بازدید 4079

زنگنه: اتفاقی در صادرات نفت کشور نمی‌افتد

کد خبر: ۷۹۸۰۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۴ 11 May 2018

وزیر نفت گفت: با خروج امریکا از برجام اتفاق قابل ذکری در صادرات نفت و گاز و میعانات گازی کشور نمی افتد و درآمدهای ارزی تغییر نمی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر بیژن نامدار زنگنه در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه۶۵ درصد تجهیزات پالایشگاه های کشور در داخل ساخته می شود، افزود: وضع کشور درباره بنزین بسیار خوب است و از این جهت نمی توانند ما را تحت فشار قرار دهند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه­ در بخش احداث تاسیسات صنایع نفت و گاز تحول بزرگی در کشور روی داده است، ادامه داد: ایران امروز با ۲۰ سال پیش در این زمینه قابل مقایسه نیست.

وی گفت: در حالی که ۲۰ سال پیش حتی نمی توانستیم یک متر لوله در دریا کار بگذاریم اکنون توانایی قرار دادن روزانه یک کیلومتر لوله در دریا را داریم.

زنگنه افزود: در سال ۷۶ توان ساختن توربین و کمپرسورهای صنعت نفت و گاز در داخل وجود نداشت اما امروز بیش از ۱۰۰ توربین و کمپرسور ساخته شده است.

وی با بیان اینکه سه شرکت سکوساز فعال در کشور وجود دارد و در مناقصه ها ساخت سکو و تجهیزات آن و لوله گذاری شرکت های ایرانی برنده می شوند گفت: اکنون زمینه ساخت لوله های انتقال گاز ترش در کشور ایجاد شده و در آینده نزدیک جزو سه چهار کشور سازنده این لوله ها می شویم.

زنگنه افزود: سال گذشته قرارداد ۵۵۵ میلیون یورویی ساخت لوله های انتقال گاز ترش از پارس جنوبی با یک شرکت خارجی که در کنار آن یک شرکت ایرانی قرار دارد بسته شد و قرار شد ۵۰۰ کیلومتر از این لوله ها در داخل کشور ساخته شود که اکنون با ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شرایط ساخت این لوله ها در داخل فراهم شده است.

وی گفت: در زمان تحریم ها به دلیل ندادن این لوله ها استحصال از­یک چاه گاز چهار کیلومتری متوقف می شد.

زنگنه افزود: اکنون مته های حفاری نیز در داخل ساخته می شود که در گذشته سالانه هزار مته از خارج می خریدیم.

وی با بیان اینکه قیمت، کیفیت و زمان تحویل را باید سازندگان تجهیزات نفت و گاز داخلی تضمین کنند گفت: شرکت های خارجی نیز اگر می خواهند در ایران موفق باشند باید در کنار شرکت های ایرانی کار کنند و تجهیزات را در داخل کشور بسازند.

زنگنه درباره ارتباط وزارت نفت با دانشگاه ها نیز افزود: اکنون با دانشگاه های شریف، تهران، سهند، امیرکبیر، شیراز و دانشگاه آزاد برای افزایش بازیافت نفت از میادین قرارداد بسته ایم.

وی گفت: درباره فرآیندهای تولید نیز که آن را از خارج می خریم با تعدادی از دانشگاه ها قرارداد بسته شده است.

زنگنه افزود: همه دانشجویانی که کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه صنعت نفت می خوانند در طرح­ های خود به نیازها و سوالات ما پاسخ می دهند و درباره آن پژوهش می کنند.

وی گفت: فاز دو پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ تولید می کند آماده افتتاح و تولید آن در حال تثبیت است.

زنگنه افزود: فاز سه این پالایشگاه نیز اواخر سال به بهره برداری می رسد که در مجموع پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۳۶ میلیون لیتر بنزین تولید خواهد کرد.

وی با بیان اینکه حدود ۸۸ میلیون لیتر بنزین تولید می کنیم گفت: اکنون کیفیت بنزین در مقایسه با گذشته بهتر شده است.

زنگنه افزود: سال گذشته ۶ فاز در پارس جنوبی با تولید حدود یکصد و ۵۰ میلیون متر مکعب گاز در مدار قرار گرفت و امسال نیز چهار فاز به بهره برداری می رسد که از آنها ۱۴۰ میلیون متر مکعب گاز ترش به ساحل می آید و ۱۰۰ میلیون متر مکعب از آن گاز شیرین استحصال خواهد شد.

وی گفت: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی دولت نباید در بخش پالایشگاه سازی دخالت کند و به دلایلی نیز این موضوع برای بخش خصوصی نیز جذاب نیست در حالیکه به هر کس درخواست ساخت پالایشگاه داده است مجوز داده ایم.

زنگنه افزود: وضع برای پتروشیمی ها بهتر است و مشکلی در دادن خوراک به آنها از جمله اتان، میعانات گازی و ال پی جی نداریم.

وی گفت: مشکل پتروشیمی ها بحث فروش تولیدات آنهاست البته سال گذشته ۸۰۰ هزار تن معادل ۱۳ درصد افزایش خرید مواد اولیه به وسیله پتروشیمی ها از شرکت های پایین دستی بوده است.

زنگنه افزود: شش میلیون تن مواد اولیه پتروشیمی از کارخانه های تولید کننده پایین دست خریداری کرده ایم.

وی درباره قیمت محصولات پتروشیمی در بازار داخلی گفت: مواد پتروشیمی برای صادرات معاف از مالیات هستند اما برای فروش در داخل کشور باید مالیات پرداخت کنند در حالیکه به دلیل واسطه ای بودن این محصولات برای بازار داخلی باید معاف از مالیات باشند.

زنگنه افزود: در هر حالی نیاز به شریک و سرمایه گذار خارجی در صنعت نفت داریم زیرا اگر خارجی ها باشند سرعت کار ما بیشتر می شود البته اگر نباشند نیز پیشرفت داریم اما سرعت آن کم است.

وی درباره قیمت جهانی نفت نیز گفت: رئیس جمهور امریکا درباره بهای نفت دو دوزه بازی می کند زیرا از طرفی با برخی کشورهای اوپک برای کاهش تولید و افزایش قیمت بسته است و از طرفی نیز برای اینکه از فشار داخلی خارج شود اوپک را مقصر افزایش قیمت نفت معرفی می کند.

زنگنه با بیان اینکه­ پشتوانه جمهوری خواهان امریکا نفت است افزود: یک عده در اوپک ابزار دست امریکایی ها شده اند.

وی گفت: تامین گازوئیل و بنزین با کیفیت برای شهرهای بزرگ و نظام حمل و نقل کشور اولویت ماست اما آلودگی تهران مربوط به بنزین نیست بلکه مربوط به کامیون های غیر استانداردی است که شب تا صبح در این شهر تردد می کنند.

زنگنه افزود: برای کاهش مصرف بنزین نباید مسئله را در ساخت پالایشگاه ها دانست بلکه باید آن را در صنایع خودروسازی جستجو کرد.

وی گفت: برخی پالایشگاه های کشور صاحب ندارد و مانند پالایشگاه تهران که صاحب آن سهام عدالت است مسئولانش فقط دنبال سود هستند.

زنگنه افزود: ابزاری برای مجبور کردن این گونه پالایشگاه ها برای افزایش کیفیت محصولاتشان نداریم.

وی گفت: ظرفیت تولید نفت کشور برای سال آینده چهار میلیون بشکه می ماند اما در میعانات که اکنون حدود ۷۰۰ هزار بشکه است به یک میلیون بشکه در سالهای آینده خواهیم رسید.

زنگنه افزود: چهار واحد ان جی ال برای استحصال و تفکیک گازهای همراه نفت در کشور فعال هستند و طرح های مکملی در این زمینه داریم تا مسئله گازهای همراه نفت در سه چهار سال آینده حل شود.

وی گفت: توسعه میادین مشترک،­کاهش مصرف داخل و افزایش بازیافت تولید از میادین نفتی از جمله اولویت های وزارت نفت است.­

زنگنه افزود: اکنون بازیافت ما از میادین خوب نیست و سالانه هشت درصد کاهش تولید نفت داریم.­

وی گفت: ۹۴ درصد جمعیت کل کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند.

زنگنه ­با بیان اینکه سالانه ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز صادر می کنیم افزود: به ترکیه و عراق به وسیله لوله ­گاز صادر می کنیم.

وی گفت: با پاکستان نیز قرارداد فروش گاز داریم اما به دلایل سیاسی این کشور قرارداد خود را اجرا نمی کند و تخلف کرده است.

زنگنه افزود: به آذربایجان و ارمنستان نیز گاز صادر می کنیم.

وی گفت: ال ان جی نیز روش دیگری برای صادرات است که تجهیزات تولید ۱۰۰ میلیون تن از این محصول ساخته شده است.

زنگنه درباره نفت خزر افزود: این نفت به دلیل هزینه های بالای آن کمتر از ۳۰ دلار در نمی آید و اکنون نیز فناوری استخراج آن در کشور نیست.

وی گفت: اکنون در دو بلوک با کشور آذربایجان نفت اکتشاف می کنیم که این موضوع قفل خزر را در این زمینه شکسته است

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی