بازدید 2459

خروج آمریکا از برجام و نگرانی مشتریان نفت ایران

مشتریان نفتی ایران به دنبال خروج آمریکا از برجام، نگران افزایش چشمگیر بهای نفت و پیدا کردن جایگزین برای خود هستند.
کد خبر: ۷۹۷۹۴۱
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۶ 10 May 2018

مشتریان نفتی ایران به دنبال خروج آمریکا از برجام، نگران افزایش چشمگیر بهای نفت و پیدا کردن جایگزین برای خود هستند.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، به دنبال خروج آمریکا از برجام، پالایشگاه های نفتی آسیا به دنبال جستجو برای جایگزین پیدا کردن نفت ایران هستند. این در حالی است که ایران به عنوان سومین کشور بزرگ تولید کننده نفت اوپک محسوب می شود و نقش بسزایی در چرخه تامین نفت آسیا ایفا می کند.  

«احسان خومان» رییس بخش مطالعات «گروه مالی میتسوبیشی یو اف جی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا)» گفت: تصمیم آمریکا مبنی بر اعمال تحریم های جدید یک سویه بعد از خروج از برجام می تواند شامل اقداماتی در حوزه نفت و کشتیرانی ایران باشد و اگر کشوری هم به ایران کمک کند تحریم خواهد شد.

همچنین در دوره پیشین تحریم های آمریکا علیه ایران، صادرات نفت ایران تقریبا در حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد و از سال ۲۰۱۶ میلادی به بعد به دنبال رفع تحریم ها تولید و صادرات نفت ایران افزایش پیدا کرد و در ماه مارس سال جاری میلادی به ۳.۸۱ میلیون بشکه در روز رسید که تقریبا ۴ درصد تولید جهانی را به خود اختصاص می دهد؛ ضمن اینکه صادرات نفت خام ایران به طور متوسط بیش از ۲ میلیون بشکه در ۳ ماه نخست سال جاری میلادی ثبت شده است.

بر همین اساس، کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که صادرات نفت ایران تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد و به یک میلیون بشکه می رسد. از سویی همپیمانان غربی آمریکا نسبت به خروج واشنگتن از برجام ناراضی هستند و دولت های فرانسه، آلمان و بریتانیا اعلام کردند که خواهان متعهد بودن به برجام هستند و از آن به عنوان بهترین روش برای جلوگیری از پیشرفت ایران در برنامه هسته ای خود یاد می کنند.

از طرفی هم روسیه، چین، ترکیه و هند احتمالا مخالف تحریم ها هستند و سطح فعلی خود را در خرید نفت خام ایران حفظ می کنند. «تارو کانو» وزیر دارایی ژاپن گفت: کشورش از برجام پشتیبانی می کند و توافق هسته ای به قدرتمند شدن جامعه بین الملل عاری از سلاح هسته ای و ثبات خاورمیانه کمک می کند؛ ضمن اینکه ژاپن با دقت تاثیر اعلام خروج آمریکا از برجام را تحلیل می کند.

از طرفی هم به گفته «خومان» ممکن است که ژاپن و کره جنوبی از پیشنهاد ترامپ برای خروج از برجام به دلیل اینکه از زیر چتر امنیتی واشنگتن در برابر تهدیدهای کره شمالی خارج نشوند، حمایت کنند.

البته دادهای تجاری حاکی از آن دارد که خرید نفت ژاپن و کره جنوبی در حال تغییر پیدا کردن از ایران و رفتن به سمت یک جایگزین دیگر به منظور آماده شدن برای تحریم های جدید است. صادرات نفت ایران به این ۲ کشور به نصف کاهش پیدا کرده و در ماه آوریل فقط کمی بیشتر از ۳۰۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت خریداری کردند.

از طرفی هم چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت ایران، در اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی روزانه در حدود ۹۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خردیداری کرد که یک رکورد است؛ اما این رقم در سال جاری میلادی به ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

به گفته یکی از مقامات ارشد نفتی چین که خواست نامی از او برده نشود، تحریم های جدید علیه ایران قیمت نفت را افزایش می دهد. این موضوع به پالایشگاه های نفت چین آسیب می رساند و مهم ترین خوراک صنعت پتروشیمی چین نفت است. به گفته مقامات چینی، جایگزین نفت ایران برای آنها در روسیه، عربستان سعودی و منطقه غرب آفریقا است. اکنون نگرانی اصلی چینی ها این است که این تصمیم گیری چه تاثیر عمیقی بر روی روند افزایشی قیمت نفت می گذارد تا اینکه دغدغه آنها پیدا کردن یک جایگزین برای نفت ایران باشد.

در هند پالایشگاه های این کشور امیدوار به ادامه روند واردات نفت از ایران هستند و در دوره تحریم ایران، هندی ها مجاز به واردات محدودی از نفت ایران بودند و بهای آن را به جای دلار به روپیه پرداخت می کردند و زمانی که تحریم های ایران برداشته شد، هند واردات نفت خود از ایران را به تقریبا ۹۰۰ هزار بشکه در روز در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش داد؛ اما در سال جاری میلادی این رقم به ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

بر پایه این گزارش، به دنبال اعلام خروج ترامپ از برجام، قمیت نفت برنت با رسیدن به ۷۶ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه به بیشترین سطح خود از نوامبر سال ۲۰۱۴ میلادی به بعد رسید.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# توماج صالحی # نمایشگاه کتاب # موسسه مصاف # صادق زیباکلام # سیل
آخرین اخبار
وب گردی