کد خبر: ۷۸۵۸۱۰
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۴ 28 March 2018

قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: با تلاش های صورت گرفته در آزمون های تخصصی و فوق تخصصی توانسته ایم به استانداردهای جهانی دست یابیم.

به گزارش مهر، دکتراسماعیل ایدنی با اشاره به فعالیت های دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی و برنامه های آتی دبیرخانه گفت: فعالیت های دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی در ۴ حوزه تدوین و برنامه ریزی آموزشی که مشتمل بر تصویب و بازبینی برنامه درسی (کوریکولوم) آموزشی است.

وی افزود: ارزشیابی و اعتبار بخشی گروههای آموزشی، امور دستیاری ازجمله دوره تخصصی، فوق تخصصی و تکمیلی تخصصی و همچنین واحد آزمون انجام می پذیرد.

ایدنی گفت: در سال ۹۶ در حوزه ارزشیابی و اعتباربخشی با توجه به درخواست های واصله در چند رشته محل در مقاطع تخصصی و فوق تخصصی پس از بررسی های واحد ارزشیابی و اعتباربخشی دبیرخانه مجوز پذیرش دستیار صادرشد. مدارک رشته های مذکور در دبیرخانه تکمیل و در شورای گسترش مطرح و مجوز پذیرش دستیار صادر شد.

قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی از ۴۵۲ بازدید جهت اعتباربخشی از مراکز آموزشی تربیت دستیار در زمینه تخصصی، فوق تخصصی و فلوشیپ در سال ۹۶ خبر داد و گفت: در مقطع تخصصی ۷۰ بازدید در تهران و ۱۶۳ بازدید در سایر شهرهای کشور صورت گرفت. در مقطع فوق تخصصی ۴۲ بازدید در تهران و ۵۱ بازدید در شهرستان ها و در دوره فلوشیپ نیز ۷۱ بازدید در تهران و ۵۵ مورد بازدید در شهرستان ها داشتیم.

تفاهم نامه با دانشگاه ها به منظور درخواست محاسبات تربیت نیرو

ایدنی به برنامه معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای برآورد نیروی انسانی مورد نیاز نظام سلامت تا سال ۱۴۰۴ اشاره کرد و اظهار داشت: تهیه برش مناطق آمایشی و دانشگاهی، تربیت نیروی انسانی تخصصی جهت سال ۱۴۰۴ یکی از برنامه های در دست اقدام دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی است. این برش انجام و طی ماه های اول سال ۹۷ با دانشگاهها تفاهم نامه ای منعقد خواهد شد که درخواست های مربوط به تربیت نیرو بر مبنای این محاسبات صورت پذیرد.

وی افزود: در این برنامه نیازهای رشته های تخصصی بررسی و برش مناطق آمایشی و دانشگاهی به تفکیک سال آماده شده است.

قائم مقام دبیرشورای آموزش پزشکی و تخصصی ادامه داد: یکی از مهمترین بسته های تحول، آموزش پاسخگو است. تربیت نیروی انسانی باید متناسب با نیازهای نظام سلامت باشد و ضروری است که برنامه های توسعه ای آموزش تخصصی در دانشگاه های علوم پزشکی متناسب و متناظر این نیازسنجی ها باشد.

وی تاکید کرد: مراکز آموزش تخصصی باید توسعه زیرساخت های آموزشی در حوزه های نیروی انسانی فضای فیزیکی و تجهیزاتی را در این مسیر برنامه ریزی کنند.

ایدنی با اشاره به تغییر بافت جمعیت و سیمای بیماری ها در کشور و همچنین پیشرفت های علمی که در رشته های تخصصی مختلف وجود دارد اظهار داشت: برنامه های آموزشی باید متناسب با این تغییرات بازبینی و بروز رسانی شوند و تاثیر آنها در برنامه درسی (کوریکولوم) دیده شود.

برنامه های آموزشی باید متناسب با تغییرات بازبینی و بروز رسانی شوند

وی از برگزاری جلسات متعدد در زمینه تدوین و برنامه ریزی آموزشی در دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی خبر داد و گفت:‌ ۱۳ جلسه کمیسیون و ۱۶ جلسه کمیته تدوین برنامه های آموزشی در سال ۹۶ برگزار شده است.

قائم مقام دبیرشورای آموزش پزشکی و تخصصی اضافه کرد: ۱ جلسه کمیته سیاستگذاری، راه اندازی و گسترش رشته های تخصصی، فوق تخصصی و دوره های تکمیلی علوم پزشکی برگزار شد و همچنین از دیگر جلساتی که در سال ۹۶ داشتیم می توان به ۱۳ کمیته جلسه کمیسیون دائمی معین و ۲ نشست شورای‌آموزش پزشکی و تخصصی اشاره کرد.

ایدنی اظهار داشت: طبق برنامه ریزی دبیرخانه در سال ۹۷ به روز رسانی سرفصل های آموزشی، آیین نامه های پذیرش دستیار و آیین نامه های اجرایی دبیرخانه به منظور پاسخگویی به مشکلات در دستور کار هستند.

وی افزود: آیین نامه ها پس از طرح در واحد تدوین و تصویب در کمیسیون دائمی معین به نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی جهت تنفیذ ارائه خواهند شد.

قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: برای اولین بار، جهت برگزاری مناسب تر آزمونها، بصورت پایلوت پذیرش دستیار فوق تخصصی در ۲۶ رشته فوق تخصصی بطور الکترونیک برگزار شد و داوطلبان اکنون در مرحله انتخاب رشته هستند.

وی یادآور شد: در اردیبهشت ماه ۹۷ آزمون پذیرش دستیار تخصصی بالینی پزشکی (چهل و پنجمین دوره) و آزمون پذیرش دستیار پزشک خانواده و آزمون کتبی پذیرش دوره های تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) توسط دانشگاهها برگزار خواهند شد.

ایدنی گفت: در بحث فرآیند طراحی سئوال در آزمون های پذیرش دستیار، ارتقاء، گواهینامه و دانشنامه با استفاده از بانک سئوال؛ آزمون های حوزه علوم پزشکی در بحث طراحی و اجرا به دو دسته دانشگاهی و کشوری تقسیم بندی شدند.

طراحی نرم افزار بومی ویژه سئوالات آزمون های علوم پزشکی

وی خاطرنشان کرد: با توجه به مسئولیت وزارت بهداشت که با دید جامعه نگر انجام می شود سعی بر این است که در آزمون های کشوری به استانداردهای بین المللی نزدیک شویم. در سند تحول آموزش که از طریق معاون آموزشی ابلاغ شده، بحث آزمونها، کیفیت و استانداردسازی آزمونها برجسته بوده و از موضوعات مهم این سند تحول است.

قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی ادامه داد: به منظور اجرایی سازی این سند جلسات توجیهی جهت برنامه ریزی با اعضای گروه برگزار شده و گزارش آزمون های کشوری که به بیشترین میزان صحت، دقت، سهولت و امنیت – پارامترهای تاثیرگذار - برگزاری آزمون مطلوب فراهم شد و در فرایند تغییر چشم انداز به زیر مجموعه ابلاغ و طراحی نرم افزارهای مرتبط صورت گرفت.

ایدنی صحت و عدالت در نمره دهی در برگزاری آزمون ها را از جمله محاسن استفاده از نرم افزار بانک سئوالات آزمون برشمرد و گفت: از دیگر محاسن این نرم افزار این است که ابزار مناسب ذخیره سئوالات است، امکان صرفه جویی در زمان آزمون های معمول را فراهم می کند، بر مقوله هزینه ها تاثیرگذار است، ‌امکان کالیبره کردن سئوالات آزمون و ضریب دشواری فراهم می شود و نیز تامین امنیت آزمون را میسر می کند.

وی اضافه کرد: نکته مهمی که وجود دارد این است که نرم افزار طراحی جامع سئوالات بومی شده و می تواند نیازهای ما را مرتفع کند.

قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: اکنون برگزاری آزمون های ما به نسبت استانداردهای جهانی در وضعیت مناسبی هستند و دوره گذشته آزمون دستیاری از وضعیت خوبی برخوردار بودیم.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار