بازدید 4345

سوال از روحانی از دستور کار خارج شد

کد خبر: ۷۷۹۷۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴ 05 March 2018
در جلسه هیات رییسه امروز درمورد وضعیت دو سوال از رییس‌جمهوری که اخیراً در مجلس مطرح بوده، تصمیم‌گیری شد.

به گزارش ایلنا، درحالی که سخنگوی هیات رییسه مجلس ضمن ارائه توضیحات تکمیلی درباره استیضاح وزرای کار و راه در مجلس، از خروج طرح سوال نمایندگان از رییس‌جمهوری درباره موسسات مالی و اعتباری سخن گفته است، یک عضو دیگر هیات رییسه از احتمال برگزاری جلسات استیضاح پیش از تعطیلات نوروزی خبر داد.

بهروز نعمتی با اشاره به آخرین وضعیت طرح سوال از رییس‌جمهوری و همچنین استیضاح وزرای راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در جلسه هیات رییسه امروز درمورد وضعیت دو سوال از رییس‌جمهوری که اخیراً در مجلس مطرح بوده، تصمیم‌گیری شد.

خروج سوال نمایندگان از روحانی درباره موسسات مالی از دستورکار مجلس

وی افزود: بر این اساس، سوال اول از رییس‌جمهوری که با محوریت موضوع موسسات مالی و اعتباری و با امضای آقای وقف‌چی نماینده زنجان و حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر دیگر از نمایندگان در دستور کار مجلس و کمیسیون اقتصادی قرار گرفته بود، از دستور کار مجلس خارج شد.

نماینده اصولگرای تهران در مجلس خاطرنشان کرد: درواقع بنابر ماده ۲۱۲ آیین‌نامه داخلی مجلس باتوجه به آن‌که مهلت زمانی رسیدگی به سوال نمایندگان از رییس‌جمهوری درباره موسسات مالی و اعتباری سپری شده و از بازه زمانی درنظر گرفته شده در قانون گذشته است، این طرح سوال از دستور کار مجلس خارج شد.

سوال دوم نمایندگان از رییس‌جمهوری به جریان افتاد

وی در عین به بحث درباره طرح سوال گروهی دیگر از نمایندگان مجلس از رییس‌جمهوری اشاره کرد و گفت: سوال دوم از رییس‌جمهوری که آقای ذوالنوری و چند نماینده دیگر متولی آن بوده، با ۱۰۳ امضاء و در ۵ محور مختلف اعم از بحث اقتصادی و معیشتی، موضوع اشتغال، همین بحث موسسات مالی و بانک‌ها و مسائل مربوط به بازار ارز تهیه شده بود، مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد برای طی روند قانونی خود به کمیسیون مربوطه ارجاع و مورد رسیدگی قرار گیرد.

توضیحات سخنگوی مجلس درباره استیضاح وزرای راه و کار

سخنگوی هیات رییسه مجلس در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت رسیدگی به استیضاح وزرای راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هیات رییسه، و این‌که آیا اگر پیش از روز سه‌شنبه و زمان اعلام وصول آن در هیات رییسه، تعداد امضاءها از حدنصاب بیفتد، امکان عدم اعلام وصول وجود دارد، گفت: طبیعتاً اگر امضاءها از حدنصاب کمتر باشد، اعلام وصول نمی‌شود اما در حال حاضر بعید است که این دو طرح استیضاح با کاهش امضاء روبرو شوند.

نیازی به اعلام وصول استیضاح ربیعی و آخوندی نیست!

عضو کمیسیون انرژی مجلس که ازجمله متقاضیان طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز است، در واکنش به پرسشی مبنی بر این‌که آیا زمان اعلام وصول این ۲ طرح استیضاح جلسه علنی سه‌شنبه خواهد بود، با اشاره به طرح استیضاح ربیعی گفت: البته موضوع استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملاً اعلام وصول شده و باتوجه به آن‌که این استیضاح ازسوی کمیسیون اجتماعی به هیات رییسه ارجاع شد، طبیعتاً نیازی به اعلام وصول مجدد نیست و هیات رییسه باید نسبت به انجام مقدمات برگزاری جلسه استیضاح اقدام کند.

سخنگوی هیات رییسه مجلس در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این‌که آیا باتوجه به وضعیت مشابه استیضاح وزیر راه و شهرسازی و ارجاع آن ازسوی کمیسیون عمران به هیات رییسه مجلس، نیازی به اعلام وصول در جلسه علنی روز سه‌شنبه ازسوی هیات رییسه نیست، گفت: خیر! نیازی به اعلام وصول نیست. درواقع باتوجه به ارجاع طرح استیضاح از کمیسیون تخصصی به هیات رییسه، حالا دیگر فقط هیات رییسه باید این طرح استیضاح را در دستورکار قرار دهد.

به گزارش جماران؛ با این همه، یکی دیگر از اعضای هیات رییسه مجلس نظری دیگر در این مورد داشته و معتقد است ارجاع طرح استیضاح ازسوی کمیسیون تخصصی به هیات رییسه لزوماً به معنای اعلام وصول نیست.

استیضاح ربیعی و آخوندی احتمالاً سه‌شنبه اعلام وصول می‌شود

غلامرضا کاتب در این رابطه گفت: طبیعتاً بنابر آیین‌نامه باید طرح استیضاح در صحن علنی مجلس اعلام وصول شود که احتمال زیاد این مهم در جلسه روز سه‌شنبه انجام خواهد شد.

این عضو هیات رییسه مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا طرح استیضاح وزرای راه و کار پیش از تعطیلات نوروزی در دستورکار قرار خواهد گرفت، گفت: به احتمال زیاد جلسات استیضاح پیش از پایان سال برگزار می‌شود و بعید است که موضوع به سال آینده موکول شود.

احتمال برگزاری جلسات استیضاح وزرای کار و راه پیش از تعطیلات نوروز

کاتب در پایان تصریح کرد: باتوجه به آن‌که در هیات رییسه مهلت حداکثر ۱۰ روز از زمان اعلام وصول تا زمان برگزاری جلسه استیضاح لحاظ شده، اگر سه‌شنبه پیش‌رو این ۲ طرح استیضاح اعلام وصول شوند، احتمالاً هفته آینده نیز در دستورکار صحن قرار می‌گیرند.
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
آخرین اخبار
وب گردی