ابراز خرسندي سيد حسن خميني از شفاف سازي دولت در بودجه: "اتاق شيشه اي" راه مبارزه با فساد است
کد خبر: ۷۹۳۸۲۷
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۲ 26 April 2018

به گزارش جماران، حجت الاسلام سید حسن خمینی پنجشنبه شب در دیدار با رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر تهران در حرم مطهر امام راحل، با اشاره به اینکه نام مرحوم آیت الله طالقانی با شوراها پیوند ارزشمندی دارد، گفت: شورای پنجم مزین به نام مرحوم آیت الله هاشمی است؛ رأی به فرزند ایشان هم ادای دین به شخصیت کم نظیر و بلکه بی نظیر ایشان بود.
وی فلسفه قدرت در اندیشه دینی را «اطاعت از خدا» ذکر کرد و اظهار کرد: فلسفه قدرت به این است که ما یک گام در مسیر اطاعت از خدا برداریم و در این میان خدمت به خلق هم از مصادیق اطاعت از خداست.
وی تأکید کرد: اینگونه نیست که اگر انسان از جامعه برکنار شد به این معناست که در حال عبادت است و اگر به جامعه وارد شد در مسیر دوری از خدا قرار می گیرد.
سید حسن خمینی افزود: اگر در این مسیر قدم برداشتیم، اصل اولیه اطاعت از خدا، توسعه نفس خودمان و کار کردن برای روزی است.
وی با بیان اینکه ایام خدمت را حرکت خودمان به سمت تعالی قرار دهیم، گفت: ایام خدمت را گرفتار انواع و اقسام معضلات نکنیم.
وی ادامه داد: اگر در دوره خدمت توجه نباشد، غیر از اینکه آسیب هایی را به دوستان وارد می کنیم، می تواند منشأ ضلالت شود و در روح آدم تباهی به همراه بیاورد؛ از طرف دیگر می تواند صدها گره از زندگی مردم باز کند که هر گره صدها عبادت را در خود نهفته دارد.
یادگار امام تأکید کرد: مراقب باشید اژدهای نفس از صدها زاویه برای شما راه باز کرده است، اگر آب را دیدید و تر دامن نشدید، می شود گفت که یک گام به جلو برداشته اید.
وی در مورد رابطه شورای شهر با جامعه نیز گفت: قطعا در کارهای اجتماعی هیچ وظیفه ای وجود ندارد، غیر از اینکه مردم از شما راضی باشند. یعنی اگر در آخر بخواهیم بگوییم این مجموعه موفق بوده یا نبوده باید رضایتمندی مردم را در نظر گرفت.
سید حسن خمینی اظهار داشت: اینگونه نیست که بگویم همیشه مدیر باید یک حرکت پوپولیستی انجام دهد که مردم خوششان بیاید؛ آدمی باید افق آینده را ببیند.
وی عنوان کرد: به این باور دارم که خرد جمعی اشتباه نمی کند. اگر شما درست تصمیم بگیرید مردم راضی می شوند؛ ولو اینکه ممکن است چند روز نارضایتی هم پدید آید.
وی افزود: به تریبون دارها توجه نکنید، اینها هم بخشی از جامعه هستند ولی در مجموع باید دید که کلان این تصمیم یا کار به نفع و موجب رضایت جامعه است یا موجب رضایت جامعه نیست.
یادگار امام بیان کرد: دینداران زمانی که تصدی امور مردم را بر عهده گرفتند؛ اگر در تصدی گری ناموفق بودند مردم را از دین بر می گردانند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی دینداران تصدی دنیا می کنند باید دنیا را بهتر از بی دینان بسازند. از این رو باید در این مسیر همت بیشتری کرد و اگر در مجموع دیدید که مردم راضی هستند یعنی کار خوب بوده و اگر ناراضی هستند یک جایی گیر دارد؛ آنجا را پیدا کنید.
سید حسن خمینی در مورد شروط رضایتمندی گفت: یکی از اموری که همه جامعه نسبت به آن درست می گویند یا بخشی را استنباط می کنند بخش فساد اداری و فساد اقتصادی است، کار بسیار خوبی که شورا با سامانه شفافیت شروع کرده و گامی که در این مسیر برداشته بسیار کار درستی است.
وی افکار عمومی را راه مبارزه با فساد بیان کرد و گفت: هر راهی برای مبارزه با فساد جز مسیر افکار عمومی فسادی بر فسادهای قبلی اضافه می کند؛ راه مبارزه «اتاق شیشه ای است» و ما همه باید بدانیم سر سفره مردم نشسته ایم؛ باید همه مردم ببینند.
وی ادامه داد: ممکن است این شفافیت در اوایل مسیر دردهایی داشته باشد ولی تدبیر و خرد جامعه هم هست و مردم واقعیات را می فهمند و لذا هرچه بیشتر شفافیت را توسعه دهید.
یادگار امام ادامه داد: تلقی جامعه وقتی از فساد برداشته می شود که احساس سلامت کند؛ احساس سلامت از خود سلامت مهمتر است.
وی افزود:در برخی موارد گندم داران جو فروش هستیم. برای اینکه نتوانسته ایم خیلی چیزها را درست بیان کنیم، لذا هم در شورای شهر و هم در شهرداری بر شفافیت پافشاری کنید.
وی اظهار داشت: آمارها نشان می دهد که میزان آسیب های اجتماعی در تهران بالا است. نگاه شهرداری و شورای شهر باید نفی تبعیض باشد
وی یادآور شد:. نفی فقر وظیفه شما نیست ولی می توانید در مسیری قدم بردارید که تبعیض را از بین ببرید.
سید حسن خمینی افزود: مدیران شهرداری از اتاق های خود بیرون بیایند و وسط میدان با مردم مواجه شوند و ارتباط برقرار کنند؛ مراوده با مردم را بیشتر کنند.
وی گفت: خیلی از مشکلات مردم رو در رو خیلی راحت حل می شود.
وی سومین نکته را بحث کارآمدی دانست و گفت: یکی از بحران های اجتماعی ما این است که تلقی جامعه این باشد که اینها آدم های خوبی هستند ولی نمی توانند. این به همان اندازه خطرناک است که بگویند آدم بدی است؛ چون نتیجه یکی است.
وی گفت: اگر دینداران و کسانی که فکر می کنند به حال جامعه مفید هستند، نتوانند کارآمدی خودشان را بروز دهند و اثبات کنند با مشکل مواجه می شوند.
یادگار امام با تأکید بر اینکه به انسجام درونی شورای شهر توجه کنید، اظهار داشت: آدم باید مطمئن باشد نفع فردی او مساوی با نفع جمعی است. انسجام مجموعه از حیث عملکرد در نگاه مخاطب شرط اصلی کارآمدی است.
وی افزود: اساسا شورای شهر جای عملکرد سیاسی نیست. البته همواره سیاسی ها به شورای شهر می آیند ولی کار اجتماعی و خدماتی می کنند.
وی ادامه داد: با سرمایه عظیم اجتماعی که پشت سر کار آمدن این مجموعه بود و ریشه در دریای زحمات داشت توجه داشته باشید که این انسجام و همدلی را هیچ وقت از دست ندهید و مراقب باشید گرفتار تحلیل های روزمره نشوید.
سید حسن خمینی گفت: شورای شهر تهران از مجموعه ارزشمندی شکل گرفته است. خیلی ها امید به این مجموعه بسته اند و این امید هنوز پابرجاست و خیلی ها هم چشم طمع دارند که این مجموعه را یک تجربه ناموفق جلوه دهند؛ باید به این هم توجه کرد.
وی تاکید کرد: چشم بر روی طمع شخصی ببندیم و نگاهمان را کلان و به افق های آینده کنیم.
وی در پایان خطاب به اعضای شورای پایتخت گفت: امیدوارم در هفته های آتی از آزمون انتخاب شهردار با موفقیت خارج شوید و بهترین فرد انتخاب شود.
** ریل‌گذاری مدیریت شهری در دوره دکتر نجفی انجام شد
رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در ادامه گفت: شاخصه شورای پنجم، حضور چند برابری رأی دهندگان است.
محسن هاشمی افزود: هم اکنون حدود یک سوم وظایف قانونی شوراها به آنها تفویض شده است و امیدواریم در سال های بعد همه این وظایف به مرور تفویض شود.
وی گفت: ریل گذاری مدیریت شهری در دوره دکتر نجفی انجام شد. امیدواریم شهرداری انتخاب شود که در آن مسیر حرکت کند و مطالبات مردم را جامه عمل بپوشاند.
رییس واعضای شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در آستانه نهم اردیبهشت ماه سالروز شوراهای شهر و روستا عصر امروز (پنجشنبه) با حضور در حرم مطهر امام خمینی(ره) با آرمان های والای ایشان، رهبری و شهدا تجدید میثاق کردند.
نهم اردیبهشت ماه روز شوراهای شهر و روستا نامگذاری شده است.

روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: