کد خبر: ۷۹۳۰۷۶
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰ 24 April 2018

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اهمیت مقابله جدی با فروشندگان مواد مخدر در کنار مدارس اظهار کرد: با تفاهم نامه مشترک بین نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر که در سال 96 منعقد شد در اطراف مدارس و دانشگاه ها حدود یک تن و ۹۰۰ کیلو مواد مخدر کوچک در بسته های یک گرمی کشف شده است.

به گزارش روزنامه خراسان، پرویز افشار روز گذشته در نشستی خبری ضمن بیان این مطلب از دیدار با مقام معظم رهبری در هفته آخر اردیبهشت به منظور ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته درحوزه مواد مخدر خبر داد. وی همچنین خاطرنشان کرد: یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری بحث پیشگیری در حوزه مواد مخدر است، از این رو ۵۰ درصد اعتبارات سال ۹۶ به این سمت هدایت شد. افشار درباره مقابله جدی با فروشندگان مواد مخدر در کنار مدارس اظهار کرد: با اقدامات ویژه نیروی انتظامی در اطراف مدارس و دانشگاه ها تا شعاع ۵۰۰ متری طی یک سال حدود یک تن و ۹۰۰ کیلو مواد مخدر کوچک در بسته های یک گرمی کشف کردیم. وی افزود: این کشفیات اقدام بسیار بزرگی برای دشوار کردن دسترسی به مواد مخدر بود و قطعا در سال ۹۷ اقدامات ما در این حوزه به مراتب سخت گیرانه تر خواهد بود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره آمار اعتیاد در جمعیت دانش آموزی با بیان این که تجربه مصرف مواد حتی برای یک بار در آمار گنجانده می‌شود توضیح داد: در سال ۸۰ نیم درصد از جمعیت دانش آموزی دوم متوسطه تجربه مصرف داشتند که در سال ۹۰ به یک درصد و در سال ۹۵ به 2 درصد رسیده است. افزایش پنج ساله اخیر بیشتر ناشی از افزایش مصرف ماده گل است. وی درباره شیوع ماده گل گفت: درباره این ماده تبلیغ شده که خطر ندارد اما تبعات منفی بسیاری دارد و با تبلیغات صورت گرفته برخی جوانان به سمت آن رفتند. باید به کمک رسانه ها اطلاع رسانی شود که این تبلیغات دروغین است.

افشار درباره مدت زمان دسترسی به مواد مخدر نیز گفت : این میزان در نقاط مختلف، متفاوت است و زمان متقنی را نمی‌توان اعلام کرد. اما اذعان داریم به علت آن که ایران در مسیر ترانزیت مواد قرار دارد با فراوانی مواد مواجهیم و دسترسی به آن چندان سخت نیست.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اجرایی کردن برنامه های توانمندسازی برای ۷۰۰ هزار دانش آموز، ۷۰۰ هزار نفر از والدین و ۱۰۰ هزار نفر معلم اضافه کرد: در محیط خانواده پنج هزار و ۵۰۰ میلیون نفر تحت آموزش قرار گرفتند. این آموزش در دانشگاه ها برای ۳۵۰ هزار دانشجو و به ویژه در محیط های خوابگاهی و همچنین برای ۳۵۰۰ نفر از استادان برگزار شده است. این برنامه های آموزشی در فضاهای کسب و کار نیز صورت گرفت به طوری که ما این برنامه ها را در سال ۹۶ با ۱۲۰۰ کارخانه و کارگاه پیاده سازی کردیم. همچنین برای ۶۰ هزار نفر از کارمندان و در محیط های نظامی برای هشت هزار و ۵۰۰ نفر از پرسنل کادر و خانواده هایشان این برنامه های آموزشی را تدارک دیدیم. سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر یکی از اقدامات مهم در این حوزه را تجهیز خانه های ورزشی روستایی اعلام کرد و گفت: ما حدود ۱۲۰۰ خانه ورزشی را در روستاها مجهز کرده ایم، ضمن این که بر اساس تفاهم نامه با وزارت ورزش آن ها هم همین میزان را عملیاتی کرده اند.

افشار در ادامه با اشاره به حوزه درمان نیز اظهار کرد: یک میلیون معتاد در سال گذشته در هشت هزار و ۶۰۰ مرکز درمانی ما سم زدایی و مورد درمان با مواد نگهدارنده قرار گرفته اند. سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین از سوءمصرف مواد و اوردوز منتهی به مرگ ۲۷۳۱ معتاد در سال ۹۶ خبر داد. وی با اشاره به عوارض مصرف مواد مخدر گفت: قطعا اطلاع رسانی ها در کاهش سوء مصرف مواد کمک کرده است به طوری که میزان مرگ و میر در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، 9/4 درصد کاهش داشته است. مرگ و میر بر اثر سوء مصرف مواد ۲۷۳۱ نفر بوده که از این تعداد ۳۲۷ نفر را بانوان تشکیل می دهند اما این امر در سال ۹۵ دو هزار و ۸۷۲ نفر بوده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر یکی دیگر از اقدامات امسال را برخورد قاطع با قاچاقچیان به ویژه حمله به منابع مالی آن ها اعلام کرد و گفت: باید کاری کنیم قاچاقچیان امنیت مالی نداشته باشند و دریابند پس از دستگیری تمام اندوخته آن ها از طریق مواد مخدر ضبط و مصادره می شود. وی در باره این که با اجرای قانون حذف مجازات اعدام چه تعداد از قاچاقچیان از اعدام نجات یافته‌اند؟ گفت: آمار دقیقی نداریم ولی تلویحا شنیدیم حدود سه تا چهار هزار نفر از این قانون منتفع ‌شدند.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: