وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در کشور به پرونده شرکت هپکو اشاره کرد و گفت: در بحث شرکت هپکو و خصوصی‌سازی شرایط مالکیت محرز نبوده و باید شرایط واگذاری به درستی انجام گیرد، با دولتی شدن مجدد صنایع واگذار شده کاملا مخالف هستم و باید تدابیری برای واگذاری درست انجام گیرد.
کد خبر: ۷۷۲۸۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۵ 09 February 2018

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در کشور به پرونده شرکت هپکو اشاره کرد و گفت: در بحث شرکت هپکو و خصوصی‌سازی شرایط مالکیت محرز نبوده و باید شرایط واگذاری به درستی انجام گیرد، با دولتی شدن مجدد صنایع واگذار شده کاملا مخالف هستم و باید تدابیری برای واگذاری درست انجام گیرد.

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری در هفتادمین نشست ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان مرکزی با اشاره به توانمندی‌های عظیم کشور در بخش‌های مختلف بیان کرد: از فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته طی ۳۹ سال اخیر باید دفاع کرد و نباید شرمنده آنچه انجام شده است بود چراکه همگان به مسئولیت‌ها و وظایف خود عمل کرده‌اند.

وی تصریح کرد: در کنار راهکاریابی برای مشکلات و نقاط ضعف موجود در کشور باید امید را در جامعه نیز ترویج کرد، چرا که پتانسیل‌های فراوانی در کشور وجود دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت‌های حوزه صنعت متکی به منابع طبیعی و معدنی اظهار کرد: در سال ۱۳۵۷ تولید فولاد در کشور تنها به واسطه یک معدن و مجموعه فولاد ذوب آهن اصفهان انجام می‌گرفت، اما امروز ظرفیت‌های عظیمی در اختیار است و حتی برخی از آن هنوز کشف و معرفی نشده است.

وی ظرفیت تولید فولاد خام در کشور را ۳۳ میلیون تن عنوان کرد که جایگاه چهاردهم دنیا را در اختیار دارد و افزود: امروز ظرفیت تولید صنایع فولاد کشور سالانه ۱۹۴ میلیون تن است که ۱۱۰ میلیون تن بواسطه صنایع با بیش از ۶۰ درصد از پیشرفت افزوده و زنجیره فولاد کشور را تکمیل می‌کند و ظرفیت تولید سالانه را به ۳۰۰ میلیون تن و همچنین جایگاه هفتم جهان می‌رساند.

شریعتمداری با بیان اینکه تولید مس و روی در کشور در سال ۱۳۵۷ صفر بوده است، اما امروز به ترتیب به تولید ۴۰۰ هزار تن و ۴۵۰ هزار تن رسیده است، گفت: علاوه بر این ظرفیت تولید ۱۲۰ هزار تنی آلومینیوم کشور امروز به ۵۰۰ هزار تن افزایش یافته است که همچنان زمینه افزایش تولید وجود دارد و تولید ۸ میلیون تنی سیمان نیز به ۸۴ میلیون تن افزایش رسیده و تا ۱۴۰ میلیون تن نیز ظرفیت سرمایه‌گذاری وجود دارد که باید بازار آن نیز فراهم شود.

وی با اشاره به تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار تنی شیشه خام و ۷۵۰ هزار تن تولید ظروف شیشه در کشور عنوان کرد: در کنار استفاده از منابع طبیعی و معدنی در حوزه صنعت امروز در عرصه صنعت دانش‌بنیان نیز شرکت‌های بسیاری فعالند و با بازگشت نخبگان و دانش‌آموختگان به کشور و توسعه فعالیت این‌ شرکت‌ها سالانه ۳ هزار میلیارد تومان فعالیت اقتصادی و ریالی انجام می‌شود، همچنین با توسعه این شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت معدن نیز مصرف منابع و انرژی به حداقل رسیده است.

وی اضافه کرد: طی سال‌های اخیر به واسطه فعالیت شرکت‌های دانش‌بینان در کشور رتبه ۷ جهان را در اختیار داشتیم، اما امروز با توسعه فعالیت‌ها رتبه پنجم در اختیار ایران است که این امر نوید بخش بهبود شرایط است.

وزیر صنعت اظهار کرد: از سال ۱۳۹۲ نیز اقدامات بزرگی در کشور انجام گرفته است به طوری که زنجیره تولید فولاد اسفنجی از ۱۶ میلیون تن به ۳۰ میلیون تن افزایش یافته است که این افزایش گویای رشد ۵۸ درصدی ظرفیت زنجیره تولید فولاد اسنفجی در کشور است که باید تعادل و توازن لازم در این عرصه ایجاد شود.

وی تعداد واحدهای صنعتی دارای مشکل در کشور را  ۸۵۰۰  واحد عنوان کرد و گفت: در استان مرکزی علیرغم مشکلات در ۱۰ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حوزه صدور پروانه بهره‌برداری ۱۷ درصد رشد حاصل شده است، ۱۱ درصد رشد در امر تقاضای تاسیس واحدهای صنعتی جدید به ثبت رسیده که نشان از بهبود شرایط است.

وی در خصوص شرکت هپکو گفت: در بحث شرکت هپکو و خصوصی‌سازی شرایط مالکیت محرز نبوده است و باید شرایط واگذاری به درستی انجام گیرد، با دولتی شدن مجدد صنایع واگذار شده کاملا مخالف هستم و باید تدابیری برای واگذاری درست انجام گیرد و در همین راستا طبق ماده ۶ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور مبنی بر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است از ثبت سفارش کالاها، تجهیزات، لوازم و فرآورده هایی که احکام این قانون را رعایت نکرده اند جلوگیری کند قطعا جلوی ثبت سفارش گرفته خواهد شد، همچنین وضعیت مطالبات شرکت واگن پارس از وزارت نفت و نیرو در دولت مطرح خواهد شد.

شریعتمداری با اشاره به ظرفیت‌های موجود در صنعت خودرو بیان کرد: تولیدکنندگان خودرو سالانه توان تولید ۱۷۰ هزار خودرو در کشور را دارند، امکانات بسیاری در این صنعت در کشور وجود دارد که باید گردوغبار آن گرفته و فعال شود و طی ۴ سال اخیر اهتمام ویژه‌ای جهت استفاده از تمامی امکانات موجود این صنعت در کشور به کار گرفته شده است.

وی افزود: در حوزه پتروشیمی که استان مرکزی این صنعت را در خود جای داده است ظرفیت‌های بسیاری در کشور فراهم است و با توسعه صنایع پایین‌دستی می‌توان دریایی از اشتغال را ایجاد کرد، باید تمامی اقدامات و پتانسیل‌های موجود در کشور منعکس شود البته با شرایط ایده‌آل فاصله داریم، اما باید امید در مردم زنده نگه داشته شود.

وزیر صنعت با تاکید بر ایجاد بازار برای تولیدات کشور تصریح کرد: براساس مستندات موجود قدرت خرید مردم در آغاز دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲ معادل سال ۱۳۸۱ بوده است و طی چهار سال اخیر دولت تلاش بسیاری برای جبران این قدرت داشته است و امروز قدرت خرید مردم معادل قدرت خرید سال ۱۳۹۱ است و باید این قدرت افزایش یابد و روش‌های اعتباری مناسب در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه تمایل به خرید وجود دارد، اما پول وجود ندارد، گفت: در کنار تلاش برای ایجاد بازار داخلی در نظر گرفتن بسته حمایتی صادراتی برای بازار خارجی مورد نظر قرار گرفت که برای این امر منابع و شرایط لازم حاصل نشد، اما برای سال ۱۳۹۷ امیدواری‌هایی در این راستا وجود دارد و مجلس نیز اعتبار ۱۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال منابع در نظر گرفته است.

شریعتمداری یکی از راهکارهای توسعه تولید در واحدهای صنعتی را نوسازی دانست و افزود: در نوسازی صنعتی مشکلاتی بسیاری در کشور وجود دارد، اما با تسهیلات ۱۸ درصد این امکان میسر نمی‌شود، در کنار تسهیلات طرح رونق تولید تسهیلاتی جهت نوسازی در نظر گرفته شد، اما در استان مرکزی متقاضی این تسهیلات تقریبا صفر بود بر همین اساس باید کمک‌های فنی و اعتباری برای یارانه سود تسهیلات اعطایی به واحدهای تولیدی در نظر گرفته شود که امید است این طرح در مجلس به تصویب برسد و در سال ۱۳۹۷ رونق در نوسازی صنایع حاصل شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های معدنی استان مرکزی در حوزه معدن مس، معادن خمین و محلات و معادن سنگ که تولید ۶۰ درصد سنگ تراورتن کشور را به انجام می‌رسانند، بیان کرد: به لحاظ ظرفیت‌ها همچنان فضای توسعه وجود دارد و باید مشارکت‌های ایرانی خارجی ایجاد شود، بر همین اساس برای ۴ سال آینده استان مرکزی برنامه‌هایی ۱۴ گانه در نظر گرفته شده است که دراین راستا اقداماتی در حوزه شهرک‌های صنعتی، تامین زیرساخت‌ها، امکانات و توسعه شهرک‌ها در اراک، زرندیه و دلیجان با وسعت هزار و ۶۲۳ هکتار و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در نظر گرفته شده است.

وزیر صنعت بر انتقال آندسازی به خارج از شهر اراک تاکید کرد و افزود: این انتقال ۱۲ سال به طور انجامیده است و باید به سرعت پیگیری و منابع مالی مورد نیاز تامین شود.

وی در ادامه در خصوص پرداخت تسهیلات رونق تولید در کشور عنوان کرد: در کشور ۴۱ هزار و ۶۸۵ واحد صنعتی در سامانه بهین‌یاب برای دریافت اعتبار ثبت‌نام داشته‌اند که از این تعداد ۱۷ هزار و ۹۲۸ واحد رقمی معادل ۱۲ هزار و ۵۲۳ میلیارد تومان منابع مالی دریافت کرده‌اند.

شریعتمداری سهم استان مرکزی از این تسهیلات را ۶۸۱ میلیارد تومان دانست و گفت: هزار و ۵۵۵ واحد صنعتی در این سامانه ثبت‌نام داشته‌اند که ۸۵۱ واحد تسهیلات دریافت کرده‌اند.

وجود منابع لازم برای حمایت از صادرات در سال آینده

وی همچنین در جریان سفر به استان مرکزی در سفری کوتاه به شهرستان محلات از یک واحد فراوری سنگ و مجموعه نمایشگاه بین المللی سنگ نیم ور بازدید کرد و در گفت‌وگو با نماینده شهرستان محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از فعالان صنعتی و اقتصادی با مشکلات و موانع موجود در توسعه صنعتی آشنا شد. وی در جمع خبرنگاران با اشاره به حرکت بزرگ انقلاب به رهبری امام راحل گفت: در خطه‌ای قرار داریم که مهد شکوفایی سنگ ایران است، ۶۰ درصد از سنگ تراورتن زیبای ایرانی در این منطقه قرار دارد و این منطقه مرکزی برای فرآوری سنگ ها و زیباسازی طلای خفته در دل کوه هاست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: امروز با افتخار به این نقطه آمده و یکی از واحد های فرآوری سنگ این منطقه را بازدید کردیم و امیدواریم که شاهد رونق و شکوفایی این صنعت ارزشمند از طریق رونق صادرات و ایجاد تقاضا در بازارهای بین المللی، حرکت جدی تر در حوزه ساخت و ساز و راه افتادن عملیات ساخت و ساز با تمهیداتی که دولت اندیشیده در داخل باشیم.

شریعتمداری با بیان اینکه صنعت سنگ متکی به معادن ایران بوده و اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم فوق العاده‌ای دارد، گفت: با توجه به اینکه برخی نقاط صنعتی این شهرستان جزو مناطق شهری با جمعیت زیر ۱۰ هزار نفر بوده و به تبع آن برخی محرومیت‌های اجتماعی را دارا هستند می‌توان از برخی معافیت‌های ویژه که مختص این مناطق بوده استفاده کرده و به بهبود روند تولید کمک کرد. لذا باید به این سمت حرکت کرده و قدمهایی مثبت جهت توسعه این صنعت برداریم.

وی با اشاره به مشکلات زیست محیطی و مالیاتی تولیدکنندگان صنعت سنگ گفت: صنعتگران این عرصه مشکلاتی با سازمان حفاظت از محیط زیست دارند هرچند که مسئله محیط زیست در سراسر کشور برای ما بسیار مهم و حائز اهمیت است، اما کار بر اساس استانداردهای بین‌المللی و روش‌هایی که دوستدار محیط زیست باشند نباید با محدودیت مواجه شود. برای حل این مشکلات با سازمان محیط زیست می‌توانیم به جمع بندی های روشنی در جهت حل مشکلات زیست محیطی ناشی از فعالیت‌های معدنی برسیم.

شریعتمداری در ادامه افزود: در زمینه مسایل مالیاتی خصوصا جرایم مالیاتی مشکلاتی مطرح شد که حتما در این خصوص شخصا با وزیر اقتصاد مذاکراتی را انجام خواهم داد تا با حضور  نمایندگانی از انجمن سنگ، وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان امور مالیاتی و نماینده  وزارت صنعت، معدن و تجارت نشست های تخصصی برگزار و مشکلات مالیاتی تولیدکنندگان برطرف شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در دیدار با آیت الله دری نجف آبادی گفت: در جذب سرمایه‌گذاری خارجی روند مناسبی حاکم است به طوری که تاکنون ٧.٢ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در صنایع کوچک و متوسط انجام شده است و طی ١٢٠روز اخیر نیز ۱.۹ میلیارد دلار به این حجم افزوده شده و ٤٠ درصد این رقم منابع ارزی و ماشین آلات تثبیت شده و مابقی نیز در حال انجام است.

شریعتمداری تصریح کرد: در سال جاری چهار هزار و ٦٠٠ واحد صنعتی کشور که دارای پیشرفت ٦٠ درصدی بوده‌اند به اتمام رسیده است و تلاش بر این است که تا پایان سال این رقم به ٦ هزار واحد افزایش یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وضعیت مطلوب حوزه معدن بیان کرد: در حوزه معدن ظرفیت بسیار بالایی در کشور وجود دارد و باید در زمینه اکتشاف کار جدیدی را دنبال کرد که بر همین اساس با مشارکت شرکت ایمیدرو و سازمان زمین شناسی کار اکتشافات کشور دقیقا دنبال خواهد شد و ظرف سه ماه آینده می‌توان نوید کشف معادن سنگ آهن و حتی مس را داد.

وی اظهار کرد: امید است طی سه سال باقیمانده از عمر دولت بتوان در حوزه صنعت اقدامات بزرگی به ویژه در حوزه اشتغالزایی ایجاد کرد و رفاه جامعه را توسعه بخشید و این امر مستلزم مدیریت جدی است.

شریعتمداری اضافه کرد: ٥٠ درصد صنایع استان مرکزی با حدود ٥٠ درصد ظرفیت خود فعال هستند و در بحث دو واحد صنعتی آذرآب و هپکو نیز مشکلات ساختاری وجود دارد و به واسطه مدیریت‌های چنددستی کار با تعلل و به کندی دنبال می‌شود.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان ۹۸ طرح حمایت معیشتی سرباز کارت مشمولان طرح حمایت معیشتی قطعی سراسری اینترنت