جشنواره باورنکردنی77 روزه در پاییز 97

      
8328بازدید
مسأله گفت‌ و‌گو در فضای سیاسی کشور و آنچه به نام «گفت‌ و‌گوی ملی» از سوی برخی مقام‌ها و کنشگران طی سال‌های اخیر مطرح شده، مورد اقبال جناح های سیاسی قرار گرفته است.
کد خبر: ۷۷۲۲۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸ 07 February 2018

لازمه گفت وگوی ملی، آزادی بیان و پس از بیان است/با بیش از سی تن از افراد مؤثر نظام درباره گفت و گوی ملی دیدار صحبت شده است/ وقایع اخیر سرعت گفت وگو را تسریع کرده استمسأله گفت‌ و‌گو در فضای سیاسی کشور و آنچه به نام «گفت‌ و‌گوی ملی» از سوی برخی مقام‌ها و کنشگران طی سال‌های اخیر مطرح شده، مورد اقبال جناح های سیاسی قرار گرفته است.

به گزارش «تابناک»؛ به نظر می رسد این‌ که گروه‌ها و جریان‌های مختلف بتوانند مسائلشان را در فضایی به دور از تشنج و پیش داوری مطرح کنند و به جای نفی یکدیگر خود را برای گفتن و شنیدن دیدگاه‌ها و نظرات متقابل آماده سازند، می‌تواند یکی از راه‌های اساسی برون رفت از بحران و حل مسائل مبتلابه در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور باشد.

هرچند این ضرورت در آغاز از سوی برخی گروه‌های سیاسی انکار و گاه تقبیح می‌شود، به نظر می‌رسد، طیف گسترده‌ای از کنشگران سیاسی به آن اعتقاد یافته‌اند و درباره آن سخن می‌گویند؛ امری که خود می‌تواند سبب تسریع و فراهم شدن بخشی از مقدمات گفت‌و‌گو باشد.

احمد مازنی در خصوص این موضوع و زمان شروع این بحث در کشور اظهار داشت: هم اکنون دقیقا وقت اجرای عملی طرح گفت و گوی ملی است. این طرح حدود یک سال و نیم پیش مطرح شد اما در آن زمان، شرایط کشور به گونه ای بود که خیلی ها واکنش مثبتی به این قضیه نداشتند، و احساس می‌کردند هر کس در هر نقطه و در همان جا و از موضع قدرت مسائل کشور را حل کند و نیاز به تعامل با جریان‌های دیگر ندارد.

اما امروز در موقعیتی دیگر قرار گرفته‌ایم و در آستانه ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی به صورت جدی به چالش کشیده شده است، این چالش، هم مربوط به اساس و مبانی و هم درباره کارآمدی و آثار عملی بوده است. طبیعی است در چنین فضایی، کسانی که در مجموعه این انقلاب و تحقق و تداوم آن مؤثر بوده اند، مروری بر عملکرد خود داشته باشند و حرف های مردم و همدیگر را بشنوند و به شنیدن بیش از گفتن اهمیت دهند و برای آن زمان بگذارند. همچنین متناسب با ورود به دهه بعدی، مانیفست مشخصی داشته باشند تا نتوان برای ادامه جریان انقلاب در کشور راهی ترسیم نمایند.

این نماینده درباره ابزارهای این گفت وگو و مراحل آن گفت: جامعه ما از نظر تاریخی و فرهنگی، جامعه ای بوده که بیشتر به تک گویی عادت کرده و کمتر به گفت و گو و گفت و شنود اهمیت داده است؛ بنابراین، به اعتقاد من، باید همه مردم به نوعی در این حوزه ورود کرده تا به گفت و گو عادت کنند و به آن خو گیرند.

وی گفت: این باید به یک فرهنگ تبدیل شود، اینکه گفته می شود باید با سران در این باره گفت وگو کرد تا حل شود، کافی نیست، بلکه همه باید درگیر این موضوع شوند؛ برای مثال چند سال پیش، رهبری کرسی آزاداندیشی در دانشگاه ها را مطرح کردند؛ پس هم اکنون نیز اجازه دهند، دانشجوها آزادانه هر آنچه می خواهند، بگویند و آزادی بیان و آزادی پس از بیان نیز وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: طبق اصل 27 قانون اساسی، وزارت کشور می تواند جاهایی را معین کند که هرکس به وضع موجود اعتراض دارد، اعتراضات خود را بیان کند و این اعتراضات شنیده شود و احزاب و جناح های مختلف نیز با یکدیگر نشست داشته باشند و موضع و نقاط مشترک خود را بیان کنند و در نقاط مشترک با یکدیگر پیش بروند. شخصیت های تأثیرگذار نیز با یکدیگر تعامل و دیدار و گفت و گو داشته باشند و در چهارچوب مبانی مشترک بحث نمایند، اگر در وضع موجود اشتباهاتی می بینند، آن را بیان کنند و به نفع مطلوب به نفع ملت پیش بروند.

مازنی با بیان اینکه خبرهای خوشی نیز در این باره وجود دارد و قدم‌هایی نیز برداشته شده است گفت: خوشبختانه دیدارهایی بین باهنر و عارف برگزار شده، همچنین دیداری با حدادعادل صورت گرفته و در این یک سال و نیم، با بیش از سی تن از افراد و بزرگان تأثیرگذار دیدار داشته ایم.

همچنین در راستای این دیدارها با افرادی مانند سید محمد خاتمی، احمد ناطق نوری، احمد توکلی، محمد حسن ابوترابی و چندین نفر دیگر که تعداد آنها به بیش از سی تن می رسید، دیدار صورت گرفته و آخرین نفر آنها نیز آقای باهنر بود. البته در بین این افراد با چهره های اقتصادی مانند فرشاد مومنی و شخصیت های روزنامه نگار و اجتماعی مانند عباس عبدی و علمای و روحانیون نزدیک به رهبری ماننداختری و پور محمدی دیدارهای صورت گرفته که همه این افراد امروز بر ضرورت گفت و گوی ملی تأکید دارند.

وی در پاسخ به اینکه مبنای این گفت وگوها چه بود، گفت: در قدم اول، تنها گفت وگو بوده و در مرحله بعدی رسیدن به درک مشترک از یک وضع موجود؛ بنابراین باید نخست به یک نکته واقعی برسیم و بعد از آن گفت وگو کنیم که برای ادامه راه باید چکار کرد.

این نماینده مجلس با اشاره به نا آرامی های ماه گذشته گفت: در اصل ضرورت گفت وگو همه جناح ها متفق بودند؛ اما سوءتفاهم‎‌هایی در کشور وجود داشت که جرأت لازم برای اینکه این همراهی شروع شود را کم می کرد اما به مرور این مشکل در حال حل شدن است و نقل قول ها به یکدیگر نزدیک‌تر شده است.

وی در پایان یادآور شد: هم اکنون فرق زیادی بین حرف های خاتمی، عارف و باهنر درباره ضرورت گفت وگو وجود ندارد، خوب این حوادث هم طبعا به این کار شتاب داده و همه درواقع به این نتیجه رسیده اند که باید زودتر این پرسه طی شود و گفت و گوی ملی صورت گیرد.

 

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۱۵
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
اگر منظور آقایان از "گفت و گوی ملی" صرف چای و شیرینی در جلسات "خودی" هاست، بهتره زحمت بخودشان ندهند. اگر حد تصورشان از "ملی" این سی نفر است، ملت واقعی در این گفت و گوی جایی ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
'خوشبختانه دیدارهایی بین باهنر و عارف برگزار شده، همچنین دیداری با حدادعادل صورت گرفته..همچنین در راستای این دیدارها با افرادی مانند سید محمد خاتمی، احمد ناطق نوری، احمد توکلی، محمد حسن ابوترابی و چندین نفر دیگر که تعداد آنها به بیش از سی تن می رسید، دیدار صورت گرفته و آخرین نفر آنها نیز آقای باهنر بود.' خوب تکلیف مابقی تفکرات چی میشه؟ آیا مگر قرار نیست گفتگوی ملی باشد؟ یعنی صاحبان تفکر غیر از موارد فوق ملی نیستند؟؟؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
یک سال و نیم پیش که این بحث پیش آمدمتاسفانه پیشنهاد دهنده را تحقیر کردند و گفتند "ملت که مشکلی ندارند تا بحث و گفتگو کنند"...حالا که وضع بدینگونه شده ....اما باید عرض کنم که کمی دیر شده است چون دیگر گروهها و جناحها چندان جایگاهی بین مردم ندارند.لذا باید گفتگو بین مردم از یک طرف و جناحها و مسئولین هم از طرف دیگر باشد...البته اگر مردم راضی شوند!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
طرح گفتگوی ملی باید بدور از هرگونه جنجال و منافع حزبی و جناحی در راستای منافع مردم و به نفع آحاد ملت ایران انجام گیرد. در این خصوص نوسازی ساختارهایی اجتماعی و فرهنگی، سیاسی، اقتصادی یک اصل و ضرورت اساسی محسوب می شود. درست است که گفتگوی ملی میان چند چهره سیاسی لازم و ضروری است اما خروجی این گفتگو اگر مصلحت و منافع ملت و کشور باشد نباشد و مردم در عمل تغییرات ساختاری و نتایج آن را حس نکنند، بی فایده خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
گفتگو دیگه تاثیری نداره ، خیلی دیر شده...
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
اول بفرمایید قبول کنید که طرف مقابلی هم هست تا بعدا گفتگو خواهد شد. نه اینکه اصلا قبول ندارید که طرفی هست و اگر هم باشد طرف ضد انقلاب و هزار انگ دیگر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
چند سال برجام،چند سال یارانه...حالا هم گفتگوی ملی!خوب گذاشتیتمون سرکار
ناشناس
|
Canada
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
اگر منظور مردم هست که خوب گفتگوی وجود نداره!مشخص هست که چکار باید کرد!انتخابات آزاد،تضمین آزادی بعد از بیان!مطبوعات آزاد و.... است.اما اگر منظور گفتگو به دوستان و روفقاست که خوب در روی همان پاشنه خواهد چرخید که بود!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
دیگربرای گفتگودیراست
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
جامعه ما از نظر تاریخی و فرهنگی، جامعه ای بوده که بیشتر به تک گویی عادت کرده و کمتر به گفت و گو و گفت و شنود اهمیت داده است؛ بنابراین، به اعتقاد من، باید همه مردم به نوعی در این حوزه ورود کرده تا به گفت و گو عادت کنند و به آن خو گیرند این واقعیت است ما تا برای تک تک مردم جایگاه واحد اجتماعی را در نظر نگیریم گرفتار همان تک گویی موروث واز هم پاشیدگی مردم میشویم الان مسئولان کشور که نیازی به رای مردم ندارند مرتبا اوضاع عمومی را گل وبلبل واز قول مردم ابراز رضایت میکنند من یکی از طلبه های قدیمی مدرسه آقا هستم وهنوزهم برعهدم ثابت وباقی ولی از صمیم قلب نصیحت میکنم دست از تک گوی اکثریت برداریم جوانان از فرط بیکاری ازدواج نمیکنند اعتیاد وبی حرمتی از حد تصور گذشته الان وقت نرمش وبه حساب آوردن اکثریت است فردا دبر میشود____________علی علیه السلام قُرِنَتِ الْهَیْبَهُ بِالْخَیْبَهِ وَالْحَیَاءُ، بِالْحِرْمَانِ، وَالْفُرْصَهُ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ، فَانْتَهِزُوا فُرَصَ الْخَیْرِ.
امام علیه السلام فرمود:

ترس (نابجا) با ناامیدى مقرون است و کم‏رویى با محرومیت همراه، فرصت‏ها همچون ابر در گذرند؛ ازاین‏رو، فرصت‏هاى نیک را غنیمت بشمارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
حالا طبق کدام سند و یا طریق این افراد را نماینده ملت می دانند که قرار است گفتگوی ملی کنند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
من نمیدانم گفتگو منظور بین کی و کیه! آنچه مسلم است ملت بعد از حتی حرکاتی در جهت خواسته هاشون اما باسرعت لاک پشت استقبالی ندارند. . تحریمها را الان ملت با گوشت و پوستشان حس میکنند. ملت میفهمند که سالیان قبل نیز بسیار هزینه ها داده اند و تنها دست باز دولت در فروش نفت آثار آن را دمپ کرده است. در یک کلام الان حضور حتی خاتمی جذابیتی ندارد. مردم خواهان جراحی های بسیار عمیق اند که اگر انجام نگیرد هر سال مملکت پیش بینی ناپذیر و پرآشوب خواهد شد.
ملت از آینده میترسند. آینده بی آب، با گرد و غبار، با کمرنگ شدن اثر نفت، با ورشکستگی صندوقها و هزاران مورد دیگر
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
این که چند نفرازجناحهای مختلف بنشینندوگفتگو کنند چه مشکلی را حل می کند این درحقیقت بازی جدیدی است که مدتی مردم را سرکاربگذارند ومردم فکرکنند فضای سیاسی باز شده است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
مردم به دنبال گفتگوی اصلاح طلبان با اصول گراها نیستند چنانکه به وضوح در سایتها وروزنامه ها خبرهایی که اقای کوچک زاده ومحصولی و... نسبت به یار قدیمی خود احمدی نژاد میزنند که حتی مخالفترین سیاسی ایشان در زمان ریاست جمهوری ان اقا حاضر نبود از این استدلالها استفاده کند را شنیده اند که سیاست بدلیل منافع مالی دوستی نمی شناسد مردم انتظار دارند که سیاست خارجی ، وضعیت اقتصادی متحول شود وگرانی که به سنگی غیر قابل حرکت تبدیل شده جابه جا گردد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار