بازدید 2017
۱
كره جنوبي پيش از مسابقات جام جهاني شكست‌هاي زيادي را برابر تيم‌هاي مختلف متحمل شده كه همگي به مثابه ويتاميني براي ساختن اين تيم بود! مردم، كارشناسان و رسانه‌هاي اين كشور اجازه دادند تا هيدينگ تيم‌شان را بسازد و همه ديديم كه اين تيم به افتخار كره جنوبي و مسابقات جام جهاني 2002 تبديل شد... علي كفاشيان رييس فدراسيون فوتبال به من گفت به اين مسابقات برو و اگر ببازي هم بدان كه تا آخرش هستي!
کد خبر: ۷۸۳۶۴
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۸۸ - ۱۴:۲۷ 22 December 2009
سرمربي تيم ملي فوتبال ايران گفت: هدف ما از حضور در تورنمنت قطر پيشرفت و دادن فرصت بيشتر به بازيكنان جديد و كسب تجربه بين‌المللي در راستاي ساختن تيم ايران است لذا نبايد از اين تيم انتظار قهرماني داشت.

به گزارش ايسنا، افشين قطبي در نشست خبري پيش از حضو ر در تورنمنت قطر اظهار كرد: در وهله اول از همه مردم براي حمايت‌هايي كه از تيم ملي داشتند و به ما انگيزه دادند تشكر مي‌كنم. اما هر وقت اسامي تيم ملي اعلام مي‌شود نظرات مختلفي از سوي مربيان، كارشناسان و حتي مردم مطرح مي‌شود كه كاملا طبيعي است. لذا فكر مي‌كنم اين جزييات تفكرات مربيان نسبت به يكديگر است كه بنابر علم خود بازيكنان را به تيم ملي دعوت مي‌كنند.

قطبي در ادامه در بيان ملاك‌هايش براي دعوت بازيكنان به تيم ملي گفت: با شخصيت بودن، حرفه‌اي بودن و روحيه پيروزي داشتن از ملاك‌هاي مهم من براي انتخاب اين بازيكنان بود لذا فكر مي‌كنم مغز و روح فوتبال اهميت زيادي دارد. بازيكناني كه انتخاب كرديم بعضا داراي تكنيك‌هاي بين‌المللي هستند و قابليت ‌بازي با دو پا را دارند. من سعي كردم بازيكنان چپ پا هم زياد انتخاب كنم كه از ليست 25 نفره ما 7 بازيكن چپ پا هستند. اين نگاه مدرني بود كه در ليست جديد تيم ملي داشتيم.

وي افزود: همچنين تاكتيك‌پذير بودن بازيكنان، نظم و انضباط و در اختيار بودن از ملاك‌هاي مهم ما بود و نيز سعي كرديم كساني را انتخاب كنيم كه به سرعت در بازي‌ تصميم بگيرند. در پيش‌بيني كردن صحنه‌ها قوي باشند و سرعت‌شان در حد سرعت فوتبال بين‌المللي باشد.

قطبي گفت: در ليگ برتر 540 بازيكن وجود دارند كه 50 بازيكن آن در وضعيت نسبتا خوبي به سر مي‌برند لذا پيش از هر اردو سعي مي‌كنم بهترين‌ها را به اين تيم دعوت كنم .ميانگين سني تيم ملي در حدود 25 سال است كه اين براي آينده فوتبال ايران خوب است. يكي ديگر از هدف‌هاي ما در انتخاب اين ليست انتخاب نسل‌هاي مختلفي از فوتبال ايران بود. ما سعي مي‌كنيم به بازيكنان جوان فرصت دهيم و تجربه‌ي بين‌المللي آنها را بيفزاييم تا اگر بازيكني از تيم ملي كنار كشيد جاي او خالي نباشد. ما سعي مي‌كنيم در تيم ملي رقابت ايجاد كنيم و براي هر پست دو، سه بازيكن خوب انتخاب كرديم. اميدوارم اين تيم بتواند خودش را در مسابقات آتي نشان دهد و تا جام ملت‌ها پيشرفت‌هاي خوبي داشته باشد. همچنين آخرين ملاك ما در انتخاب بازيكنان تخصصي بودن آنهاست كه فكر مي‌كنم بهترين‌هاي ايران را انتخاب كرديم. همچنين با توجه به آن كه اين مسابقات در تاريخ‌هاي فيفا دي نيست، برخي از لژيونرهاي ما نمي‌توانند تيم را همراهي كنند كه اگر با نگاه مثبت به اين قضيه نگريسته شود اين مي‌تواند فرصتي براي آزمايش بازيكنان جديد و جوان‌تر باشد تا رقابت‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

سرمربي تيم ملي درباره تورنمنت قطر نيز گفت: درباره اين تورنمنت بسيار بحث شده است كه فكر مي‌كنم بازي كردن در قطر در حدود يك سال پيش از جام ملت‌هاي آسيا براي تيم ايران مفيد است. كره شمالي از تيم‌هاي قدرتمند تورنمنت بوده كه دو ماه و نيم در اروپا اردو داشته است و با بهترين بازيكنانش به اين مسابقات مي‌آيد و اجازه مي‌دهد ما از بازيكنان‌مان تست واقعي بگيريم. همچنين مالي بنا بر قوانين فيفا مي‌تواند لژيونرهايش را در اختيار داشته باشد و همه مي‌دانند بازيكنان مهمي در ليگ‌هاي ايتاليا، اسپانيا و فرانسه دارد كه اين تيم را قدرتمند كرده است. قطر هم ميزبان باانگيزه اين مسابقات است. آنها براي جام جهاني برنامه‌ريزي كرده‌اند و از فيفا درخواست ميزباني داشته‌اند. با توجه به اينكه ليگ اين كشور تعطيل شده و بازيكنان لژيونر هم ندارند، قطعا با تمام قوا برابر حريفان مي‌ايستند.

قطبي گفت: فكر مي‌كنم همه بايد متوجه باشند كه هزينه اين سه بازي در تورنمنت قطر تعطيل كردن يك هفته از ليگ است. لذا معتقدم مسوولان فدراسيون به خوبي تصميم گرفته‌اند كه تيم ايران را به اين مسابقات بفرستند و مردم ايران تيم ملي كشورشان را دوست دارند و مي‌خواهند در مسابقات مختلف ساخته شوند.

قطبي با درخواست از تيم‌هاي باشگاهي براي كمك به تيم ملي گفت: تيم ملي، ليگ برتر و ديگر تيم‌هاي رده‌هاي سني مختلف مثلثي هستند كه هرچقدر اين مثلث متحدتر و قوي‌تر باشد فوتبال ايران پيشرفت مي‌كند. اين مثلث بايد سالم باشد و همه در آن به يكديگر كمك كنند. بايد قبول كنيم ليگ برتر ما در سطح متوسطي از آسيا است و كمك كنيم كه تقويت شود، فدراسيون نيز هزينه‌هاي زيادي كرده كه 8 تيم ملي در رده‌هاي سني مختلف بتوانند تجربيات بين المللي را در مسابقات خارج از كشور كسب كنند كه واقعا جواب داد و مي‌بينيم بازيكناني چون كريم انصاري فرد و احسان حاج صفي ميوه‌هاي بهاد دادن به تيم‌هاي پايه است. همچنين مي‌خواهم تيم‌هاي ليگ هم به ما كمك كنند تا بازيكنان‌شان داراي تجربيات بين‌المللي بيشتري شوند. قطعا بازي در جايي كه يك سال ديگر جام ملت‌ها در آن برگزار مي‌شود براي تيم ايران مفيد است.

قطبي افزود: هدف ما از حضوردر تورنمتت قطر پيشرفت، ارتقا تجربه بازيكنان و آزمايش آنها در راستاي ساختن تيم ايران است، لذا فكر مي‌كنم انتظار قهرماني در اين بازي‌ها از ايران زياد است. اما ما سعي مي‌كنيم بازيكنان در هر بازي به واقع خود را نشان دهند و من تلاش مي‌كنم كه بيش از حدشان نيز ظاهر شوند. آنها به خاطر عشق به كشورشان با تمام وجود خواهند جنگيد و اميدواريم بتوانيم جام را به ايران بياوريم. اما واقعيت اين است كه حريفان ما با تيم‌هاي بهتري به اين مسابقات مي‌آيند.

قطبي تاكيد كرد: ما نبايد در لحظه فكر كنيم. هدف افشين قطبي اين است كه از اين فرصت براي آزمايش بازيكنان مختلف در جهت ساختن تيم استفاده كند. حال مي‌خواهد نتايج تساوي باشد، شكست و يا پيروزي اما بايد متوجه باشيم كه مهم‌ترين پيروزي ما قهرماني در جام ملت‌هاي آسيا است.

قطبي با اشاره به سابقه‌اش در تيم ملي كره جنوبي تصريح كرد:‌ كره جنوبي پيش از مسابقات جام جهاني شكست‌هاي زيادي را برابر تيم‌هاي مختلف متحمل شده كه همگي به مثابه ويتاميني براي ساختن اين تيم بود! مردم، كارشناسان و رسانه‌هاي اين كشور اجازه دادند تا هيدينگ تيم‌شان را بسازد و همه ديديم كه اين تيم به افتخار كره جنوبي و مسابقات جام جهاني 2002 تبديل شد. آن موقع هم تغييرات زيادي در تركيب بازيكنان دعوت شده از سوي هيدينگ لحاظ مي‌شد و با تيمي با ميانگين سني 25 سال كارش را ادامه داد و در نهايت ميوه آن حضور دوباره در جام جهاني بود و اكنون كره يكي از بهترين‌هاي آسياست.

قطبي همچنين درباره ديدار با تيم‌هاي سنگاپور و تايلند نيز گفت: در بازي با تيم‌هاي سنگاپور و تايلند تيم ايران تنها نيازمند 4 امتياز است تا صدرنشين قاطع جدول باشد كه پس از آن بتوانيم با روحيه بيشتري تا جام ملت‌هاي آسيا تيم را بسازيم. من هميشه به عنوان يك سرباز براي پيروزي و سربلندي ايران مي‌جنگم اما مي‌خواهم انتظار رسانه‌ها و مردم ايران را هم به واقعيت نزديك كنم، بايد با حوصله و تشويق به جوان‌ها اعتماد كنيم و با تجربيات بيشتر تيمي قدرتمند در آسيا بسازيم. ما سرباز اين مردم هستيم و تلاش مي‌كنيم خوشحال‌شان كنيم. اما از شما رسانه‌ها كه نزديك‌تر به مردم هستيد مي‌خواهم كمك كنيد و با منطق و اطلاعات درست و كامل خبرها را به مردم بدهيد و اجازه دهيد اين تيم پخته شده و تجربه كسب كند و اگر بازي مي‌كند مثل مرد بازي كند. مثل مرد ببازد و مثل مرد هم ببرد.

قطبي گفت: عدم حضور لژيونرهاي ما بخصوص مسعود شجاعي و جواد نكونام در اين تورنمنت تنها اجازه ندادن باشگاه‌هايشان بوده و هيچ مساله ديگري نداشته است چرا كه آنها احتمال مصدوميت بازيكنان‌شان را داده‌اند و از اين كار جلوگيري كرده‌اند. همچنين النصر كه بازي‌هاي مهمي دارد اجازه حضور ايمان مبعلي را نداد. امكان حضور معدنچي هم ضعيف است اما تا آخرين لحظه تلاش مي‌كنيم كه او با ما باشد. شما هم مطمئن باشيد بازيكنان تيم ملي از صميم قلب مي‌خواهند و تلاش مي‌كنند كه بازي‌هاي قدرتمندي به نمايش بگذارند.

سرمربي تيم ملي فوتبال ايران در ادامه نشست خبري‌اش با خبرنگاران اظهار كرد: وقتي سرمربي تيم ملي شدم، عده‌اي به من گفتند اگر مي‌خواهي صندلي‌ات را حفظ كني هميشه از بازي با تيم‌هاي بزرگ فرار كن و بهترين بازيكنان ايراني را در مقاطع مختلف به تيم ملي دعوت كن اما من چنين نكردم و هميشه سخت‌ترين انتخاب‌ها را داشتم. ما بايد قبول كنيم نسل فوتبال ايران عوض شده و بازيكناني كه ده سال براي اين تيم بازي مي‌كردند ديگر نيستند. اينجاست كه سعي مي‌كردم شجاع باشم مبارزه و كار كنم. حاجيلو زماني حرف خوبي به من زد و گفت روي پا مردن بسيار بهتر از روي زانو مردن است.

وي افزود: علي كفاشيان رييس فدراسيون فوتبال به من گفت به اين مسابقات برو و اگر ببازي هم بدان كه تا آخرش هستي! ما داريم تيم جديدي مي‌سازيم كه نتيجه دادن آن نيازمند حوصله و زمان است. معتقدم اگر تيم ملي در تورنمنت قطر هم بازنده باشد چيزي از اين تيم كم نشده چرا كه هدف ديگري براي شركت در اين مسابقات دارد. من اعتماد به نفس زيادي دارم و تا روزي كه مردم بخواهند در تيم ملي مي‌مانم. در گذشته هم نشان دادم كه مرد روزهاي سخت بوده و هميشه كارهاي سخت كرده‌ام.

قطبي ادامه داد: رسانه‌هاي ايراني انگيزه‌هاي متفاوتي دارند. گاهي منافع شخصي عده‌اي باعث مي‌شود كه انگيزه‌هاي زيادي عليه من داشته باشند. اما مي‌دانم وقتي قطبي در رسانه‌ها زده مي‌شود، مردم هوشيار ايران بيشتر از او حمايت مي‌كنند. من پشتيباني بيش از پيش مردم نسبت به خودم را حس مي‌كنم. قطبي جادوگر نيست كه با يكي دو ماه كار كردن بتوانم تيمي در حد قهرماني دنيا بسازم. براي پيشرفت يك تيم زمان و ابزار لازم است. ثانيه‌اي نيست كه به موفقيت تيم ملي وفوتبال ايران فكر نكنم لذا از مردم هم مي‌خواهم براي رسيدن به اين مهم صبور باشند. معتقدم صندلي مربي‌گري تيم ملي دست هر كسي بوده انتقادهاي زيادي از او شده است. لذا من هم سعي مي‌كنم انتقادپذيري بيشتري داشته باشم و بگويم رسانه‌ها هرچه مي‌خواهند بگويند.

سرمربي تيم ملي تصريح كرد: ما اكنون براي تيم ملي بهترين بازيكنان را انتخاب كرديم و ملاك‌مان هم تنها عملكرد خود بازيكن بوده است نه تيم او. ما براي انتخاب بازيكنان به تيم‌ها نگاه نكرديم و از اين پس هم مطمئن باشيد به تيم‌ها و پيراهن‌ها نگاه نمي‌كنيم. گذشت زماني كه در تركيب تيم ملي 6 بازيكن از پرسپوليس و 6 بازيكن از استقلال انتخاب مي‌كرديم. ممكن است يك تيم عملكرد خوبي داشته باشد اما بازيكن شاخصي در او به چشم نيايد و نيز برعكس اين قضيه در تيم‌هاي ليگ هم وجود داشته باشد.

قطبي همچنين با اشاره به انتخاب بازيكناني چون سپهر حيدري، محسن خليلي، فريدون زندي و سوشا مكاني در ليست جديدش كه انتقادهايي را در پي داشته، گفت: هميشه وقتي ليست تيم ملي را اعلام مي‌كنم سعي مي‌كنم از وجود يك گلر جوان نيز استفاده كرده تا به او فرصت و تجربه بين‌المللي بدهيم. سوشا مكاني يكي از بهترين دروازه‌بان‌هاي جوان و آينده‌دار ايران است و اشتباه او در يك بازي نمي‌تواند تمام كيفيت‌هايش را زير سوال ببرد. همچنين سپهر حيدري را هم به خوبي مي‌شناسم، او بازيكني است كه ميل به پيشرفت دارد و از ويژگي‌هاي بارزش بي‌حاشيه بودن اوست. در انتخاب محسن خليلي هم بايد بگويم او مهاجمي است كه در لحظات حساس تصميمات خوبي مي‌گيرد و باتجربه است. با دعوت او به تيم ملي فرصت بيشتري به اين بازيكن مي‌دهيم تا دوباره به روزهاي اوجش بازگردد.

قطبي افزود: در نبود بازيكنان لژيونر و بازيكناني چون مبعلي و معدنچي هم بايد از نفرات باتجربه استفاده مي‌كرديم كه بنا به پست‌هاي مختلف از فريدون زندي به عنوان يك بازيكن باتجربه استفاده مي‌كنيم. حميد استيلي سرمربي استيل آذين هم از كيفيت خوب او در تيمش خبر داد. در انتخاب آندرانيك تيموريان هم تنها مي‌توانم بگويم او هر زماني به تيم ملي دعوت شده عملكرد قابل قبولي داشته است، ضمن اين كه او يكي ديگر از نفرات باتجربه ما خواهد بود.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Poland
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۸۸/۱۰/۰۱
mage in aga che eftekhari baray time meli dasht,
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری امام خمینی قیام 15 خرداد طرح شفافیت آراء بیماری کاوازاکی اردشیر مطهری
آخرین اخبار