بازدید 1839
راسل هم همچنان يک تنيسور ناشناخته باقي ماند. روي چمن سرخوردن امري طبيعي است. براي «پاتريک رفتر» دو بار اين اتفاق افتاده است. متأسفانه براي او اين اتفاق در دو فينال خيلي مهم ويمبلدون هم رخ داده است.
کد خبر: ۷۸۳۳۵
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۸۸ - ۱۲:۲۹ 22 December 2009
در دهه اي که گذشت صدها و هزاران بازي تنيس در تورنمنتهاي مختلف «ATP» انجام شد. مسؤولان برگزاري اين رقابتها همه اين مسابقات را با دقت تمام مورد بررسي و آناليز قرار دادند و در نهايت تصميم خود را اتخاذ کردند.

به نوشته قدس؛ به دنبال اين تجزيه و تحليل يک رده بندي خيلي خاص و ويژه شکل گرفت که شکستهاي ويران کننده و عجيب يک دهه اخير تنيس دنيا را در برگرفته است. يعني بازيهايي که به نظر مي سيد برنده آنها يک نفر ديگر باشد ولي به خاطر يک اپيزود و يا يک اشتباه، ورق در آنها کاملاً برگشته است.

بازيهايی که شانس اول قهرماني درست درچند قدمي رسيدن به هدف خود، با ناکامي زمين را ترک کرده است. تهيه اين جدول کار آسان و ساده اي نبوده و حتي متخصصان «اي تي پي» هم نمي توانستند به راحتي چنين چيزي تنظيم کنند.

در پايان اين تحقيق و تفحص انجمن حرفه ايهاي تنيس پنج بازي برگزيده خود را انتخاب کرد که البته شامل 6 مسابقه است براي اينکه دو بازي مربوط به يک تنيسور خاص بوده است.

در رتبه نخست دوئل آرژانتيني روي خاک قرمز رنگ رس قرار مي گيرد. کوريا و گائوديو در تورنمنتي که براي هردو نفر آنها رؤيايي دست نيافتني به نظر مي رسيد، مقابل هم قرار گرفتند. گرنداسلم رولند گروس تنها يک بار در دهه هفتاد ميلادي شايد قهرمان شدن يک هموطن آنها در اين رقابتها بود. گيلرمو ويلاس سه بار ديگر هم به فينال اين رقابتها راه يافت که دو بار مغلوب بيون بورگ و يک بار متس ويلاندر شد. نبرد دو تنيسور آرژانتيني در پاريس و سال 2004 اتفاق افتاد.

همه به تاکتيک جادوگري کوريا اعتقاد داشتند که قادر بود با ضربات غيرقابل مهار خود، نتيجه را کاملاً به نفع خود تغيير دهد. گاستون بيش از اندازه عصبي به نظر مي رسيد. پيش بيني آنها به حقيقت پيوست و کوريا در دو ست با اقتدار تمام پيروز شد. ولي بعد در ذهن جادوگر اتفاقي افتاد که همه چيز را بهم ريخت و گائوديو ظهور کرد. دو بازيکن در دو ست با هم برابر شدند. در ست پنجم اما کوريا جام را درست مقابل چشمانش ديد. او دو مچ پوينت مسلم را در کمال ناباوري هدر داد و گائوديو در اوج شگفتي قهرمان شد.

اين شکست جادوگر را محو و نابود کرد. او در 37 بازي از 38 مسابقه اخير خود روي خاک رس تا قبل از اين ديدار پيروز شده بود و در همان تورنمنت هم فقط يک ست مقابل تيم هنمن از دست داده بود.
کوريا از آن روز در مسير سراشيبي قرار گرفت تا اينکه سرانجام دراوايل سال 2009 در اوج جواني از تنيس کناره گيري کرد.

در رتبه دوم رده بندي «ATP» شکست اندي راديک در ويمبلدون در پنج ست تمام نشدني امسال مقابل راجر فدرر بود.

طبق گزارش انجمن حرفه اي هاي تنيس، راديک هرگز تا اين اندازه به قهرماني روي چمن ويمبلدون نزديک نبوده واين رقابتها براي او نفرين شده به نظر مي رسند. ولي او براي چهارمين بار در چهار فينالي که در اين مسابقات شرکت کرده، شکست را پذيرا شد. البته راديک همچنان مي تواند شانس خود را براي قهرماني امتحان کند براي اينکه جزو فعال ترين تنيسورهاي دنيا محسوب مي شود.
مشکل اينجاست که فدرر هم قصد دارد حالا حالاها به تنيس بازي کردن ادامه دهد... در رتبه سوم اين رده بندي پل هنري متيو قرار دارد.

در فينال جام ديويس سال 2003 بين فرانسه و روسيه پل مقابل ميخائيل يوژني ايستاد. در زمين تنيس پاريس برسي مردم همه طرفدار او بودند و تنيسور فرانسوي دوست از رقيبش پيش افتاد.
در اين لحظه سبقت گرفتن حريف روس شروع شد. بازي اين دو قصه گائودي و کوريا را يادآوري مي کند و در نهايت او در ست پنجم بازي و جام ديويس را واگذار کرد. يک درام براي آرزوهاي فرانسوي که تنيسور روس را در جهان مطرح کرد. قبل از اين هيچ بازيکني نتوانسته بود جام ديويس را با دو ست عقب بودن از حريفش فتح کند.

در مکان چهارم مايکل راسل ايستاده که بعد از مغلوب کردن سرگي بروگرا تنيسور اسپانيايي مقابل گوگا کرتن برزيلي با دو ست پيش افتاد در مرحله يک هشتم نهايي رولند گروس سال 2001 پيش افتاد. همه چيزدريک امتياز خلاصه شده و نفسها در سينه حبس شده بود.

راسل ناشناخته يک مچ پوينت داشت. توپ جاي خط را پاک کرد و همه چيز از اول آغاز شد و تنيسور برزيلي در پنج ست توانست او را شکست دهد و براي فتح سومين عنوان قهرماني خود در اين رقابتها خيز بردارد.

راسل هم همچنان يک تنيسور ناشناخته باقي ماند. روي چمن سرخوردن امري طبيعي است. براي «پاتريک رفتر» دو بار اين اتفاق افتاده است. متأسفانه براي او اين اتفاق در دو فينال خيلي مهم ويمبلدون هم رخ داده است.

«ATP» اين دو فينال را با هم در مکان پنجم اين رده بندي قرار داده است. سال 2000 تنيسور استراليايي دو ست عالي برابر سمپراس بازي کرد. او در تاي برک وقتي 4 - 1 از رقيبش جلو بود، سر خورد. در ست چهارم هم از سمپراس عقب افتاد و جام را واگذار کرد. سال بعد رفتر فينال را مقابل ايوانيزويچ برگزار مي کرد.

او در ست پنجم تنها دو امتياز با رويايي ديرينه ورزشي خود فاصله داشت. ولي آن دوشنبه لعنتي ( به خاطر باران فينال رقابتها يک روز به تعويق افتاده بود) خدايان تنيس تصميم گرفتند که تنيسور کروات قهرمان ويمبلدون نام گيرد. رفتر بعد از آن هرگز در اين تورنمنت نتوانست به عنواني دست يابد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سند همکاری 25 ساله ایران و چین سوال از رئیس جمهور رمدسیویر محسن صالحی عیسی جعفری