قادر به تولید هستند یا نه قیمت پیشکش
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
دروغ نگو
شما هم دلتون خوشه ؟؟؟ اینا همشون دستشون تو یه کاسه است . با هم جنگ زرگری می کنن و آخرش هم کسی که متضرر این منازعه صوری میشه مصرف کننده بینواست که صداش به هیجا نمی رسه >>
دنا بلاتکلیف شد زیر 45م بود الان بالا 45 م شده که؟
چرا کسی از خجالت آب نمیشه بره تو زمین ؟ این که اسمش خودرو ملی هست و ظاهرا داره تو کشور تولید میشه و قطعاتش هم با عرق جبین کارگر ایرانی ( چینی نههههههه) تولید میشه افزایش قیمتش دقیقا به چه علت انجام میشه ؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
به این علت که پول ملی ما است که ارزون شده! بنابراین هر کالایی بخوای بخری باید پول بیشتری بدی!
نظریه های علم اقتصاد متحول کردین
شورای رقابت یعنی چی؟ رقابت بازار و مشتری تعیین میکنه
خودرو سازان دارن با قیمت که چند بار افزایش دادن دارن خودرو میفروشند حالا شورای رفاقت بیاید اصلاح کنه!
ساده ای
شورای رفاقت هه هه
مسئولین محترم که هیچ کاری نمیکنن......
مردم دست به دست هم بدیم.....
فقط و فقط تحریممممممممممممممممممممممممممم................................
برای یکبار هم شده تا آخرش با هم باشیم.......
ماشین که غذا و دارو نیست............
تحریم نخریدن خودروهای داخلی و خارجی تا رسیدن به قیمت معقول و منطقی......
پاسخ ها
امیر
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
ساده ای ؟ فرضا پراید 24 میلیونی میشه 20 میلیون درسته ؟ آیا این قیمت واقعی؟ مردم هم خوشحال هجوم میارن، اما پراید 8 میلیون هم نمیشه قیمت تمام شده + سود معقولش، آیا 8 میلیون میفروشن ؟
خودر و ساز ها و وارد کننده ها که نمیتونن بیش از حد ماشین رو تو پارکینگ و گمرک نگه دارن..... یا کارخونه و پارکینگها و نمایشگاههای خودرو رو رو ببندن....
مردم با هم باشیم... تا آخرش....
قیمتها حدودا 30 درصد و درخودروهایی که قیمت انها بالای 40 میلیون هست تا 100 درصد افزایش قیمت داشته نمونه اش رنو ساندرو یا بیشتر ماشین های کارخانه هیوندا ...مگر چقدر به حقوق ها و درامد مردم اضافه کردید که اینطور وحشیانه قیمتها رو بالا میبرن مسئله فقط خودرو نیست هربازار و هر صنف اوضاعش همینطوری از اجناس خارجی بگیر تا بازار ادویه و خشکبار همه قیمتها 30تا 50 درصد افزایش دارد هیچکس پاسخگو نیست رئیس جمهور محترم چطور میفرمایند 18 درصد رشد اقتصادی داریم دقیقا کدوم کشور چرا درباره مشکلات مردم کسی پاسخگو نیست حتما مردم باید صداشون دربیاد ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
یعنی ساندرو ۶۰ میلیونی شده ۱۲۰ میلیون؟
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
برادر اقتصادی که رشد نداره توان افزایش حقوق نداره این چند سال با پول بی پشتوانه حقوق شما را اضافه کردن و حالا فنر نرخ ارز در رفته و زمان پس دادن این قدرت خرید کاذب و برگشتن سر جای اوله
خود مردم باید دست به عمل بشن......
اونم فقط و فقط و فقط و فقط تحریممممممممم
و گوش نکردن به بازار گرمی ها و دروغهای فروشندگان خودروهای داخلی و خارجی...........
صنار بده آش، به همین خیال باش
کاش آدم کار بلد داشتیم و آن آدم جرات حرف زدن و اجرا داشت.
اگر هم از این آدما داشتیم، مثل امیر کبیر با وی برخورد می شد. مگر با جناب آقای دکتر صالحی همین 2 روز پیش طی راهپیمایی ضد رژیم متجاوز و غاصب چگونه برخورد شد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
دکتر صالحی گند زده به هسته ای و دولت هم گند زده به اقتصاد.
با نام خدا .

با سلام .

ایران خودرو هر چه باشد از ماشینهای چینی که بازار ایران را محاصره کردند بهتر است .

تصادفات جاده ای ایران بعد از پاکستان مقام دوم دنیا را داریم یا شاید سوم ........58000 کشته در سال .......

و خسارت های مالی چند صد میلیاردی ..............و بیمارستانها مملو از تصادفات جاده ای .........

در ژاپن به ازای هر یک تخت بیمار 3 پرستار است بطور میانگین ولی در ایران از هر هفت تخت بیمار، یک پرستار .


این آمار توسط جناب آقای مهران مدیری در تلویزیون اعلام شد .

واقعا" کشور ما دارد به کجا میرود و ما ملت ایران وارث اینهمه گرفتاری باید باشیم و خودمان نیز هلاک شویم ........
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
ایران خودرو هر چه باشد از ماشینهای چینی که بازار ایران را محاصره کردند بهتر است!!!!!!!!!!!!!!1

پرفورمنس موتورهای ماشین های چینی کجا موتورهای روغن سوز 30 سال پیش فرانسه کجا

XU7 و XUM و TU5 رو داری با موتورهای به روز ماشین های چینی مقایسه می کنی!

موتور BM15 برلیانس های سری 200 با حجم 1498 CC دارای 103 اسب بخار توان تولیدی هستند

موتور XU7JP/L3 روی سمند LX با حجم 1761 CC تنها 100 اسب بخار تولید می کنه!!!!!

جالبه که منابع شما شخص "مهران مدیری" هستش!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
بابا ول کن ناشناس17:35.بری تعمیرگاه همه ماشین چینی از جمله برلیانس دستشون گرفتن و موتور و گیربکس تعمیر میکنن!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
[بابا ول کن ناشناس17:35.بری تعمیرگاه همه ماشین چینی از جمله برلیانس دستشون گرفتن و موتور و گیربکس تعمیر میکنن! ]

موتور و گیربکس تعمیر می کنند!!!!

ماشین هاشون که 2 سال گارانتی داره!!! تعمیرگاه نمیرن!!! میبرن نمایندگی

اجازه بده بشه سال 98 بعداً خالی ببند بگو تعمیر گاه ها پر از ماشین چینی هستش!

ماشینی که از سال 95 تولید شده چه طور تو تعمیرگاه ها پر هستش؟؟؟؟؟

گارانتی می دونی یعنی چی؟؟؟؟؟
یعنی اگر مشکلی باشه میبرنش نمایندگی!!! نمیبرن تعمیرگاه!!!

ماشینی که تازه تولید شده، چه طور تعمیرگاه ها به تعمیر موتورش مسلط شدند؟؟؟
مردم اگر همت و همکاری کنن میتونن شاخ مافیای خودرو رو بشکونن.... براحتی............فقط تحریم......
میدونین خودرو سازها و واردکننده های خودرو نمیتونن بیش از چند روز خودرو رو تو پارکینگها یا نمایشگاهها نگه دارن....
نخرید تا در خودروسازان تخته بشه همین
خودرو سازها خودشان از اول فروردین قیمت ها را بالا بردند مثلا رنو ساندرو معمولی از 43800000 به 49000000 تغییر قیمت یافت. ایران خودرو هم که برای دنا 5000000 گذاشت روش و بقیه مدل ها هم همینطور .............. یعنی باز هم می خواهند قیمت ها را افزایش بدهند، یعنی چی مگر این مملکت صاحب نداره اینها هر کاری دلشان می خواهد انجام می دهند.
ای داد....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
رنو ساندرو استپ وی رو الان کسی از رومانی مستقیم وارد کنه، قیمتش از قیمت بازار رنو ساندرو کمتر میشه
هرکس تحریم خودروسازهارو بشکنه حقشه این قیمتهای عجیب برای این لگن ها پرداخت کنه . اگر ماشین لازم دارید دست دوم بخرید ولی اتحاد مردم را نشکنید که تا ابد باید سواری بدید .
تابناک جان خوابی یا خودتو زدی به خواب ؟
سکه داره به ۲۵۰۰ میرسه ولی یارانه من هنوز همون مبلغ چندرغازه ۸ سال پیشه.
من به کدام محکمه در کدام کشور مراجعه کنم تا به مسئولان بفهمانم کار داره بیخ پیدا میکنه.
بعد از ۴ دهه این مزد من نیست
انصاف نیست اگر همینطوری قیمت بالا بره ولی یارانه همان باشد
عدالت علی کجا و عدالت دولت مدعی کجا. ؟؟؟
قرار هم نیست خبری بشه خودتونو اذیت نکنید
به نظرت دیگه نیازی به قیمت گذاری هست ؟؟؟؟؟
هر ماه جهش قیمتی داریم
این لوسبازی ها و عوامفریبی دیگه کهنه شده
کدوم شورا.اینا همه با هم اند .
همونقدر که بقیه چیزها رو ورود کردید و ارزان شد مطمئن باشید اینهم عین همونها میشه.
با این گران کردن همه چی دارید یک انفجار درست میکنید که بدتر از ونزوئلا بشیم. البته برای دوستان که این پولها رقمی نیست اصلا 100 برابرش کنید
مشغول چانه زنی هستند.
کمی صبر داشته باشید. با قیمتهای جدید قطعا خودروسازان با خریداران خداحافظی خواهند کرد و مثل بقیه صنایع با واردات و تحریم توسط مردم به روز سیاه نشانده میشوند.
انشاالله.
پاسخ ها
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
اتفاقا مردم با خرید خودرو خداحافظی می کنند چون بواسطه نبود مواد اولیه و ارز این صنعت متوقف میشه و در خواب باید دنبال همان فرغون بگردی
بابا سایت دیوار و شیپور رو نگاه کنید هر قیمتی هر که خواسته زده نجومیییی!!وقتی نظارت صفر باشه همه چیز بهم میریزه

اصا اوضاع مملکت بهم ریختس تو اقتصاد
طلا تو دست یه عده دلال
ارز تو دست یه عده دلال دیگه
مسکن تو دست دلال های دیگه
خودرو هم که از واردات تا خود خودروها داخلی دست رانت خواران و دلالانه
پس دولت چیکارس چرا یه نظارتی یه قیمت مشخص و منطقی نمیزاره

چرا دست دلالاها تو این کشور نباید کوتاه شه!!!
اصولا چیزی به نام خودرو ساز نداریم جز چند مدعی که عملا مونتاژ محصولات 50 سال پیش را انجام می دهند و بازار نابی به شکل رانت در اختیارشان قرار گرفته . بترسید از روزی که در به روی پاشنه همیشگی نچرخد اون روز فقط محکمه هست و شما.
خوبه حالا دو لگن ساز داخلی فرغون های بی کیفیت میسازند، تصور کنید اگه مردم کشورهای دیگه محتاج تولیدات این دو لگن ساز داخلی بودند چه بلایی سرشون میومد و با چه فیس و افاده و با قیمت های نجومی و بدون کیفیت به اونا صادر میکردند، مثلا خدای نکرده اگه اینا بنز و بی ام و تولید میکردند ، چه جولانی میدادند
روحانی نشون داد جلوی احمدی نژاد کم نمیاره
نیمه خرداد هم گذشت وخبری از اضافات کارمندان نگون بخت با این همه گرانی وتورم نیست؟؟؟؟!!
کشور هنوز در شک ایام نوروز هست... گویا هنوز خستگی تعطیلات تمام نشده و تمام ارکان ها حوصله ندارند. واقعا در دنیایی که هر ثانیه اهمیت دارد، ما به راحتی هنوز در حالت بلاتکلیی و نیمه تعطیلی چند ماهه هستیم
چرا خودتون رو گول میزنین، همه چی با دلار تعیین میشه.
حکایت شورای رقابت و خودروسازها حکایت این ضرب المثله:
با پا بری کفش پاره میشه با سر بری کلاه!!! (شورای رقابت چیزی جدای خودروسازها نبوده و نیست)
قیمت سکه نزدیک 2500000 تومان و ماشین هم که...
دیگه نیاز به مسوول نداره این اقتصاد.........
اجازه بفر مایید اول قیمت دلار معلوم بشه ، بعدن همه قیمت ها معلوم میشه
فعلن قیمت ها یواشکی مشخصند
به لطف تدبیر دولت ماشینی که سال گذشته حدود 55 تومن قیمت داشت الان به قیمت 75 میلیون توی باما فروخته یعنی حدود 50 درصد بالا رفته قیمتش. هیچ کسی هم صداش در نمیاد
همه چیزمون نابود شده بی حسیم نمیفهمییم
دولت با فشار به بخش مولد 4 سال به صورت تصنعی قیمت ها را سرکوب کرد و خودشان به صورت چراغ خاموش ومرحله ای وارد بازارهای شدند و یکی یکی قیمت ها را چند صد برابر بالا بردند و مردم را غارت کردند سال 94 وارد بورس شدند و هر روز با مصاحبه هایشان مردم را به بورس کشاندن وپس از آنکه سهامشان را با 400 درصدسود به مردم فروختند به بازار دلار کوچ کردند و بعداز بالا بردن دلار به بازار طلاع کوچ کردند و اکنون به بازار مسکن روی آورده اند و به بهانه ی یر هم خوردن برجام سکوت کرده اند و تقصیر را به گردن تحریم می اندازند و کسی هم کاری از دستش بر نمی آید اما خداییش بیش از چندصد هزار میلیارد تومن به جیب زده اند
خدایا چه گناهی کردیم تازه می خواستیم مازراتی بخریما. حالا باید همین پرادوی 2017 رو سوار بشیم. مردم ندارن لعنتیا بفهمید دیگه.
زیر فشار تحریم ها همه باهم گند زدن
من خودرو صفر نمی خرم- اگر هم بخرم، وارداتی می خرم تا خودروسازان داخلی ادب شوند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
داداش فکر کردی واردات خودرو دست کیه، ایران‌خودرو با وارد کننده هم کاسه شدند تا خون مردم بمکند
اینا همش بخاطر اینه که امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه. بلندتر بگو جینگیلی فینگیلی امریکا!!!!!!
در همه جای دنیا با ذره بین دنبال مشتری برای خودرو هستند اینجا به بهانه های مختلف مردم بیچاره ودرمانده برای خرید بی کیفیت ترین خودرو دنیا باید منت بکشند !!انشاالله روزی بشه که این انحصار برداشته شه ودرهای کارخانه ایران خودرو وسایپا گِل گرفته شه این بنفع مردمه....
مملکت داری اگر این است!!!؟ که ارزش پول ملی نسبت به سال گذشته پنجاه در صد کاهش پیدا کند
من حقیقت یه مقدار پول داشتم میخواستم خودرو بخرم ولی با این افزایش قیمت اصلا ارزش نداره این قدر پول بدی ارابه مرگ بخری منم تصمیم گرفتم به جای حمایت از کالای ایرانی برم تمام پولام رو دلار بخرم واز دلار امریکا حمایت کنم .این سال رو هم میزارم سال حمایت از دلار امریکا
مقصر این همه گرانی فقط مردم هستن. مردمی که وحشیانه به همه بازارها خودرو و ملک و سکه و طلا و ارز هجوم برده اند. مردمانی که برای منافع شخصی کشور را به سمت نابودی می برند . کسانی که با خرید سکه به تعداد ۲۵۰۰۰ و واردات غیر قانونی خودرو و شرکتهای خودرو ساز نیزبا فروش خودرو با کیفیت پایین و با قیمت بالا هر جور می خواهند با ملت بیچاره رفتار می کنند . باور کنید آمریکا و اسرائیل به اندازه اینها به ملت و کشور ضربه نزده اند. پس هموطن عزیز بیایید خرید ملک ، سکه ، ماشین و دلار و... را تحریم کنید و الا هر روز فشار اینها بر مردم بیشتر خواهد شد . اگر ما و شما نخریم قطعا قیمتها پایین خواهد آمد .هزینه ساخت خانه حداکثر ۱۰ در صد افزایش یافته در حالیکه قیمت ملک رابسیار وحشتناک افزایش داده اند در بقیه بازارها هم افزایش قیمتها کاذب است. پس بیایید خرید را تا پایین آمدن قیمتها تحریم کنید.
به جاش تورم ۹ درصده
اتفاقا شورای رقابت میخواد قیمت ها میلیونی بالا برود تا بعد قیمت را هزارتایی پایین بیاورد بعد به مردم ساده بگویند دیدید جلو خودرو سازها ایستادیم . ضمنا آیا تابناک اینهمه اعتراض را بگوش نمایندگان مجلس میرسانند هر چند آنها هم قدرت ایستادن در مقابل نفوذ قدرتمند خودرو سازان را ندارند
سلام : شما رو خدا به گوش مسیولان برای مرتبه ۱۰۰۰۰۰۰ برسونید که دست این دلال های از بی خدا خبر از جیب مردم کوتاه و زندگی مردم رو‌از نابودی نجات بدین ، در کدوم کشور سراغ دارین که طی چند روز ۴۰ درصد تا ۷۰ درصد قیمت خودرو افزایش داشته باشه ، عزیز من مردم خسته شدن و همیشه مشغول بد و بیراه گفتن به مسیولان هستن
کدوم قیمت گذاری 4چرخ سازهای مونتازکار قیمت ها رو رسوندن به اسمان وارداتی ها هم که جای خود داره چون هرکی زور داره یا خودرو ساز دستشه یا واردات میکنه هر چی هم بالا بره قیمت مهم نیست و به نفعشه.
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022