بازدید 7883
۸
برآورد خوشبینانه 70 میلیاردی برای 23 فیلم سینمایی؛
به نظر می‌رسد، چهار فیلم مغزهای کوچک زنگ زده، چهارراه استانبول، بمب و مصادره، آثاری هستند که می‌توان از بازگشت هزینه‌ تولیدشان و حتی سوددهی از گیشه با اطمینان نسبی سخن گفت. در عین حال ممکن است فیلم‌های شعله ور، لاتاری، عرق سرد، سوءتفاهم و اتاق تاریک نیز بتوانند دست کم هزینه تولیدشان را از گیشه بازگردانند
کد خبر: ۷۷۳۴۱۶
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۷ 12 February 2018

شکست تجاری در انتظار اغلب فیلم‌های جشنواره سی و ششم فجرارزیابی فیلم‌های به نمایش درآمده در سی و ششمین جشنواره فجر، از شکست اغلب فیلم‌های سینمایی در گیشه حکایت دارد و آن گونه که شواهد نشان می‌دهد، احتمالاً فقط سه فیلم سینمایی در گیشه حضور موفقی داشته باشند، به گونه‌ای که نه تنها هزینه تولیدشان را بازگردانند، بلکه به سوددهی نیز برسند و سایر فیلم‌های سینمایی رونمایی شده در مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور، یا زیان ده خواهند بود و یا فروش‌شان با هزینه تولیدشان تقریباً سر به سر خواهد شد که باز هم شکست تجاری تلقی می‌شود.

به گزارش «تابناک»؛ 22 فیلم بلند سینمایی و یک فیلم انیمیشن در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمدند که انتظار می‌رود این آثار، موتور اصلی سینمای ایران در سال 1397 باشند؛ اما بعید به نظر می‌رسد بتواند اقتصاد سینما را با این آثار اداره کرد. همچنین با توجه به دیده نشدن شماری از مهم‌ترین آثار سینمایی در این رویداد و از دست رفتنِ جامعیت جشنواره فیلم فجر بر اثر بی‌تدبیریِ مسئولان سینمایی، تصویر کاملی از سبد سینمای ایران برای سال جدید سینمایی که اکنون آغاز شده، وجود ندارد.

با وجود این، می‌توان درک کرد که سال سینمایی سختی پیش روست، چون آنچه در این دوره از جشنواره به نمایش درآمد، اصلی‌ترین بخش از چهره سینمای ایران را تشکیل می‌دهد؛ چهره‌ای محافظه‌کار و محتاط که تنها در مواردی همراه با جسارت است و تماشاگر را در بسیاری از اوقات دست خالی راهی خانه می‌کند. فیلم‌های اجتماعی عمدتاً شجاعت بیان کامل حرف‌شان را نداشتند و این حرف‌ها را یا با لکنت بیان کردند و یا در بخشی از فیلم حرف‌شان را پس گرفتند تا با اختلال در مسیر اکران مواجه نشوند.

ارزیابی میزان فروش فیلم‌های سینمایی آنچنان پیچیده نیست و بخش فرهنگی «تابناک» از ابتدای جشنواره با توجه به واکنش‌ها، استقبال مردم در سانس‌های ویژه و همچنین با تطبیق فیلم‌ها با فروش فیلم‌های مشابه در سال‌ گذشته و سال جاری، خوشبینانه‌ترین تخمین‌ها را درباره فروش فیلم‌های سینمایی به نمایش درآمده در جشنواره انجام داد و این بازنگری در ارزیابی مبتنی بر رویدادها و ارزیابی‌های فنی تا به امروز ادامه داشت.

شکست تجاری در انتظار اغلب فیلم‌های جشنواره سی و ششم فجر

بخش دیگری از این ارزیابی، متکی بر این داده بود که آیا این فیلم‌های سینمایی به سوددهی نیز می‌رسند، هزینه تولید و درآمدشان از بلیت فروشی برابر خواهد بود و یا شکت تجاری خواهند خورد؟ تشخیص ناکامی تجاری یا سوددهی فیلم‌های سینمایی، نیازمند اطلاع دقیق از بودجه تولید هر فیلم سینمایی است؛ اما سازندگان فیلم‌های سینمایی یا از بیان بودجه فیلم سینمایی طفره رفتند و یا رقم‌های غیرواقعی و عمدتاً به مراتب پایین‌تر از هزینه‌های واقعی را اعلام کردند که این رویکرد در تولید بخش غیرخصوصی عیان‌ بود.

با این حال با نیم نگاهی به فیلم‌های سینمایی برای صاحب نظران قابل تشخیص است که یک فیلم سینمایی دست کم چند میلیارد تومان هزینه تولید داشته و با توجه به تجربه اکران فیلم‌های مشابه، می‌توان فروش این فیلم‌های سینمایی را نیز پیش بینی کرد. بر اساس ارزیابی‌های خوشبینانه تیم تابناک در بخش فرهنگی، 23 فیلم به نمایش درآمده در جشنواره سی و ششم، ظرفیت فروشی معادل حدود 70 میلیارد تومان را دارد که این رقم با توجه به حجم سینماهای کشور و هزینه تولید صورت پذیرفته برای این آثار، عدد پایینی است.

به نظر می‌رسد، چهار فیلم مغزهای کوچک زنگ زده، چهارراه استانبول، بمب و مصادره، آثاری هستند که می‌توان از بازگشت هزینه‌ تولیدشان و حتی سوددهی از گیشه با اطمینان نسبی سخن گفت. در عین حال ممکن است فیلم‌های شعله ور، لاتاری، عرق سرد، سوءتفاهم و اتاق تاریک نیز بتوانند دست کم هزینه تولیدشان را از گیشه بازگردانند، هرچند با توجه به نامشخص بودنِ هزینه تولید فیلم‌ها و همچنین تأثیر شرایط اکران بر فروش فیلم‌ها، این ارزیابی‌ها حکم تخمین را دارد و در عین حال تلاش شدن خوشبینانه‌ترین برآورد باشد.

شماری از فیلم‌های سینمایی نظیر تنگه ابوقریب و به وقت شام، با وجود اینکه پیش بینی می‌شود جزو 15 فیلم پرفروش سال 1397 باشند، بازگشت هزینه تولیدشان در گیشه غیرمحتمل است و حتی بعید است هزینه تولیدشان بازگردد. حدود 37 درصد فروش هر بلیت در نهایت به سینماگر می‌رسد. بنابراین برای بازگشت سرمایه فیلم‌های دارای هزینه تولید بالا، دشواری‌های فراوانی دارد و به نظر می‌رسد این دشواری‌ها در سال آینده نمود بیشتری داشته باشد.

شکست تجاری در انتظار اغلب فیلم‌های جشنواره سی و ششم فجر

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۸
سروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
نویسنده مطلب بنظر خیلی درد می کشد که چرا توانایی اش در حوزه سینما نادیده گرفته می شود؟ درضمن تابناک جان امریکا که امریکا است و فقط مادی به قضیه نگاه می کند گاهی فقط گاهی فیلم هایی می سازد که از آیتم های امریکایی حمایت و تبلیغش کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
هر چی باشن از فیلم آشغالی مثل"عشقولانس" که خیلی بهترن. لجن ترین فیلم تمام عمرم بود که دیدم. بند تنبونی به مفهوم واقعی کلمه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
در کل جشنواره سفارشی و مزخرفی بود!
زارع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
تابناک جان کار فرهنگی خرج داره.
بعضی وقت ها چرتکه انداختن درست نیست.
سروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
برایم جالب تا الان همه کامنت هایم درخصوص فیلم ها خذف شده، اما در بقیه موارد نه، مگه صفحه هنری تابناک دست کیه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
مگه قرار نیست همه چیمون بهم بیاد
الان کدوم بخش یا صنعت ورشکسته نیست
مردم در زندگی روزمره گیرن کی بفکر سینماست
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
فیلم های اقای حاتمی کیا همیشه مورد توجه و اقبال بخش اعظم جامعه و خواهد بود, شما نگران گیشه برای این فیلم نباشد, فروش هم نکند اهمیتی ندارد چرا که ابراهیم در قلب مردم جا ی دارد و دوست و دشمن بر بزرگی این مرد , صحه می گذارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
داداش اشتباه داری میزنی؟ تنگه ابوغریب 8 میلیارد؟؟؟؟ بعد مغزهای کوچک 9 میلیارد. ابوغریب به زور به 5 برسه. سرنوشتش مثه ماجرای نیمروزه. مغزها بالای 10 میلیارده. مصادره نزدیک 20 میلیارد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفولانزا نانسی پلوسی روز دانشجو استیضاح ترامپ مسعود سلیمانی حادثه تالار عروسی سقز سقز فروش صندلی اتوبوس