بازدید 1997

مجازات تجاوز به عرصه های ملی بازدارندگی ندارد

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری خواستار افزایش میزان مجازات قانونی علیه تجاوز به اراضی و تصرف عرصه های ملی شد و تصریح کرد: میزان مجازات ها و جریمه های کنونی فاقد بازدارندگی موثر است.
کد خبر: ۷۹۷۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۲ 10 May 2018

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری خواستار افزایش میزان مجازات قانونی علیه تجاوز به اراضی و تصرف عرصه های ملی شد و تصریح کرد: میزان مجازات ها و جریمه های کنونی فاقد بازدارندگی موثر است.

مسعود منصور روز پنجشنبه در حاشیه کارگاه آموزشی معاونان حفاظت و اراضی سراسر کشور در ایلام به خبرنگار ایرنا گفت: سالانه به طور میانگین بین 20 تا 30 درصد تخلفات مربوط به منابع طبیعی را تصرف، تخریب و یا تغییر غیرقانونی کاربری اراضی ملی تشکیل می دهد.

وی اضافه کرد: میزان اندک جرایم پرداختی و مجازات های قانونی برای مرتکبین تصرف و تجاوز به عرصه های ملی از مواردی است که زمینه تخلف سودجویان و زمین خواران شده است.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: سال گذشته با تصویب مجلس شورای اسلامی میزان جرایم و مجازات های متخلفان بعد از 10 سال افزایش یافت که البته این افزایش هنوز هم متناسب با جرم نیست و باید بیشتر شود.

** اجرای طرح کاداستر در اراضی ساحلی و جنگلی 

وی یکی از راه های موثر پیشگیری و حفظ اراضی ملی را اجرای طرح کاداستر(حدنگار) عنوان کرد و گفت: در صورت تامین اعتبار امسال طرح کاداستر در عرصه های جنگلی و ساحلی کشور نیز اجرا می شود. 

وی با ذکر اینکه تاکنون طرح کاداستر در سطح 30میلیون هکتار از اراضی کشور انجام شده است، یادآورشد: با تکمیل نهایی طرح کاداستر دست رانت خواران، زمین خواران و معارضان از اراضی ملی کوتاه می شود. 

منصور افزود: اتمام عملیات کاداستر در مجموع اراضی ملی اعم از جنگل، مرتع، بیشه، آب و بیابان نقش تعیین کننده ای در جلوگیری از سوء استفاده سودجویان و متصرفان عرصه های طبیعی کشور دارد.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: برای سال جاری نیز اجرای و تهیه کاداستر و سند رسمی 29 میلیون و 800 هزار هکتار عرصه جنگلی و ساحلی کشور پیش بینی شده است. 

وی توضیح داد : براساس این طرح امسال باید کاداستر چهار هزار و 800 هکتار عرصه های ساحلی جنوب و شمال کشور ، 14میلیون هکتار اراضی جنگلی و 11 میلیون هکنار مراتع، بیشه زارها و زمین های ملی کشور تهیه شود.

وی با یادآوری اینکه طرح کاداستر در همه کشورهای جهان اجرا شده است، ابراز امیدواری کرد: با تامین اعتبار مناسب هرچه سریعتر مجموع اراضی کشور تحت پوشش و مستند سازی کاداستر قرار گیرند.

معاون سازمان جنگل ها هزینه تهیه کاداستر و صدور سند هر هکتار زمین را بین 60 تا 80 هزار ریال عنوان کرد .

وی یکی از مشکلات و موانع تهیه کاداستر و صدور سند برای اراضی ملی را وجود معارضین خصوصی و یا گاه دولتی و همچنین موازی کاری و همپوشانی دستگاه های مرتبط عنوان و تاکید کرد : برای رفع این موارد باید همکاری دستگاه ها بیشتر شود.

وی گفت: در زمینه کاداستر اراضی ملی و نیز شناسایی و تثبیت اراضی 89 دستگاه و وزارتخانه از جمله محیط زیست، اوقاف و امور خیریه، نیرو، قضایی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، و ... دخیل هستند. 

منصور با بیان اینکه منابع طبیعی کشور ظرفیت های زیادی برای اشتغال پایدار بدون سوءاستفاده و تخلف را دارد افزود: ایجاد طرح های بوم گردی و گردشگری طبیعت با حفظ ضوابط زیست محیطی، زراعت چوب، تولید انواع گیاهان دارویی و صنعتی موجب اشتغالزایی و درآمدزایی می شود.

**طرح های عمرانی پیوست زیست محیطی را اجرا کنند 

معاون حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری درخصوص طرح های عمرانی و زیرساختی که از گذرگاه های جنگلی و طبیعی عبور می کنند نیز گفت: دستگاه ها و شرکت های دولتی و خصوصی ملزم شده اند در طرح های خود پیوست های زیست محیطی را رعایت کنند و اجرای پروژه های آنها بدون آسیب یا با کمترین خسارت به طبیعت همراه باشد.

به گزارش ایرنا، گردهمایی و کارگاه آموزشی معاونان حفاظت و امور اراضی ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری کل کشور که هر سه ماه یکبار به میزبانی یک استان برگزار می شود، چهارشنبه و پنجشنبه در ایلام برگزار شد.

 

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# توماج صالحی # نمایشگاه کتاب # موسسه مصاف # صادق زیباکلام # سیل
آخرین اخبار
وب گردی