بازدید 3028
والله قسم هر کس درخانه ائمه اطهار برود دست خالي بر نمي گردد. اگر در اين فوتبال احترامي براي ما قائل هستند به خاطر همان دو بيت شعري است که برايتان خواندم. هر آن کس که قدم زد به آستان حسين(ع) / عزيز هر دو جهان شد قسم به جان حسين (ع)
کد خبر: ۷۸۶۵۶
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۸۸ - ۱۶:۱۷ 24 December 2009
ابتکار؛ اهالي ورزش در دهه اول محرم رخت سياه برتن کرده و هر کدام به فراخور شرايط خود در مراسم عزاداري سالار شهيدان حاضر مي شوند، اما روزهاي عزاداري امام حسين (ع) براي برخي از چهره هاي ورزشي حال و هواي متفاوتي دارد.

"غلامحسين پيرواني" سرمربي نام آشناي فوتبال کشورمان جزو همان چهره ها محسوب مي شود. درآستانه سالروز شهادت سالار شهيدان امام حسين (ع) خبرگزاري برنا با سرمربي شيرازي تيم اميد گفتگويي با حال و هواي محرم انجام داده که در زير متن آن را مي خوانيد:

* آقا غلام، خوب مي دانيم که دردهه اول محرم حال و هواي متفاوتي داريد.
-بله، همينطور است، اين روزها خودم درتهران هستم ولي دلم در شيراز و در هيئت هاي عزاداري شهرم است.

* کي به شيراز مي رويد؟
-بزودي مي روم شيراز تا در مراسم سوگواري امام حسين (ع) شرکت کنم. در شهر گچساران هم حاضر مي شوم تا در هيئت فخر آباد مداحي کنم. دو روز تاسوعا وعاشورا را نيز در شهر خودم و در هيئت امام حسن مجتبي (ع) واقع در محله قديمي خودمان مداحي مي کنم.

* مي دانيم که هر سال براي سالروز شهادت امام حسين (ع) نوحه هاي ويژه اي در نظر مي گيرديد، مشغله فراوان تان در تيم اميد اجازه داده تا براي تاسوعا و عاشوراي امسال نيز نوحه هاي جديدي را آماده کنيد؟
-بله، مگرمي شود اينکار را نکنم، امسال هم نوحه هاي جديدي را به سبک اصيل ديار خودمان خواهم خواند.

*از حال و هواي سال گذشته هيئت تان در شيراز برايمان بگوئيد، از آن شور حسيني وآن نوحه هاي اصيل شيرازي.
-از همه سالها جانگداز تر بود; به خاطر غزه و جنايات اسرائيلي ها. پارسال نوحه حضرت علي اصغر (ع) را خواندم.
مي نشيند به دل آن ناله که از دل خيزد /تا نسوزد دل من ناله ما بي اثر است

* شما کربلا رفته ايد؟
-بله، چند بار. اولين بار در 5 سالگي، بعد 6 سالگي، يکبار هم موقعي بود که با تيم برق قهرمان شديم آن سال راه کربلا بسته بود.

* در خانواده شما کس ديگري هم هست که مداح باشد؟
-نه اما عشق و علاقه به امام حسين (ع) نسل به نسل به من رسيده است. پدر پدرم با يک ديگ کوچک به مردم طعام مي داد پدرم خدا بيامرز هم اين کار را مي کرد و حال من راه آن را ادامه مي دهم.
* مداحي را از کي شروع کرديد؟

-من عاشق آقا امام حسين (ع) بودم خانه ما در فلکه فخر آباد شيراز بود مداحي داشتيم به اسم آقاي حضرتي که هنوز زنده است. اولين بار ايشان بلندگو داد دست من تا بخوانم. اوايل فقط همان نوحه" غريب کربلا حسين، شهيد نينوا حسين" را مي خواندم تا اينکه سال 60 براي شرکت در مسابقات کشوري به يزد رفتيم. اول انقلاب بود و مردم درحال و هواي جنگ بودند. در آنجا براي مردم نوحه خواندم.
فتح سپاه خدا / مي رسد از جبهه ها /به سرزمين عرفات و منا /به مکه و مدينه و کربلا آن روز صداي مرا از راديوي سراسري پخش کردند.

* شما و فرهاد کاظمي مداحان عرصه فوتبال هستيد، چه حکمتي است که شما هر جا که باشيد در دو روز تاسوعا و عاشورا خودتان را به هيئت هايتان مي رسانيد و بالاي آن صندلي چوبي ايستاده و براي مردم نوحه مي خوانيد؟
-با عشق حسين (ع) مست مستم کردند /بي زحمت و رنج حق پرستم کردند /با آنکه بدم ولي زهرا (س) و علي (ع) /انگشتر مهر خود به دستم کردند
حکمتش در اين دو بيت شعر است.

* از اين دو بيت شعر مي توان به مستطيل سبز پل زد؟
-والله قسم هر کس درخانه ائمه اطهار برود دست خالي بر نمي گردد. اگر در اين فوتبال احترامي براي ما قائل هستند به خاطر همان دو بيت شعري است که برايتان خواندم.
هر آن کس که قدم زد به آستان حسين(ع) / عزيز هر دو جهان شد قسم به جان حسين (ع)

* آقا غلام، پارسال محرم از امام حسين (ع) چه چيزي خواستيد؟
-امام حسين(ع) به کسي مال نمي دهد عزت و آبرو مي دهد از آقا خواستم جوانهاي پاک اين مملکت را به راه راست هدايت کند ونگذارد منحرف شوند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری امام خمینی قیام 15 خرداد طرح شفافیت آراء بیماری کاوازاکی اردشیر مطهری