بازدید 2948

دیپلماسی لک لکی چین با ژاپن

کد خبر: ۷۹۷۵۸۱
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۴ 09 May 2018

دیپلماسی پاندایی چین شهرت جهانی دارد و پکن بارها از این حیوان به عنوان ابزاری سیاسی بهره برده است، اما این کشور این بار برای نشان دادن گرم شدن روابطش با ژاپن حیوان دیگری انتخاب کرد، یک جفت پرنده در معرض انقراض.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، شاید برای برخی افراد پیشکش "اکراس" از سوی چین عجیب باشد اما یادآوری این موضوع که پس از مرگ آخرین اکراس تاجدار ژاپن در سال ۲۰۰۳ و انقراض این پرنده در ژاپن، توکیو در خارج از مرزها به دنبال آن می گردد، دلیل اهمیت این پیشکشی را روشن می‌کند.

اکراس تاجدار در تاریخ ژاپن اهمیت زیادی داشته و دارد و از آن در ادبیات و هنرهای بصری استفاده می کنند که قدمت آن به قرن‌های گذشته بازمی‌گردد.
لی کچیانگ، نخست وزیر چین قرار است در دیدار امروزش (چهارشنبه) با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن یک جفت اکراس‌ تاجدار به ژاپن هدیه دهد.

اگرچه پکن طی دهه گذشته گونه‌های جانوری متعددی به توکیو هدیه داده اما این برای نخستین بار است که اکراس‌های پیشکشی از چین راهی ژاپن می‌شوند.

ژاپن در حال حاضر چندین اکراس معمولی دارد اما کارشناسان محیط زیست ژاپن بیم آن دارند که این گونه‌ها در معرض آسیب پذیری و بیماری قرار بگیرند.

اکراس‌ها گروهی از پرندگان هستند که از نظر شکل ظاهری به حواصیل‌های کوچک و لک‌لک‌ها شباهت دارند، اکراس‌ها صورتی قرمز رنگ با یک نوک تیز بلند منحنی‌ به سمت پایین دارند که شاخصه تفاوت آنها با لک لک و حواصیل است، این پرنده به خاطر گوشت و پرهای سفیدرنگش هدف شکارچیان است و حتی قرار گرفتنش در فهرست گونه‌های حفاظت شده نتوانست مانع شکار بی رویه آنها شود.

اکراس سرسیاه نیز گونه دیگر در معرض خطر انقراض در حیات وحش ژاپن است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل