بازدید 2830

بازار سکه و ارز از هیچ قاعده اقتصادی تبعیت نمی‌کند

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به التهابات شدید قیمتی در بازار سکه، گفت: بهای سکه از هیچ منطق و قاعده‌‌ای پیروی نمی‌کند.
کد خبر: ۷۹۶۸۰۶
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴ 07 May 2018

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به التهابات شدید قیمتی در بازار سکه، گفت: بهای سکه از هیچ منطق و قاعده‌‌ای پیروی نمی‌کند.

محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه بازار سکه روی موج شایعه و التهاب سوار است، اظهارداشت: این موج باعث شد روز گذشته بهای سکه 250 هزار تومان نوسان داشته باشد و این التهابات و شایعه پراکنی‌ها بازار را با تلاطم عجیبی مواجه کرده است.

وی افزود: قیمت‌های فعلی در تهران و شهرستان‌ها متفاوت بوده و خارج از قاعده است؛ در واقع بهای سکه از هیچ منطق و قاعده‌‌ای پیروی نمی‌کند.

کشتی آرای در پاسخ به این سوال که مبنای نرخ ارز برای بازار سکه و طلا چه نرخی نیست، گفت: قیمت ارز برای بازار سکه نامشخص است زیرا هم‌اکنون صرافی‌ها معامله‌ای انجام نمی‌دهند و هر خرید و فروشی بالاتر از 4200 تومان و خارج از سیستم بانکی غیرقانونی محسوب می‌شود اما دلالان با نرخ‌های مختلفی معامله می‌کنند.

وی با بیان اینکه روز گذشته قیمت هر گرم طلای 18 عیار با سطح بی‌سابقه 207 هزار تومان رسید، تصریح کرد: پس از این رکوردشکنی مجددا بهای طلا به زیر 200 هزار تومان بازگشت. این نوسان‌های عجیب حکایت از عدم تبعیت بازار از تحولات بازار جهانی طلا و بازار ارز دارد و به نظر می‌رسد این بازار فعلا بر روی موج شایعات سوار است.

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به این پرسش که با توجه به آغاز عرضه سکه‌های پیش فروش شده تا چند روز آینده، کاهش التهاب در بازار سکه را می‌توان انتظار داشت، گفت: حتما؛ اگر این اتفاق رخ دهد مقداری از التهابات بازار سکه فروکش خواهد کرد.

وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به اعلام موضع آمریکا درخصوص برجام، اگر ادامه وضعیت فعلی ادامه یابد، انتظارات قیمتی در بازار سکه کاهش خواهد یافت و این پدیده در کنار عرضه سکه‌های پیش فروش شده به بازار، تاحد زیادی از التهابات کاسته خواهد شد.

کشتی آرای تاکید کرد: به نظر می‌رسد فضاسازی‌های آمریکا بیشتر یک ترفند سیاسی است و در عمل هیچ تاثیری بر وضعیت اقتصادی کشور ندارد چرا که سال‌هاست ایران از جانب آمریکا تحریم شده و مراودات اقتصادی بین این دو کشور برقرار نیست اما این اخبار آثار روانی کوتاه مدت بر بازارهای داخلی دارد.

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران درخصوص نرخ دلار 4200 تومانی، گفت: باید توجه داشته باشیم، اگر نرخ 4200 تومان به بازار سکه تحمیل شود، حجم زیادی از طلای موجود در کشور به خارج از کشور قاچاق خواهد شد و به نظر می‌رسد مسئولان بانک مرکزی متوجه آثار منفی کاهش بهای سکه براساس دلار 4200 تومانی هستند.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل