بازدید 6284

قلدرمابی ترامپ با ایران جواب نخواهد داد

کد خبر: ۷۹۸۰۷۳
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۶ 11 May 2018

ولی نصر، رئیس مؤسسۀ مطالعات پیشرفته بین‌المللی در دانشگاه «جان هاپکینزِ» واشنگتن، با اشاره به تصمیم ترامپ مبنی بر خروج امریکا از برجام گفت: قلدرمآبی ترامپ با ایران جواب نخواهد داد زیرا ایران کره شمالی نیست.

به گزارش ایرنا، ولی نصر روز پنجشنبه در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی 'کوریره دلاسرا ' افزود: ترامپ با مشاهده آمادگی کره شمالی برای مذاکره، فکر می کند که قلدرمابی بیشتر از دیپلماسی پاسخ می دهد و تصمیم گرفت تا درمورد ایران نیز همین رویه را دنبال کند، اما ایران و کره شمالی با یکدیگر بسیار تفاوت دارند.

وی گفت: حسن روحانی با ارسال نامه ای به «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی، به اروپا 45 روز فرصت خواهد داد. اما در این مدت اتفاق جدیدی نخواهد افتاد، ایرانی ها معتقدند که اروپا توانایی مقابله با امریکا را ندارد. عملکرد ترامپ باعث تضعیف دولت روحانی و پیروزی تندروها می شود و ایران را بیش از پیش به دامن چین می اندازد.

وی افزود: البته تحریم های جدید امریکا به دلیل عدم پیروی چین و کشورهای غیر اروپایی، کمتر از سابق بر ایران فشار وارد خواهد آورد.

وی گفت: خروج امریکا از برجام، درحالیکه ایران به تعهدات خود عمل کرده، روحانی را در منگنه قرار می دهد و اتهامات دروغین ترامپ باعث سرخوردگی آن بخش از افکار عمومی ایران می شود که با اعتماد به غرب نگاه می کرد.

وی با این ادعا که روحانی تضعیف شده است افزود، چون در ایران هیچکس در پی تخریب اصول نظام نیست، به ریاست جمهوری خود ادامه خواهد داد. اما امکان دارد ظریف با فرد دیگری که کمتر اهل گفت و گو با غرب است، جایگزین شود. فکر نمی کنم که ایران حاضر به مذاکرات جدید یا فعلا در پی اقدامات انتقامجویانه باشد.

رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه گذشته، با تکرار اتهام و توهین علیه ایران اعلام کرد که امریکا از برجام خارج می شود.
با این‌حال سایر طرف‌های برجام با انتشار بیانیه‌هایی، پایبندی خود را به این توافق اعلام کرده‌اند.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار