بازدید 2262
با سپهر حيدري، مدافع ملي‌پوش سرخ‌پوشان:
وضعيت تيم ما پس از نرفتن به جام‌جهاني خوب نبود. هنوز هم اين وضع ادامه دارد، اما جام ملت‌ها در پيش است و تيم بايد آماده شود. تورنمنت‌هاي مختلف مي‌تواند كمك كند. آقاي قطبي هم تعدادي جوان را به تيم تزريق كرده كه بايد در بازي‌هاي دوستانه كسب تجربه كنند. مردم هم بايد به تيم ملي كمك كنند. اين خيلي بد است كه استاديوم زمان بازي‌هاي تيم ملي خالي باشد. فوتبال با نرفتن به جام‌جهاني تمام نشده و ما مي‌توانيم در جام ملت‌ها موفق باشيم.
کد خبر: ۷۹۱۸۶
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۸۸ - ۰۶:۵۹ 30 December 2009
در فصلي كه كرانچار تغيير و تحول زيادي در تركيب پرسپوليس ايجاد كرد تا سرانجام جاي خود را به علي دايي دهد، سپهر حيدري از نظر مدت زمان حضور در ميدان ركورددار است. مدافعي كه در هفته‌هاي نخست ليگ نهم گاهي دچار اشتباه مي‌شد، اما به مرور زمان بخصوص در نيم فصل دوم با وجود نوسان زياد در خط دفاعي تيمش، اغلب بازي قابل قبولي داشت و علاوه بر دفاع حتي موفق به گلزني هم شد.

شماره 3 سرخ‌پوشان كه هنوز به خاطر قهرمان شدن پرسپوليس با گلش در ليگ هفتم، محبوب هواداران اين تيم است تغيير 90 درصدي پرسپوليس نسبت به فصل گذشته را مهم‌ترين علت نوسان زياد در خط دفاع و همچنين ديگر خطوط مي‌داند و معتقد است پرسپوليس در طول نيم فصل اول امتيازهاي زيادي را به خاطر بي‌تجربگي بازيكنان از دست داده است.

ساعاتي پيش از اعلام فهرست تيم ملي با سپهر حيدري صحبت كرديم. مدافع پرسپوليس وقتي حرف از تيم ملي شد، گفت: من تمام تلاش خودم را به كار مي‌گيرم. مطمئن هستم افشين قطبي بهترين‌ها را به اردوي تيم ملي دعوت مي‌كند كه اين اتفاق براي او افتاد و مدافع اصفهاني سرخ‌پوشان، تيم ملي را در تورنمنت قطر همراهي كرد. اين مصاحبه پيش از اعلام فهرست تيم ملي ا‌نجام شد كه ساعاتي بعد نام سپهر حيدري در فهرست منتخب افشين قطبي قرار گرفت. گفتگوی جام جم با سپهر حيدري را مي‌خوانيد.


در كل پرسپوليس اين فصل از نظر عملكرد، فراز و نشيب زيادي داشته است، خط دفا ع هم همين طور. علت اين همه نوسان چه بوده است؟

در هر تيمي ثبات و هماهنگي حرف اول را مي‌زند؛ چيزي كه پرسپوليس به خاطر تغيير و تحول زياد‌، خيلي كم در اين فصل از آن برخوردار بوده است. بعضي تغييرات به خاطر مصدوميت‌ها و محروميت‌ها اجتناب‌ناپذير هستند، در خط دفاع هم همين طور بوده است در هر بازي ما تغييرات زيادي داشتيم بجز دو سه بازي آخر كه ديديد چون ثبات بيشتري داشتيم آمار دفاعي بهتري داشتيم. در ضمن به نظر من پرسپوليس از قديم هجومي‌ترين تيم ايران بوده و به خاطر همين چون خيلي حمله مي‌كنيم كار دفاع سخت‌تر مي‌شود. البته در چند مسابقه آخر با صحبت‌هاي كرانچار و عبدي خوشبختانه شرايط طوري شده كه ما 11 نفره دفاع مي‌كنيم و 11 نفره حمله و همين كمك مي‌كند عملكرد بهتري داشته باشيم.


با وجود اين تغيير و تحول فكر مي‌كنم شما در خط دفاع بيشتر از همه بازي كرديد؟

كمك و لطف خدا بوده. بين همه بچه‌ها بيشتر از همه بازي كردم.


برخلاف نظر شما كه پرسپوليس در چند بازي اخير بهتر شده است، آمار نشان مي‌دهد اين طور نيست. حتي شما وقتي برنده مي‌شويد بازي تماشاگرپسندي را به نمايش نمي‌گذاريد. با اين موضوع موافق نيستيد؟

طبيعي است. شما هر چه بكاريد همان را برداشت مي‌كنيد. همان طور كه گفتم پرسپوليس بازيكنان باتجربه خيلي خوبي را از دست داد. ما 18 بازيكن بزرگ و با تجربه فصل قبل را نداشتيم. علي كريمي، پژمان نوري، نيكبخت واحدي و بقيه بازيكناني بودند كه هر كدامشان اگر بودند مي‌توانستند خيلي به ما كمك كنند و شخصيت تيمي ما را بالا ببرند. بازيكناني كه اين فصل به جمع ما اضافه شدند بازيكنان خوبي هستند، اما سال اول حضورشان را در تيم بزرگي مثل پرسپوليس تجربه مي‌كنند، بعضي از آنها اولين بار است كه كنار هم قرار گرفتند و حتي جلوي تماشاگران و هواداران پرتعداد به ميدان رفتند.


اما همين هواداران نتيجه مي‌خواهند. دنبال پيروزي و قهرماني هستند.

اين درست است، اما شرايط پرسپوليس خاص است. نمي‌شود پيش از ورود به ميدان به بازيكن بگويي جلوي تماشاگر بازي كردن اين‌طور است و آن طور است. بازيكن بايد به ميدان برود و تا بازي نكند شرايط را درك نمي‌كند، بنابراين عادت كردن زمان مي‌برد و به نظر من نيم فصل اول صرف اين هماهنگي‌ها شد. نيم فصل دوم هم از نظر بازي و هماهنگي بهتر شديم. نبايد فقط بدي‌ها را ديد بلكه بايد نيمه پر ليوان را ديد چون پرسپوليس نقاط روشن هم زياد دارد. ما جلوي سپاهان و استقلال اهواز حقمان باخت نبود.


اما برد مقابل پاس همدان هم خيلي حق پرسپوليس نبود.

درست است خوب نبوديم، ولي برديم. اما در خيلي از بازي‌ها همه خوب بوديم و باختيم. فوتبال همين است. اتفاقات، تعيين‌كننده هستند.


پرسپوليس اين فصل حاشيه هم زياد داشته است. علت بروز اين همه حاشيه چه بود؟

بله. اين هم به همان تغييرات برمي‌گردد. بعضي بازيكنان اين حاشيه‌ها را نمي‌شناسند. وقتي با حاشيه مواجه مي‌شوند تا بخواهند با آن مقابله كنند حاشيه درست شده و ناخواسته وارد آن شده‌اند، ذوب آهن اگر تيم بي‌حاشيه‌اي است و خوب كار مي‌كند چون برخي بازيكنانش هشت نه سال است كه كنار هم هستند،‌ اما در تيم ما چون بيشتر بچه‌ها اولين سال است كنار هم قرار گرفته‌‌اند، قطعا شادابي كمتر مي‌شود و حاشيه‌ها هم كه هميشه اطراف پرسپوليس زياد هست، بيشتر به داخل مجموعه نفوذ مي‌كند.


در اين ميان خيلي از منتقدان، كرانچار را مقصر بخشي از مشكلات پرسپوليس مي‌‌دانند،‌ اين كه او بي‌اندازه آزمون و خطا كرده است و تركيب اصلي تيمش را نشناخت.

ببينيد خود مربي هم دوست ندارد دائم تركيب را تغيير دهد. بعضي اوقات ما بازيكن مصدوم و محروم داشتيم يا بازيكن در آمادگي كامل نبوده است. به هر حال مربي هم مي‌خواهد از كسي كه آماده‌تر است استفاده كند تا نتيجه بگيرد و همه راه‌ها را امتحان مي‌كند.


بي‌ثباتي مديريت چطور؟

من به عنوان بازيكن نمي‌خواهم در اين مورد اظهارنظر كنم، اما همين را مي‌گويم كه اگر شرايط به‌گونه‌اي شود كه آقاي كاشاني بماند پرسپوليس به هدف مي‌رسد. به جرات مي‌گويم اگر تا همين جا وي بالاي سر تيم ما نبود، پرسپوليس الان چند پله پايين‌تر بود. از وقتي آقاي كاشاني آمد حاشيه‌ها كمتر شد و رفاقت‌ها بيشتر،‌ بچه‌ها واقعا وي را مثل پدر مجموعه مي‌بينند، آدمي كه صادق است و مي‌توان روي حرف‌هايش حساب باز كرد. او در بدترين شرايط پرسپوليس را تحويل گرفت و اگر بماند مطمئن هستم كه ما حداقل يكي از دو جام را مي‌گيريم.


كرانچار پس از باخت به استقلال اهواز گفته بود تيمش از نداشتن يك تمام‌كننده در خط حمله رنج مي‌برد. واقعيت هم همين است. شايد پرسپوليس از مهاجمان خوب بازي نمي‌گيرد كه حتي خود شما چند بار جلو كشيدي و اتفاقا در گلزني هم موفق شدي.

مهاجمان ما در مقاطعي دچار مصدوميت شدند، محسن خليلي كم‌كم پس از آن آسيب‌ديدگي سنگين آماده شده و ترسش مي‌ريزد. آرفي هم از آمادگي دور شده بود كه به شرايط آرماني رسيده. هادي نوروزي و مجتبي زارعي هم كنار اينها خط حمله خوبي را تشكيل مي‌دهند.

ما از اين مصدوميت‌ها ضربه خورديم و بدشانس هم بوديم وگرنه اين مهاجمان جزو بهترين‌ها هستند. به نظر من هر كدام فقط يك گل مي‌خواهند تا دوباره اعتماد به نفس از دست رفته را پيدا كنند. ما هم اگر گل مي‌زنيم موقعيت را همين بازيكنان درست مي‌كنند، دوندگي مي‌كنند و موثر هستند. به نظر من مهم نيست چه كسي گل مي‌زند مهم اين است كه تيم نتيجه بگيرد. من هم خوشحال هستم كه تا به حال 3 گل به ثمر رساندم و دراين زمينه نقش داشتم.


عملكرد دروازه‌بان‌ها در كارنامه كاري دفاع خيلي تاثير دارد اين فصل دروازه‌بان‌هاي پرسپوليس خيلي مطمئن نشان ندادند.

نسبت به دروازه‌بان‌‌هاي كل ليگ حقيقي و معمارزاده بد نبودند، ولي شرايط تيمي ما به‌گونه‌اي بود كه تغيير در تركيب روي اعتماد به نفس دروازه‌بانان هم تاثير مي‌گذاشت،‌ البته موضوع ديگري هم هست. روي برخي‌ گل‌ها واقعا دروازه‌بان‌هاي ما بدشانس بودند. گل‌هايي از وسط زمين مي‌خوردند كه اگر 10 دروازه‌بان ديگر هم مي‌گذاشتيد نمي‌توانستند آن را از گل بيرون بكشند. اگر دقت كنيد اغلب گل‌‌هاي خورده ما بين 10 گل برتر بوده، شوت‌هايي كه هر بازيكن شايد در عمرش فقط يك بار بتواند بزند.


خيلي‌ها معتقدند كرانچار حتي اگر مربي خوبي هم باشد چون با فوتبال ايران آشنا نبود نمي‌توانست به اين تيم كمك كند. شما كه از نزديك با او كار كرديد چطور فكر مي‌كنيد؟

به نظر من ما با كرانچار هم مي‌توانستيم حداقل يك جام بگيريم. ممكن است تيم ما فراز و نشيب زيادي را پشت سر گذاشته باشد،‌ اما عملكرد هر كس را با آمار مي‌سنجند و همين كه در مكان سوم بوديم، يعني مربي بد كار نكرده است، هرچند با صدر جدول فاصله زياد داريم، نبايد فراموش كنيم كه تيم‌هاي ديگر هم سرمايه‌گذاري كرده‌اند. سپاهان،‌ ذوب‌آهن و استقلال را ببينيد، تيم‌هاي ديگر هم همين‌طور. همين مقاومت سپاسي چقدر خوب كار مي‌كند. كرانچار هم خوب بوده است. كرواسي مهد معرفي مربي به سراسر دنياست. همين‌كه در اين كشور با اين تعداد مربي، يك مربي بيايد و روي نيمكت تيم ملي در جام جهاني بنشيند حتما داشته‌هاي زيادي دارد. مطمئن باشيد پرسپوليس با اعتماد كردن به كرانچار ضرر نميكرد.


اما طرفداران پرسپوليس چندان راضي به نظر نمي‌رسيدند و اين نارضايتي از كاهش تعداد آنها در ورزشگاه‌ها بخوبي پيدا بود به آنها حق مي‌دهي؟

قطعا هواداري كه در سرما و گرما براي تشويق تيم محبوبش به استاديوم مي‌‌آيد حق اعتراض دارد. من به شخصه خودم را جاي آنها مي‌گذارم، ولي آنها هم بايد بدانند كه ما خودمان را از مردم مي‌دانيم. اگر ببازيم يا بد بازي كنيم واقعا ناراحت مي‌شويم و اگر بتوانيم دل آنها را شاد كنيم خوشحال خواهيم بود. دوست دارم مردم شرايط تيم ما را كه 90 درصد دچار تغيير شده درك كنند و صبر و تحمل داشته باشند. ما در بدترين شرايط 20 هزار تماشاگر داشتيم و اين نشان مي‌دهد چقدر به پرسپوليس اهميت داده مي‌شود. من اميدوارم با نتايج خوب بخصوص در بازي با ذوب‌آهن حضور 70 هزار نفري تماشاگران را ببينيم. من كه واقعا دلم براي حضور پرشور و هيجان هواداران در آزادي تنگ شده است.


اگر بخواهيد واقعيت را بگوييد هدف حال حاضر پرسپوليس اول تا سومي جدول است يا قهرماني؟

بازيكن پرسپوليس حق ندارد به چيزي جز قهرماني فكر كند و بايد تا روز آخر بجنگد. الان هم كه خيلي مانده است. 14 هفته زمان كمي نيست. اتفاقات زيادي مي‌افتد. ما در همين سه چهار هفته اختلاف با صدر جدول را زياد كرديم و به اندازه كل فصل امتياز از دست داديم. الان وقت نگاه كردن به اين اختلاف‌ها نيست. واقعيت اين است كه اگر ما خودمان خوب باشيم و نتيجه بگيريم اختلاف و فاصله جبران مي‌شود. اين اختلاف بيانگر حقيقت نيست. پرسپوليس با سپاهان، ذوب‌آهن و استقلال بازي رودررو دارد. اين تيم‌ها در باشگاه‌هاي آسيا درگيرتر مي‌شوند و فرصتي براي ما درست مي‌شود كه بايد از آن استفاده كنيم، بنابراين بايد به قهرماني اميدوار باشيم.


اهالي فوتبال سپهر حيدري را به عنوان يك بازيكن بااخلاق و تحصيلكرده مي‌شناسند، چيزي كه در فوتبال اين روزها يك حلقه گمشده است. در مورد منشور اخلاقي چه نظري داري؟

مردم كه لطف دارند، اما در مورد منشور اخلاقي بايد بگويم اين يك قدم است. بايد به آن احترام گذاشت. ما ايراني‌ها هم كه عادت داريم معمولا تا چيزي بالاي سرمان نباشد درست و قانوني رفتار نمي‌كنيم. بعضي اوقات مشكل از آدم‌ها نيست. راهي است كه انتخاب مي‌كنند. من تبحري در اين امر ندارم كه بخواهم دخالت كنم، اما فكر مي‌كنم منشور اخلاقي مي‌تواند راه‌هاي اشتباه را ‌اصلاح كند. يك بازيكن هم مي‌تواند پيشگيري كند و از حاشيه دور باشد. من خودم هر روز به اين فكر مي‌كنم كه براي چه به پرسپوليس آمدم. مردم چه فكري مي‌كنند. يك بازيكن اگر مي‌خواهد موفق باشد بايد قيد خيلي از خوشي‌ها را بزند، البته اگر خوشي مردم را مي‌خواهد.


در مورد تيم ملي صحبت كنيم. فكر مي‌كني تيم ملي بتواند در جام ملت‌ها موفق باشد؟

وضعيت تيم ما پس از نرفتن به جام‌جهاني خوب نبود. هنوز هم اين وضع ادامه دارد، اما جام ملت‌ها در پيش است و تيم بايد آماده شود. تورنمنت‌هاي مختلف مي‌تواند كمك كند. آقاي قطبي هم تعدادي جوان را به تيم تزريق كرده كه بايد در بازي‌هاي دوستانه كسب تجربه كنند. مردم هم بايد به تيم ملي كمك كنند. اين خيلي بد است كه استاديوم زمان بازي‌هاي تيم ملي خالي باشد. فوتبال با نرفتن به جام‌جهاني تمام نشده و ما مي‌توانيم در جام ملت‌ها موفق باشيم.


در مورد خودت چطور؟

خود من فعلا تمام تمركزم پرسپوليس است. اگر دعوت شدم كه با افتخار در خدمت تيم هستم و اگر نبودم مثل هميشه براي تيم ملي دعا مي‌كنم. اما تمام تلاش خودم را به كار گرفتم كه بهترين باشم. مطمئن هستم كه قطبي يك روز حق من را مي‌دهد. او از من شناخت كافي دارد و شك ندارم كه آماده‌ترين را انتخاب مي‌كند.


آرزوي برآورده‌ نشده‌اي در فوتبال داريد؟

بله، ولي نمي‌توانم بگويم.


پس از اهداف بزرگ خود براي آينده بگوييد؟

اگر به آن هدف برسم آرزويم برآورده شده و با فوتبال خداحافظي مي‌كنم و آن را كنار مي‌گذارم.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری امام خمینی قیام 15 خرداد طرح شفافیت آراء بیماری کاوازاکی اردشیر مطهری