بازدید 2029
سران بارسلونا سال 2008 گوارديولاي بي‌تجربه را جانشين ريكارد كردند و در يك چشم به هم زدن اولين تيم صاحب 6 جام در يك فصل خطاب شدند. از والدس تا پدرو، آن‌ها نان محصولات آكادمي لاماسيا را خوردند. اكنون گوارديولا سومين مربي جوان فاتح ليگ قهرمانان و پدرو اولين بارسايي گلزن در 6 رقابت مختلف يك سال است.
کد خبر: ۷۹۵۹۰
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۸۸ - ۱۴:۱۲ 02 January 2010
اگر چشمانتان را ببنديد و بدون تعصب چند خاطره بزرگ و به يادماندني فوتبال در دهه اول قرن بيست‌و‌يكم را تجسم كنيد، مسلما‌ لاليگا را در صف اول قرار خواهيد داد.

به نوشته خراسان و به نقل از یاهو اسپورتس؛ سال‌هاست عنوان بهترين ليگ دنيا از آن رقابت‌هاي سراسري اين كشور مي‌شود. اگر به‌دنبال دليل مي‌گرديد، فعلا 10 مورد زير را داشته باشيد تا بعد... .


قهرماني‌هاي پياپي سويا در جام يوفا

سويا در فصول 2006-2005 و 2007-2006، جام يوفا و مدال محبوبيت روز‌افزون را توأمان نصيب برد تا ثابت شود براي برخي تيم‌ها مانند باشگاه قديمي اسپانيا جام يوفا ارزشي فراتر از جام‌ ميكي‌ماوس دارد. سيستم تهاجمي خوانده راموس، سفيدپوشان اندلس را به اولين مدافع عنوان قهرماني واقعي جام يوفا در ربع قرن گذشته تبديل كرد. جام حذفي و سوپر جام اسپانيا هم ديگر دستاوردهاي آن تيم طلايي محسوب مي‌شد.


ستاره باران مجدد

پس از خروج دكو، رونالدينيو، بكام، روبينيو، گيسا و تورس تصور مي‌شد جذابيت لاليگا دير يا زود به دست فراموشي سپرده شود اما خيلي سريع آبي‌و اناري‌پوشان پاي ستاره‌ها را به نوكمپ باز كردند و پرس هم «كهكشاني‌هاي2» را ساخت. چنين تفكري ورود زلاتان،كاكا، كريس رونالدو و ژابي‌آلونسو را درپي داشت. گرماي پاهاي آگرو و فابيانو مزيد بر علت شد تا پيشنهادهاي بزرگ ارسالي از سوي ساير ليگ‌ها در صدم ثانيه‌اي برگشت بخورد. حالا همه اين دلايل به كنار. لاليگا در ليست فرانس فوتبال 7 نماينده داشت و در پايان رأي‌گيري از كاپيتان‌ها و مربيان تيم‌هاي عضو فيفا 5 رده ابتدايي خود اختصاص داد. پس بار ديگر مي‌توانيد به جاي لاليگا از اصطلاح «ليگ ستاره‌ها» استفاده كنيد.


سوپر دپور

لاكرونيا در هزاره جديد پوسته كوچك خود را شكست و در اولين فصل هزاره جديد ليگ اسپانيا انحصار رئال و بارسا را از بين برد. هر چند اين اتفاق ديگر رخ نداد اما تا فصل 2004 هرگز مردان گاليسيا پايين‌تر از رتبه سوم ديده نشدند. دپور در فصل 2001 و همچنين مي 2002 براي اولين بار در طول تاريخ خود بارسا را در نوكمپ از پاي در‌آورد، رئال‌مادريد ميزبان را در روز جشن صد سالگي‌اش شكست داد و بر جام پادشاهي بوسه زد. سپس به شكار‌هاي اروپايي پرداخت و پس از شكست دادن يوونتوس، بايرن، آرسنال و منچستريونايتد، طي تاريخي‌ترين بازگشت‌ تاريخ ليگ قهرمانان شكست 4- يك در بازي رفت مرحله يك چهارم نهايي فصل 2004-2003 ليگ قهرمانان مقابل ميلان را با پيروزي 4- صفر در ريازور جبران كرد.


رقابت‌تاريخي

بدون شك فصل 2007-2006 نفس‌گيرترين لاليگاي دهه اخير روي پرده رفت. رئال‌مادريد كاپلو در مقاطعي از فصل در رتبه چهارم قرار داشت اما در دقايق پاياني آخرين ديدارهاي خود به حماسي‌ترين شكل ممكن از شكست پيروزي ساخت و در نهايت 5 هفته مانده به پايان فصل براي اولين بار بالاتر از رقيب ديرينه در صدر جدول قرار گرفت. در آن فصل جادويي كه والنسيا تا 2 هفته پاياني فقط 2 امتياز كمتر از رئال، بارسا و سويا داشت، پرافتخارترين تيم‌هاي اسپانيا با 76 امتياز به استقبال رقباي هفته پاياني رفتند. بارسا در همان 30 دقيقه اول نسخه خيمناستيك را پيچيد و در نهايت 5- يك به برتري دست يافت. رئال‌مادريد مقابل مايوركا به دردسر افتاد و فقط 2 گل محمدو ديارا و ريس (زننده گل اول بازي) در 10 دقيقه پاياني، انريكه ايگليسياس را به آوازه‌خواني در فضاي تاريك برنابئو واداشت؛ آن‌هم به افتخار قهرماني قوي سپيد.


فينال تمام اسپانيايي

در فصلي كه 3 تيم از 4 تيم حاضر در نيمه نهايي ليگ قهرمانان اسپانيايي بودند، براي اولين بار در تاريخ اين رقابت‌ها 2 تيم از يك كشور بازي نهايي را برگزار كردند. فينال‌هاي تمام ايتاليايي و انگليسي برخلاف جدال رئال‌مادريد و والنسيا به ضربه‌هاي پنالتي كشيده شد چون نه رائول داشت و نه مك‌منمن و نه مورينتس كه برتري 3 صفر تيم قدرتمند را رقم بزنند. كاتالان‌ها (ديگر اسپانيايي حاضر در مرحله نيمه نهايي فصل 2000- 1999) با حسرت جشن رقيب را نظاره كرد.


گل زيدان

2 سال بعد، يكي از بهترين بازيكنان تاريخ فوتبال يكي از زيباترين گل‌هاي تاريخ بهترين باشگاه قرن گذشته را به ثمر رساند. در فينال فصل 2002 2001 رئال‌مادريد بيش از لوركوزن كه در 3 جام فيناليست بود، تحت فشار قرار داشت. شكست در بازي نهايي جام حذفي اسپانيا و ناتواني در فتح لاليگا الزام قهرماني در ليگ قهرمانان را به وجود آورد. وقتي لوسيو 5 دقيقه بعد از رائول بازي را به تساوي كشاند، رئال‌مادريد توسط روبرتو كارلوس دست به كار شد. توپ ارسالي روي هوا مي‌چرخيد. زيدان آسمان را مي‌نگريست. گويي از خداوند درخواست كمك دارد. نه! خودش معجزه ساخت. ضربه قوس‌دار او دور از دستان بوت درون دروازه تيم كوچك آلمان جا گرفت. رئال در همپون پارك دور افتخار زد. 42 سال قبل از اين تاريخ پوشكاش و دي‌استفانو در رؤيايي‌ترين فينال ممكن موجبات برتري 7-3 رئال مقابل اينتراخت را فراهم آوردند.


دوگانه دينيو

رونالدينيو با كمك به برتري 2 يك بارسلونا مقابل آرسنال در فينال فصل 2006 2005 ليگ قهرمانان، يك اسپانيايي غير از رئال‌مادريد را بر بام ليگ قهرمانان قرار داد. ستاره برزيلي 2 سال تمام هر عنواني را در اختيار داشت و براي تكميل كلكسيون خود فقط معتبرترين جام اروپايي را مي‌خواست. هرچند دينيو در فينال گل نزد اما نمايش جادويي او در بازي مرحله يك هشتم نهايي مقابل چلسي به تنهايي باعث قرار گرفتن اين اعجوبه در جمع بهترين‌هاي تاريخ فوتبال شد. دينيو در برنابئو، هواداران رئال‌مادريد را به تشويق واداشت و چندي بعد ريكارد را به عنوان اولين مربي پيروز آبي‌واناري‌پوشان در 2 ال‌كلاسيكو برنابئو معرفي كرد.


تولد كهكشاني‌ها

پرس سال 2000 فيگو را از بارسا به رئال آورد و چندي بعد زيدان، رونالدو، بكام، اوون و روبينيو را خريد اما تيم كهكشاني‌ رئال هميشه موفق نبود و عاقبت سال 2006 ميراث پرس از بين رفت. البته تغيير سياست‌هاي فصل نقل و انتقالات از «آسان خريدن» به «ستاره‌ سالاري تحت هر شرايطي»، يادگاري آقاي رئيس باقي ماند.


6 تايي‌ها

سران بارسلونا سال 2008 گوارديولاي بي‌تجربه را جانشين ريكارد كردند و در يك چشم به هم زدن اولين تيم صاحب 6 جام در يك فصل خطاب شدند. از والدس تا پدرو، آن‌ها نان محصولات آكادمي لاماسيا را خوردند. اكنون گوارديولا سومين مربي جوان فاتح ليگ قهرمانان و پدرو اولين بارسايي گلزن در 6 رقابت مختلف يك سال است.


قهرماني در يورو

پس از دهه‌هاي ناكامي، اسپانيا بدون رائول به جايي رسيد كه قبلا با حضور كاپيتان نرسيده بود. ماتادورها علاوه بر قهرماني در يورو 2008 ركوردهاي جديدي هم ثبت كردند؛ 15 پيروزي پياپي، 35 بازي بدون شكست، كسب 30 امتياز ممكن رقابت‌هاي مقدماتي جام جهاني 2010 و دستاورد دل‌بوسكه (13 پيروزي در 13 بازي اول دوران مربي‌گري در تيم ملي اسپانيا). سرخ‌پوشان جولاي 2008 براي نخستين بار در صدر جدول رنكينگ فيفا حضور يافتند و در پايان دهه اول قرن بيست و يكم اين عنوان را از برزيل پس گرفت.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری امام خمینی قیام 15 خرداد طرح شفافیت آراء بیماری کاوازاکی اردشیر مطهری