دانستنی های حقوقی؛
با توجه به رشد روزافزون ساخت‌وساز بنا در کشور، تخلفات ساختمانی و ارجاع به کمیسیون ماه ۱۰۰ در کنار آن رو به افزایش است. حال آنکه بسیاری از تخلفات ساختمانی و ارجاعات به کمیسیون ماده ۱۰۰ ناخواسته از سوی سازنده اتفاق می‌افتد و بسیاری از همین تخلفات ساختمانی و ارجاع به کمیسیون ماده ۱۰۰ موجب ضرر‌هایی بس چشمگیر می‌شود.
کد خبر: ۷۷۹۵۶۸
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۰ 05 March 2018
محمدجواد بربریان ـ با توجه به رشد روزافزون ساخت‌وساز بنا در کشور، تخلفات ساختمانی و ارجاع به کمیسیون ماه ۱۰۰ در کنار آن رو به افزایش است. حال آنکه بسیاری از تخلفات ساختمانی و ارجاعات به کمیسیون ماده ۱۰۰ ناخواسته از سوی سازنده اتفاق می‌افتد و بسیاری از همین تخلفات ساختمانی و ارجاع به کمیسیون ماده ۱۰۰ موجب ضرر‌هایی بس چشمگیر می‌شود و چه‌بسا تخلفات ساختمانی با رأی کمیسیون ماده ۱۰۰ موجبات قلع و قمع یا (خراب کردن) بنا را فراهم کرده و این همان چیزی است که بسیاری از اشخاص در خصوص تخلفات ساختمانی و مهمتر از آن کمیسیون ماده ۱۰۰ بی‌اطلاع هستند.
 
به گزارش «تابناک»؛ در خصوص اضافه‌بنا که زائد بر مساحت مندرج‌ در پروانه ساختمانی واقع شده و در محدوده استفاده از اراضی است، کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌تواند در صورت عدم‌ضرورت، قلع اضافه‌بنا را با عنایت به موقعیت ملک از نظر مکانی، رأی به اخذ جریمه متناسب با نوع استفاده از فضای ایجادشده و نوع ساختمان از نظر مصالح مصرفی صادر و شهرداری را ملکف به وصول جریمه کند و در صورتی که جریمه‌شده از پرداخت جریمه خودداری کند، شهرداری را ملکف کرده است با ارجاع مجدد پرونده به کمسیون ماده ۱۰۰ صدور رأی تخریب را تقاضا کند که کمیسیون ماده ۱۰۰ در این مورد نسبت به صدور رأی تخریب اقدام مقتضی را به عمل خواهد آورد.

تخلفات ساختمانی عدم احداث پارکینگ در کمیسیون ماده ۱۰۰
 
در خصوص عدم احداث پارکینگ یا غیرقابل استفاده بودن پارکینگ احداثی و همچنین عدم امکان برای اصلاح آن، کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌تواند با توجه به موقعیت ملک و نیز نوع استفاده از فضای پارکینگ، رأی به اخذ جریمه صادر کند، اما اگر تبدیل مجدد فضا به پارکینگ امکان‌پذیر باشد، کمیسیون ماده ۱۰۰ نمی‌تواند رأی به اخذ جریمه صادر کند.

تخلفات ساختمانی تجاوزبه معابر شهر و عدم رعایت اصول فنی
 
در خصوص تجاوز به معابر شهری، مالک موظف است در هنگام نوسازی بر اساس پروانه ساختمانی و طرح‌های مصوب، موارد اصلاحی را رعایت کرده و در صورتی که برخلاف پروانه ساختمانی یا بدون پروانه، تجاوزی در این مورد صورت پذیرد، شهرداری در این مورد مکلف است از ادامه عملیات ساختمانی جلوگیری و پرونده را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارسال کند.

تخلفات ساختمانی مهندس ناظر در کمیسیون ماده ۱۰۰
 
در خصوص مهندس ناظر ساختمانی باید گفت: آن‌ها مکلفند نسبت به عملیات اجرایی ساختمان‌هایی که به مسئولیت آن‌ها احداث می‌شود از لحاظ درستی موارد ساختمانی با مشخصه‌های درج‌شده در پروانه و نقشه‌های ساختمانی و دیگر موارد به صورت مستمر نظارت داشته و در پایان کار درستی ساختمان با پروانه و نفشه‌ها و دیگر موارد را گواهی کنند و چنانچه مهندسین ناظر برخلاف واقع اقدام به صدور گواهی کنند یا اینکه تخلفات موجود را بموقع به شهرداری اعلام نکنند و نتیجتاً موضوع منتهی به طرح در کمیسیون ماده ۱۰۰ شود و مطابق با تبصره یک ماده ۱۰۰ قانون شهرداری منجر به صدور رأی به جریمه یا تخریب ساختمانی شود، شهرداری مکلف است مراتب را به سازمان نظام‌مهندسی اعلام کند.

تخلفات ساختمانی احداث ساختمان مغایر با کاربری
 
در خصوص شهرداری‌ها، در شهر‌هایی که نقشه جامع شهر تهیه و تنظیم شده است، آن‌ها مکلفند مطابق ضوابط مذکوره در پروانه ساختمانی، نوع استفاده از ساختمان را قید و در صورتی که برخلاف موارد درج‌شده در پروانه ساختمانی، در منطقه غیرتجاری، محل کسب یا پیشه یا تجارت ساخته شود، شهرداری مورد را به کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح کند و کمیسیون ماده ۱۰۰ در صورت احراز تخلف مالک یا مستأجر، با تعیین مهلتی مناسب که نباید از ۲ ماه تجاوز کند، در مورد تعطیلی محل کسب یا پیشه یا تجارت ظرف مدت یک ماه اتخاذ تصمیم کند.

تخلفات ساختمانی عدم استحکام بنا در کمیسیون ماده ۱۰۰
 
در خصوص عدم استحکام بنا از لحاظ فنی، کمیسیون ماده ۱۰۰ رأی به رفع نقص در یک دوره زمانی خاص می‌دهد و اگر سازه از لحاظ فنی قابل تحکیم و مقاوم‌سازی نباشد یا مالک در زمان تعیین‌شده نسبت به مقاوم‌سازی آن اقدامات لازم را به عمل نیاورد، کمیسیون ماده ۱۰۰ رأی به قلع و قمع بنا صادر می‌کند که به اجرا گذاشته می‌شود و کمیسیون ماده ۱۰۰ نمی‌تواند در چنین مواردی با صدور رأی نسبت به جریمه، موجبات وجود ساختمانی غیرمستحکم که موجب خطر است را فراهم کند و چنانچه در مورد گزارش عدم استحکام بنا فی‌مابین شهرداری و مالک اختلاف حاصل شود یا در زمانی که مهندس ناظر گزارش شهرداری مبنی بر عدم استحکام بنا را قبول نداشته باشد، مراتب به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می‌شود.

مرجع رسیدگی به اعتراض اشخاص در خصوص کمیسیون ماده ۱۰۰
 
در خصوص آرای اصداری از کمیسیون ماده ۱۰۰، هرگاه شهرداری یا مالک یا قائم‌مقام او از تاریخ ابلاغ رای ظرف ۱۰ روز نسبت به آن رأی اعتراض کند، مرجع رسیدگی به اعتراض کمیسیون دیگر ماده ۱۰۰ خواهد بود که اعضای آن غیر از افرادی هستند که در صدور رأی قبلی شرکت داشته‌اند. رأی این کمیسیون قطعی است، اما در هر حال رأی قطعی کمیسیون ماده ۱۰۰ قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری است.
برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۴
شهروند رشتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
کمیسیون های 100و77قانون شهرداریها هیچ شانی برای قوانین بالادستی ازجمله قوانین شهرداریها و مقررات ابلاغی مسکن و شهرسازی و وزارت کشور وآرا هیات عمومی دیوان عدالت اداری که بنفع مودیان ودرراستای حفظ حقوق شهروندان صادر شده نیستند فقط در فکر کسب درآمد از راه مشروع وغیر مشروع میباشند و متاسفانه شکایات و اعتراض های مردم در هیچ جا قابل شنیدن نیست .البته در این بگیر و بندها خواص دست باز حساب جداگانه دارند. تمنا دارم جهت رضای خدا منتشر کنید.
محمد راسخ نژاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
خیلی تاسف بار است که از یک سو هر شهروندی وقتی بخواهد یک سرپناهی برای سکونت خود و خانواده اش بسازد , انقدر موانع و دست انداز جلو روی خود میبیند که تمام امواتش جلو چشمش رژه بروند . یکی نیست بگوید اخر بعضیها واقعا نمیتوانند هزینه ی اینهمه مسائل استاندارد را بپردازند . شاید تمام تلاش و توان خود را با کلی بدهی که بکار بندند از پس یک چارتاقی بیشتر برنیایند . اصلا شاید دلش بخواهد یک جوری بسازد که شبی یا نیمه شبی بر سرش خراب شود . به دیگران چه ربطی دارد !؟ اما از طرف دیگر وقتی نوبت به پروژه های بزرگ و مهمی که پای جان کلی از افراد جامعه در میان است , میرسد , خود مسئولان فرمایش میفرمایند که خیلی از پروژه ها قابل اعتماد و تایید نیستند ! یا للعجب
پاسخ ها
علیرضا
| United Arab Emirates |
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
ساختمان یک کالای ملی است شما فردا که توانایی مالی پیدا کردی می ری زیر یه سقف مطمن یه خانواده دیگه رو به کشتن میدی ضمن این که با این ساخت و ساز های غیر اصولی کلی از منابع رو به هدر دادی. با این استدلال پس خودکشیم باید ازاد باشه جونه خودمه می خوام خودمو بکشم.. کمی تفکر کمی منطق
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
ماده صد یه دزدی اشکار هست کلا تخلفات ساختمانی یه کلک از سمت شهرداری که از مردم پول زور بگیره تنها کمتر از یک تا دو درصد از تخلفات از نظر مهدنسی اشکال دارد و یا به حریم کسی تجاوز شده شهرداری با ساخت قوانین من در اوردی راه را باز کرده
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: