بازدید 2014
کد خبر: ۷۹۴۴۴۰
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۲ 29 April 2018

وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه برخی برای حل وفصل بحران سوریه مشکل ایجاد می کنند، گفت: هدف آنها این است که بگویند تمام مشکلات جهان به دست آنها حل می شود؛ در حالی که ما می گوییم از آن دوران مدت زیادی گذشته است.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با همتایان ایرانی و ترکیه ای با بیان این مطلب افزود: عجیب است که به سازمان ملل متحد فشار می آورند تا روند آستانه و گفت وگو های سوری - سوری در سوچی را مورد انتقاد قرار دهد در حالی که این دو موضوع می تواند به روند حل و فصل بحران سوریه کمک کند.

وی ادامه داد: ما باید دوستی را در بین ملت سوریه ترویج کنیم این چارچوب در سازمان ملل متحد وجود دارد اما برخی به خاطر اینکه بگویند تمام مشکلات دنیا را آنان باید حل کنند، در این کار چالش ایجاد می کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کشورهای روند آستانه برنامه ای برای همکاری با سازمان ملل متحد در راستای حل و فصل بحران سوریه دارند، افزود: سازمان ملل متحد از ابتدا به روند آستانه دعوت شد چرا که به اعتقاد ما این سازمان بین المللی می تواند کارهای زیادی در راستای حل و فصل بحران سوریه انجام دهد.

وزیر خارجه روسیه توضیح داد: به اعتقاد ما سازمان ملل متحد در چهار روند مشخص می تواند به حل و فصل اختلافات کمک کند، روند نخست، کاهش تنش در سوریه است، این سازمان می تواند به این روند کمک کند چرا که با همه طرف های درگیر ارتباط دارد و مبارزه ناسازش کارانه ما با تروریست ها نیز ادامه خواهد یافت و افراد صلح طلب باید از تروریست ها جدا شوند.

وی مساعدت های انسان دوستانه را محور دیگر کاری سازمان ملل متحد در سوریه خواند و گفت: مساعدت های انسان دوستانه سازمان ملل متحد باید پیش از پیش افزایش یابد، مانند ما، ایران و ترکیه که اقدامات زیادی در این خصوص انجام می دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد: سازمان ملل باید با دولت سوریه نیز در این خصوص همکاری کند و ما نیز باید دولت سوریه را تشویق کنیم که انعطاف پذیری بیشتری در این خصوص داشته باشد اما سازمان ملل متحد نباید همکاری های انسان دوستانه را سیاسی کند و حق ندارد بگوید ما فقط به مخالفان دولت سوریه کمک می کنیم.
وی حمایت از روند آستانه را محور کاری دیگر سازمان ملل متحد عنوان کرد و توضیح داد: روند آستانه کارهای زیادی برای حل و فصل بحران سوریه انجام داده است، چارچوب اصولی معینی براساس پیشنهادهای سازمان ملل متحد پیش بینی شده است، به طور مثال تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه در کنگره گفت وگوهای سوری - سوری در سوچی، در هماهنگی با سازمان ملل متحد تصویب شد که قانون مهمی برای سوریه است.

به دنبال رژیم لغو روادید با ترکیه هستیم

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه با اشاره به سطح بالای روابط مسکو و آنکارا، گفت: مذاکرات طرفین درباره تسهیل روادید و پایبندی دو کشور در راستای حذف ویزا جریان دارد و امروز نیز مذاکراتی درباره تسهیل روادید بین دو کشور انجام شد.

وی گفت: همچنین روسیه پیشتر پیشنهاد انجام دو اقدام مشخص در این زمینه را کرد؛ در مرحله لغو روادید برای دارندگان پاسپورت خدمت و در مرحله دوم تردد بدون ویزا برای آن دسته از رانندگان کامیونی که در سطح بین المللی به حمل و نقل کالا مشغول هستند.

به گفته لاوروف، مسکو قصد دارد فهرست گروه شهروندانی را که شامل طرح تسهیل روادید بین دو کشور می شوند، گسترش دهد؛ امیدواریم این هدف در جریان دیدار روسای جمهوری دو کشور به نتیجه برسد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا فطریه غیزانیه نفت ونزوئلا صدیقه کیانفر دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی
آخرین اخبار