اعضای اتحادیه اروپا با امضای سندی که در آن از اجرای طرح های زیربنایی چین در راه ابریشم بشدت انتقاد شده است، به طور یکپارچه در برابر پکن قد علم کرد.
کد خبر: ۷۹۲۰۴۵
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳ 21 April 2018

اعضای اتحادیه اروپا با امضای سندی که در آن از اجرای طرح های زیربنایی چین در راه ابریشم بشدت انتقاد شده است، به طور یکپارچه در برابر پکن قد علم کرد.

به گزارش ایرنا، 27 کشور از میان 28 عضو این اتحادیه سندی را منتشر کرده اند که در آن «برنامه راه ابریشم جدید چین» محکوم شده است و از امتیازهایی که به شرکت های چینی داده شده، انتقاد شده است.

اروپا در مخالفت با راه ابریشم چین قد علم کرد

سفرای کشورهای اروپایی در پکن غیر از مجارستان این سند را امضا کرده اند در این سند تاکید شده است که طرح های زیربنایی راه ابریشم چین به نفع شرکت های چینی است و تجارت آزاد در جهان را مختل می کند.

روزنامه 'مورنینگ پست' از هنگ کنگ امروز نوشت که اتحادیه اروپا بشدت از این وضعیت انتقاد کرده و آورده است که نفوذ چین در این قاره باعث نگرانی است.

بر اساس برنامه راه ابریشم نوین چین، طرح های زیربنایی در قاره های آسیا، اروپا و آفریقا برای مرتبط کردن آنها با یکدیگر اجرا می شود و چین می گوید کشورهای این حوزه ها از این برنامه منتفع خواهند شد.

اگرچه چین و اروپا در زمینه تجارت و سرمایه گذاری ارتباط تنگاتنگی دارند اما این اتحادیه در سند خود از نفوذ چین در کشورهایی نظیر مجارستان، چک و یونان و نقض حق حاکمیت معنوی ابراز نگرانی کرده است.

رسانه هنگ کنگی خاطر نشان کرده است که «اتحادیه اروپا با صف کشیدن در برابر چین» ممکن است باعث شود تا اجلاس قریب الوقوع آنها در ماه جولای با پکن، تحت تاثیرات این اختلافات قرار گیرد.

اتحادیه اروپا همچنین «چین را متهم به نفوذ در اروپا و آفریقا برای اهداف سیاسی داخلی» کرده و آورده است پکن می خواهد بازارهای صادراتی تازه ای برای خود ایجاد کند و حمایتش از جهانی شدن نیز برای تامین منافع چین است.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: