بازدید 2052
گفته شده که شجاعت لازم براي اشاره به نام کسي که آن جملات را به زبان آورده وجود نداشته حال آنکه صداقت و امانت داري اين طور حکم مي کرد که نام آن شخص همان طور که خودش خواسته بود محفوظ بماند، پرسش کليدي اينکه استاداني که بر مسند مديريت نشسته اند و پول مردم را خرج مي کنند چرا در بيانيه هاي خود از الفاظي مثل «فلان تيم» و «فلان آقا» استفاده مي کنند و جرأت اشاره مستقيم به آنها را ندارند؟ اي کاش اين شجاعت را به خرج دهند تا ديگران هم از آنها بياموزند.
کد خبر: ۷۹۷۶۰
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۸۸ - ۱۶:۵۷ 03 January 2010
جوابيه باشگاه استقلال به مطلب «آشتياني و مرفاوي با هم مي روند؟» که هفته گذشته در روزنامه قدس به چاپ رسيد يکي ديگر از آن کلي گويي هاي کم محتوايي است که اين روزها يک در ميان در سايت اين باشگاه رؤيت مي شوند و ماهيتي غير از چنگ انداختن به چهره واقعيت ندارند.

به نوشته قدس؛ استفاده از عباراتي مثل حمايت از اشاعه فضاي ناسالم در فوتبال، عدم برخورداري از نگاه کارشناسي و ناآگاهي از مسايل مربوط به حقوق ورزش و فوتبال که در ماه هاي اخير به دفعات به روزنامه نگاراني که در جهت منافع عده اي قلم نمي زنند نسبت داده شده، سياست نخ نمايي است که به نظر مي رسد ديگر کارآيي خود را در عوض کردن موضوع و عقيم باقي گذاشتن آن از دست داده است.

حتي عامي ترين هواداران فوتبال هم واقفند که نگاه سازمان تربيت بدني به عنوان متولي اصلي استقلال و پرسپوليس به اين دو باشگاه نگاه يکساني است و معمولاً تلاش مي شود هر دو تيم به اندازه مساوي از حمايتها و سياستگذاريهاي سازمان منتفع شوند. در آن مطلب اين پرسش مطرح شده بود که چگونه بنا بر ادعاي رسمي حبيب کاشاني، سازمان تربيت بدني به دليل نارضايتي از نتايج کسب شده توسط کرانچار خواهان برکناري اين مربي مي شود و همين سازمان به جايگاه نازل تر و نتايج ضعيف تر استقلال بي تفاوت است؟

نويسنده مطلب از اين مقايسه ساده و برخي شواهد عيني به اين نتيجه مي رسد که در صورت ادامه روند موجود آينده استقلال هم آبستن حوادثي خواهد بود و پافشاري بر ابقاي مربي ناکام و تشديد شعارهاي اعتراض آميز سکونشين ها مي تواند ميزان استحکام پايه هاي مديريت فعلي باشگاه استقلال را تحت تأثير قرار دهد، چه آنکه در گذشته هم مديراني مثل علي فتح ا... زاده، کاظم اوليايي، عباس انصاري فرد، حجت ا... خطيب، محمدحسن انصاري فرد و بسياري ديگر وقتي از برآورده کردن توقعات عمومي عاجز ماندند کليد اتاق مديريت استقلال و پرسپوليس را تحويل دادند و رفتند اگر اين نگاه به عقيده باشگاه استقلال فاقد ماهيت انتقادي و جوهره کارشناسي است، بايد به ميزان ضريب هوشي و دامنه درک مفهوم ايشان مراجعه کرد که البته با توجه به ادبيات حاکم بر سايت رسمي اين باشگاه و حتي چينش ساده رده بندي تيمها در جدول ليگ برتر موجود در اين سايت، توقع زيادي نمي رود.

از سويي چنانچه به مجيز گوياني که با مديريت باشگاه در ارتباط هستند و جز احسنت و صحيح است و هزار آفرين چيزي نمي گويند کارشناس اطلاق مي شود؛ بايد گفت بله، نگاه آن مطلب قطعاً فاقد جوهره کارشناسي مورد علاقه شماست.

درست يا غلط اين فرهنگ بر فضاي مديريتي دو باشگاه مردمي پايتخت حکمفرماست که وقتي تيم تا رتبه هاي پنجم يا ششم جدول سقوط مي کند و مستعد پرتاب به رتبه هاي نازل تر در صورت تحمل يک يا دو شکست ديگر است، جايگاه کادر فني و مديريتي متزلزل مي شود. بخصوص امروز که سازمان تربيت بدني ميزان حساسيت خود را تا تعويض سرمربي تيم سوم جدول رده بندي بالا برده است. باشگاه استقلال اين نگاه را به ناآگاهي از حقوق ورزش و فوتبال تعبير مي کند که البته اگر منظور برخي امتيازها و روابط پشت پرده که به بقاي بيشتر منجر مي شود باشد، باز هم بايد گفت بله، از اين حقوق چيزي نمي دانيم.

اشاره مدام به فضاي ناپاک فوتبال همزمان با سقوط استقلال در جدول رده بندي آغاز شد و اين دو اتفاق همچنان به موازات يکديگر پيش مي روند. در اين مسير هرگز کد روشني براي تميز دادن فوتبال پاک از فوتبال ناپاک و جدا کردن سره از ناسره داده نمي شود.

اين طور القا مي کنند که ما نتيجه نمي گيريم چون به آلودگي ها تن نمي دهيم و ديگران ناپاکاني هستند که کورس قهرماني را تصاحب کرده اند کلي گويي هاي از اين دست به وفور به خورد هوادار داده مي شود، اما دريغ از ارايه يک سند يا حتي يک مثال ساده. دستمايه قرار دادن نام «فوتبال پاک» براي فرار از پاسخگويي درباره ناکامي ها جفاي بزرگي است در حق کساني که به راستي دغدغه دفن کردن آلودگي ها را دارند.

در مطلب مورد اشاره به موارد سطحي در مورد موقعيت کادر فني استقلال از قول يکي از نزديکان مديرعامل باشگاه اشاره شده است، آنچه به هيچ عنوان جنبه اسرارآميز و فاش کردن رازهاي مگوي باشگاه را ندارد و حتي مي توان با نگاهي به آنچه اکنون در استقلال مي گذرد به برداشت ها و استنباطي مشابه آن گفته ها دست يافت.

گفته شده که شجاعت لازم براي اشاره به نام کسي که آن جملات را به زبان آورده وجود نداشته حال آنکه صداقت و امانت داري اين طور حکم مي کرد که نام آن شخص همان طور که خودش خواسته بود محفوظ بماند، پرسش کليدي اينکه استاداني که بر مسند مديريت نشسته اند و پول مردم را خرج مي کنند چرا در بيانيه هاي خود از الفاظي مثل «فلان تيم» و «فلان آقا» استفاده مي کنند و جرأت اشاره مستقيم به آنها را ندارند؟ اي کاش اين شجاعت را به خرج دهند تا ديگران هم از آنها بياموزند.

باعث افتخار است که مديريت باشگاه استقلال يک دوره کلاس فشرده آموزش حقوق ورزشي، اشاعه فوتبال پاک و آشنايي با مقالات مملو از مواضع انتقادي و جوهره کارشناسي براي روزنامه نگاران ترتيب بدهد تا بلکه همه از دالان تاريک و پرازدحام جهل و ناداني خارج شويم و به روشنايي جزيره تک سرنشين دانايي بپيونديم، چه آنکه به هر حال وقت تنگ است و دوستاني که يک سال و اندي قبل از دوچرخه سواري به فوتبال آمدند، شايد بزودي به سوارکاري، واترپلو و يا پيت بال مهاجرت کنند و فرصت طلايي عبور از تاريکي از جماعتي سلب شود.

هدف روشن شدن افکار عمومي است و گرنه پاسخگويي به مطلب سايتي که حتي حرمت پرافتخارترين مربي تاريخ ليگ برتر باشگاه خودي و بهترين گلزن تاريخ چند ده ساله استقلال را لگدمال مي کند، جز آب در هاون کوبيدن نيست. اصلاً از کجا معلوم که بر سر اين موضع خود بمانند؟ شايد فردا روز با ما هم تماس بگيرند، پهلوان خطاب مان کنند و حلاليت بطلبند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری مایکل وایت مجید طاهری مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید