اقتصاد در گذر زمان
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی پانزدهمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
کد خبر: ۷۸۰۰۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۰ 06 March 2018

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی پانزدهمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

15 اسفند 1319، مجلس شورای ملی بودجه سال ۱۳۲۰ کشور را به تصویب رساند.

15 اسفند 1321، مجلس شوراي ملي اختصاص 5 ميليون ريال براي مبارزه با بيماري تيفوس را كه در تهران شيوع پيدا كرده است تصويب كرد.

15 اسفند 1332، از طرف دولت آمریکا مبلغ شش میلیون دلار اعتبار برای کمک به واردکنندگان کالا در اختیار دولت ایران گذارده شد.

15 اسفند 1338، کارخانه تصفیه شکر اهواز آغاز به کار کرد.

15 اسفند 1342، افزایش سرمایه بانک رهنی ایران به تصویب مجلس رسید.

15 اسفند 1349، بودجه سال ۱۳۵۰ در مجلس تصویب شد.

15 اسفند 1353، شاه و صدام در دومين ملاقات خود در حاشيه اجلاس سران اوپك پيمان مهمي به امضا رساندند كه به «قرارداد 1975 الجزيره» معروف شد. آنان در اين پيمان بر سر مرزهاي آبي و خاكي به توافق دست يافتند.

15 اسفند 1357، امام خميني (ره) طي حكمي به آقاي علي حاج طرخاني، وي را مأمور كرد تا به اتفاق اقايان عسگراولادي و شفيق، كليه اموال، دارايي و همه مستغلات و تأسيسات دامداري متعلق به هژبر يزداني مصادره شود.

15 اسفند 1359، عليرضا نوبري، رئيس كل بانك مركزي ايران، اظهار داشت: دولت ريگان كوچكترين اقدامي براي بازپس دادن دارايي و مايملك ايران انجام نداده است.

15 اسفند 1373، سد عظيم 15 خرداد در مراسمي با حضور آقاي هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور افتتاح شد. با احداث اين سد كه داراي 200 ميليون متر مكعب ظرفيت مي باشد، آب كشاورزي اراضي اطراف رودخانه قم و بخشي از آب آشاميدني قم تأمين مي شود.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

 

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: