بازدید 3542
رئیس جمهور در دیدارعلمای دینی و رهبران جامعه اسلامی حیدرآباد:

پیام ملت ایران، دوستی با ملت بزرگ هند است

رئیس جمهور، پیام ملت ایران را پیام دوستی و روابط نزدیکتر با ملت بزرگ هندوستان دانست و با تاکید بر اینکه ما خواهان روابط صمیمانه‌تر و نزدیکتر دو ملت بزرگ ایران و هندوستان در تمامی زمینه‌ها هستیم، گفت: ایران و هندوستان پیوند تاریخی و فرهنگی، فرای روابط سیاسی و اقتصادی دارند و این ریشه تاریخی و فرهنگی دو ملت، یکی است.
کد خبر: ۷۷۴۶۳۱
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۸ 15 February 2018
رئیس جمهور، پیام ملت ایران را پیام دوستی و روابط نزدیکتر با ملت بزرگ هندوستان دانست و با تاکید بر اینکه ما خواهان روابط صمیمانه‌تر و نزدیکتر دو ملت بزرگ ایران و هندوستان در تمامی زمینه‌ها هستیم، گفت: ایران و هندوستان پیوند تاریخی و فرهنگی، فرای روابط سیاسی و اقتصادی دارند و این ریشه تاریخی و فرهنگی دو ملت، یکی است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه پنجشنبه در دیدار نخبگان، علمای دینی و رهبران جامعه اسلامی حیدر آباد، با بیان اینکه مسلمانان با هم برادرند و اسلام برای سعادت همه انسان‌ها است، تصریح کرد: ادیان برای استقرار خوبی‌ها و حذف مفاسد آمده اند و مسلمانان در این زمینه وظیفه دینی دارند.

رئیس جمهور با ابراز خرسندی از حضور در میان مردم مسلمان حیدرآباد و کشور زیبای هندوستان در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: حضورم در حیدرآباد به معنای آن است که ایران و هندوستان یک پیوند تاریخی و فرهنگی فرای روابط اقتصادی و سیاسی دارند و دو ملت بزرگ ایران و هند در طول دهه‌ها به عنوان مردمانی که دارای ریشه تاریخی و فرهنگی مشترک بوده اند، در کنار هم قرار داشته اند.

روحانی اظهارداشت: پیام من به عنوان نماینده ملت ایران به تمام مردم کشور بزرگ هند و بویژه شهر تاریخی حیدرآباد پیام برادری و دوستی ملت ایران برای ملت هندوستان است.
رئیس جمهور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان روابطی صمیمانه‌تر و نزدیکتر میان دو ملت بزرگ ایران و هند در تمام زمینه‌ها است.

روحانی خاطرنشان کرد: از دیدگاه آئین مقدس اسلام اهداف بلندی داریم که آن اهداف فراتر از مذاهب مختلف می‌باشد و ما همه به پیروی از قران و پیامبر اسلام (ص) برای استقرار خوبی‌ها بر روی زمین و از بین بردن بدی‌ها ومفاسد مسوولیت داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه وظیفه مهم تمام انسان‌های مومن به اسلام، پیامبر (ص) و قرآن مجید در کنار داشتن روابط ولایی نسبت به یکدیگر، امربه معروف و نهی از منکر است، گفت:: امر به معروف به معنای استقرار نیکی‌ها و خوبی‌ها و نهی از منکر به معنای تلاش برای زدودن بی اخلاقی و مفاسد در جامعه است.

پیام ملت ایران، دوستی با ملت بزرگ هند است

روحانی با اشاره به اینکه مسلمانان از دیدگاه اسلام دارای هدف والای انسانی هستند، اظهارداشت:براساس آموزه‌های پیامبر بزرگوار اسلام، همه پیروان مذاهب اسلامی علاوه بر اینکه باید با هم برادر و متحد باشند، ضروری است نسبت به همه انسان‌ها هم دلسوز باشند.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دو مقطع حساس تاریخی را می‌توان از مقاطع نزدیکی و ارتباط جوامع بشری با یکدیگر نامگذاری کرد، گفت: مقطع اول مربوط به حدود ۲۰۰ سال و شکل گیری صنعت خودرو، ریل و هواپیما مربوط می‌شود که به واسطه استفاده از تکنولوژی و صنعت، مسیر ارتباط ملت‌ها با یکدیگر کوتاهتر شد.

روحانی اضافه کرد: در آن مقطع کشور‌های صنعتی مراکز بزرگ صنعتی را بوجود آوردند و به مواد اولیه‌ای نیاز پیدا کردند که عمدتا در کشور‌های غیر صنعتی و در حال توسعه از جمله کشور‌های اسلامی در آسیا و آفریقا بود و در این راستا برای اینکه مواد اولیه را ارزانتر و محصول خود را گرانتر بفروشند متاسفانه رابطه ناعادلانه و غیرمنصفانه‌ای با ملت‌های دیگر برقرار کردند و بخشی از استثمار و استعمار از این مقطع نشات می‌گیرد.

رئیس جمهور گفت: با شکوفایی صنعتی، ارتباطی که می‌باید به روابط دوستانه و عادلانه‌تر بشریت منجر می‌شد متاسفانه به نوعی ظلم، استعمار و استثمار منجر گردید و ریشه جنگ به ظلم برمی گردد و در چنین شرایطی جنگ به عنوان دفاع از حقوق یک جامعه آغاز می‌شود.

روحانی خاطرنشان کرد: زمانی که مسلمانان دارای علم و دانش بودند و غرب از آن فاصله داشت، ما بدون منت علم خود را در اختیار آنان قرار دادیم، اما زمانی که غربی‌ها به دانش و تکنولوژی رسیدند مانند ما رفتار نکردند و هنوز هم حاضر نیستند تکنولوژی و صنعت خود را عادلانه و منصفانه در اختیار دیگران قرار دهند.

رئیس جمهور با طرح این سوال که با وجود این شرایط چه راهی فراروی مسلمانان قرار دارد، گفت: تنها راهی که پیش رو داریم وحدت و اتحاد و تلاش مضاعف در کسب علم و دانش است چرا که خداوند استعداد علم و دانش را در اختیار همه انسان‌ها قرار داده و در این راه تنها نیازمند تلاش مضاعف، جهاد و وحدت هستیم.

روحانی با بیان اینکه دنیای غرب کشور‌های اسلامی را با ایجاد اختلاف به خودشان مشغول کرده است، اظهارداشت: اختلافات موجود در حالی است که شیعه و سنی قرن‌ها برادرانه در کنار هم زندگی می‌کردند و در عراق و سوریه تمام مذاهب همزیستی مسالمت آمیزی با یکدیگر داشتند و در این میان هندوستان را می‌توان موزه زنده همزیستی مسالمت آمیز مذاهب، ادیان و اعتقادات گوناگون توصیف کرد، اما امروز غربی‌ها میان مسلمانان فاصله انداخته و گروه‌هایی به نام اسلام و جهاد تشکیل داده که ارتباطی با اسلام ندارند و از آنان به عنوان گروه‌های تکفیری یاد می‌کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: ندای جمهوری اسلامی ایران از روز نخست انقلاب اسلامی، ندای وحدت، استقلال، اتحاد و نگاه به شرق بوده است و بر این مبنا حرکت کرده ایم و در سال‌های اخیر نیز در کنار ملت‌های منطقه تلاش داشته ایم جنگ و خشونت برطرف شود.

روحانی با تاکید بر اینکه یکی از اهداف و اولویت‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران، برقراری روابط صمیمانه و برادرانه با همه کشور‌های اسلامی و منطقه است، اظهارداشت: نمی‌خواهیم با هیچ کشور اسلامی و کشور‌های منطقه و ملت‌های دوست خود، فاصله داشته باشیم و اگر مشکلی در جهان اسلام وجود دارد، راه حل آن لوله تفنگ و نظامی نیست بلکه با منطق، استدلال و گفت و گو می‌توان مسایل را برطرف کرد.

رئیس جمهور در ادامه، گسترش فناوری ارتباطات، اینترنت و دیجیتال را از مقاطع دیگر تاریخی نزدیکی جوامع بشری برشمرد و اظهارداشت: این مقطع از اواخر قرن پیش آغاز شده و باید مسلمانان هوشیار باشند که به مانند مقطع قبلی، غربی‌ها رفتار غیرمنصفانه‌ای با ما نداشته باشند.

روحانی با بیان اینکه با ارتباطات جدید، شرایط خاصی در عرصه فرهنگی میان ملت‌ها ایجاد شده، گفت: امروز همه دروازه‌ها و مرز‌ها گشوده شده و ملت‌ها و بویژه جوانان، بدون روادید و تنها با یک موبایل هوشمند می‌توانند با آن سوی دنیا ارتباط برقرار کنند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز وظیفه سنگینی بر دوش فرهیختگان، علما، بزرگان دین و دلسوزان فرهنگ ملت‌ها قرار دارد، افزود: تکنولوژی نوین ارتباطی ضمن اینکه می‌تواند برای تقویت و ترویج ارتباطات فرهنگ و دینی، کسب و کار و علم و دانش مفید باشد، اما در عین حال باید به جوانان آموزش داده شود که مبادا دنیای صنعتی مجددا در سایه تحولات نوین، ظلم دیگری بر ملت‌ها تحمیل کند.

روحانی اظهارداشت: در مقطع صنعتی، معادن و ذخایر معدنی به غارت رفت و امروز ممکن است منابع غنی فرهنگی و اعتقادی غارت شود و راه مواجهه و جلوگیری از این اتفاق، بازگشت به اسلام واقعی و معرفی صحیح آموزه‌های قران و پیامبر اسلام است.

رئیس جمهور گفت: اگر چنین احساس شود که نسل جوان به ندای اسلام به درستی گوش نمی‌دهند و احیانا از سیره پیامبر اسلام (ص) فاصله گرفته اند، این موضوع تقصیر جوانان نیست بلکه کوتاهی از جانب نخبگان و بزرگانی است که به درستی و با زبان روز آموزه‌های دینی را تبیین نکرده اند.

روحانی افزود: امروز مقطع تاریخی جدیدی است و باید استوارتر و آماده‌تر از گذشته و عالم به زمان بودن در مسیر ترویج و تبیین آموزه‌های دینی گام برداشت.

رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز هم اسلام می‌تواند زندگی دنیوی و معنویت انسان‌ها را به خوبی اداره کند، گفت:پیام انقلاب اسلامی ایران به دنیا این بود که دین اسلام تنها وظایف فردی و خانوادگی نیست بلکه اسلام قدرتی دارد که می‌تواند بخش‌های مختلف یک جامعه را به خوبی اداره و مدیریت کند و دارای ابعاد مختلف سیاسی، روابط بین الملل، احکام اجتماعی و قضایی می‌باشد و برای اداره بشر در هر عصر و زمانی کاربرد دارد.

روحانی با تاکید براحساس رسالت سنگین در مقطع حساس کنونی از سوی نخبگان و بزرگان دینی گفت: هر عالم و نخبه‌ای که نفوذ بیشتری دارد بار رسالت سنگین‌تر بر دوش دارد.

رئیس جمهور گفت: ملت ایران خواهان آن است که با مشارکت همه ملت‌های منطقه بحران‌ها و مشکلات را از پیش پای مسلمانان منطقه بردارد و راه آن این است که همه با وحدت، یگانگی و برادری و با سرمشق قراردادن زندگی پیامبر اسلام (ص) در کنار یکدیگر قرار بگیریم.
دکتر روحانی تصریح کرد: از طریق صلح و گفت: وگو با دیگران و البته در صورت لزوم با دفاع و ایستادگی باید بتوانیم وظیفه و رسالت خود را در عصر امروز به سرانجام برسانیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دشمنان می‌خواهند اسلام را دین خشونت معرفی کنند درحالی که اسلام دین مدارا و محبت است، گفت: دمکراسی، مهربانی و برادری را پیامبر اسلام به ملت‌ها آموخته است و اگر پیرو راه پیامبر اسلام باشیم پیروز و موفق خواهیم بود و کسی نمی‌تواند به اسلام آسیبی برساند به شرط آنکه اسلام را به درستی درک کرده و به درستی تبیین کنیم.

پیش از سخنان رئیس جمهور، حجت الاسلام و المسلمین مهدوی پور نماینده، ولی فقیه در شبه قاره هند، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید نثار حسین و مولانا مفتی خلیل احمد صاحب، از علمای جامعه اسلامی هند، از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای تقویت وحدت و برادری میان مسلمانان و مذاهب اسلامی تجلیل کردند.
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز پنجم رمضان
آخرین اخبار
وب گردی