بازدید 2392
کد خبر: ۷۶۹۹۵۴
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵ 31 January 2018

با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، بنیاد ملی نخبگان و ستاد کل نیروهای مسلح، شیوه‌نامه جدید برای سربازی افراد کلیدی در شرکتهای دانش‌بنیان و فناور ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، سید محمد صاحبکار خراسانی، رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان یکی از مسائل اصلی در شرکت‌های دانش‌بنیان را حفظ و به کارگیری نیروهای توانمند عنوان کرد و گفت: در این رابطه موضوع انجام خدمت سربازی برای افراد اصلی مشغول در این شرکت‌ها مهم است؛ به‌نحوی که ممکن است با جدا شدن یک فرد اصلی، فعالیت شرکت تحت‌الشعاع قرار گرفته و با افت شدید مواجه شود.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش‌بنیان افزود: از آنجایی که تدوین و اجرای برنامه‌های حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از مهمترین فعالیت‌های معاونت علمی و مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان است، رفع این مشکل نیز از سال‌های گذشته در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: در چند سال گذشته، بنیاد ملی نخبگان شرایط انجام خدمت وظیفه تخصصی برای افراد تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان (مانند برگزیدگان المپیادها، برگزیدگان کنکور وغیره) را فراهم کرده بود.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان و ستاد کل نیروهای مسلح، شیوه‌نامه‌ای با عنوان «شیونامه بهره‌مندی دانش آموختگان فناور از تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی» ابلاغ شد.

صاحبکار گفت: بر اساس این شیوه‌نامه، افراد کلیدی و کارشناسان خبره شرکت‌های دانش‌بنیان هم مانند برگزیدگان المپیادها و کنکور در صورتی که امتیاز لازم را در زمینه علمی و فناوری کسب کنند، می‌توانند از خدمات نظام وظیفه تخصصی استفاده کرده و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و بنیاد ملی نخبگان به ستادکل نیروهای مسلح معرفی شوند.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: خوشبختانه سردار باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح توجه ویژه‌ای به موضوع مهارت آموزی و استفاده موثرتر از توانمندی‌های سربازان دارند و برنامه‌های ویژه‌ای در تفاهم‌نامه مشترک معاونت علمی و فناوری و ستاد کل نیروهای مسلح در نظر گرفته شده است.

شرایط شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور

صاحبکار در رابطه با تغییرات شیوه‌نامه در بهمن ماه سال جاری گفت: شرکت‌های فعال در حوزه فناوری از جمله شرکت‌های دانش بنیان که مورد تأیید کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گرفته باشند و اسامی آنها در صفحه اول سامانه www.Daneshbonyan.ir قرار دارد و شرکت‌های مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های خلاق و شرکت‌های معرفی شده از سوی نهادهای توسعه فناوری و نوآوری که از سوی مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان تایید می‌شود، می‌توانند کارشناسان برتر خود را برای استفاده از این تسهیلات معرفی کنند.

وی ادامه داد: همچنین شرکت‌های متقاضی باید حتماً دارای اظهارنامه مالیاتی باشند و کالاها و خدمات دانش­‌بنیان خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامه مالیاتی به فروش رسانده باشند.

شرایط افراد متقاضی

صاحبکار درباره شرایط افراد متقاضی گفت: افراد معرفی‌شده باید حد نصاب امتیاز علمی و فناورانه را کسب کنند و این افراد باید دانش‌آموخته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد یا دکترای تخصصی باشند و بیش ­از سه سال از تاریخ دانش­‌آموختگی آنها نگذشته باشد. البته دانشجویان دوره دکترای تخصصی که از پیشنهاد رساله دکتری خود با موفقیت دفاع کرده باشند، نیز مشمول مزایای این طرح می­‌شوند.

وی ادامه داد: فرد معرفی‌شده باید در حال حاضر به‌صورت تمام‌وقت در شرکت دانش­‌بنیانِ مورد نظر مشغول به فعالیت باشد و برای دست‌­کم سه ماه اخیر، سابقه بیمه پرداختی در شرکت داشته باشد.

سهمیه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور

صاحبکار گفت: هرکدام از شرکت‌های دانش‌بنیان که دارای فروش مندرج در اظهارنامه مالیاتی باشد، می‌توانند یک نفر را به‌عنوان سهمیه خود معرفی کنند و به‌ازای هر 300 میلیون تومان فروش مندرج در اظهارنامه مالیاتی و یا هر 5 نفر نیروی انسانی شاغل بیمه‌شده می‌توانند یک نفر دیگر را به‌عنوان سهمیه خود معرفی کنند. لذا یک شرکت با فروش بیش از 300 میلیون تومان، می‌تواند 2 نفر را به‌عنوان سهمیه خود معرفی کند.

وی افزود: البته معرفی این افراد از سوی شرکت‌ها به‌هیچ‌وجه به‌معنای استفاده فرد از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی نیست و این فرد باید توانمندی‌ علمی و پژوهشی را برای اجرای موفق پروژه پژوهشی در دستگاه‌های دفاعی و دولتی داشته باشد و امتیاز لازم را در حوزه علمی و فناورانه کسب کند.

فرآیند ارائه تقاضا و پیگیری

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صاحبکار گفت: برای استفاده افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی، هیچ نیازی به مراجعه حضوری فرد یا ارائه تقاضای مکتوب به معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیست و فرد متقاضی باید اطلاعات خود و شرکت متبوع خود را در سامانه Soraya.bmn.ir ثبت و به‌صورت الکترونیکی مراحل آن را پیگیری کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ایام فاطمیه امیر تتلو مایکل دندریا کوبی برایانت طرح گام کروناویروس علی دیواندری محمدرضا شجریان سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر
آخرین اخبار