بازدید 1747
یک اندیشکده که اقدام به رده‌بندی سالانه دموکراسی‌ها در جهان می‌کند امروز (چهارشنبه) به اسپانیا هشدار داد به سبب نحوه رفتارش با بحران جدایی طلبان منطقه کاتالونیا با ریسک تنزل از درجه یک "دموکراسی کامل" به درجه یک "دموکراسی مخدوش" مواجه است.
کد خبر: ۷۶۹۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵ 31 January 2018

یک اندیشکده که اقدام به رده‌بندی سالانه دموکراسی‌ها در جهان می‌کند امروز (چهارشنبه) به اسپانیا هشدار داد به سبب نحوه رفتارش با بحران جدایی طلبان منطقه کاتالونیا با ریسک تنزل از درجه یک "دموکراسی کامل" به درجه یک "دموکراسی مخدوش" مواجه است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، امتیاز دموکراسی کشور اسپانیا در فهرست مربوط به شاخص دموکراسی ۲۰۱۷  Economist Intelligence Units (EIU)  به سبب "تلاشش برای متوقف کردن همه‌پرسی غیرقانونی استقلال کاتالونیا در تاریخ اول اکتبر با توسل به زور و رفتار سرکوب‌گرانه‌اش علیه سیاستمداران حامی استقلال" از ۸.۳۰ به امتیاز ۸.۰۸ کاهش پیدا کرده است.

این در حالی است که امتیاز قبلی مربوط به سال ۲۰۱۶ از سوی پادشاه فیلیپ ششم، پادشاه اسپانیا چند روز پیش برای دفاع از اعتبار دموکراتیک این کشور مورد استناد قرار گرفت.

با وجود آنکه بعد از این کاهش امتیاز همچنان امتیاز اسپانیا بالاتر از آستانه ۸.۰۱ برای رده‌بندی یک دموکراسی کامل است اما خوآن هوئی،‌ دبیر اندیشکده EIU هشدار داد ممکن است این امتیاز باز هم به دلیل اتفاقاتی که در سال جاری میلادی می‌افتد کاهش پیدا کند.

هوئی گفت: استفاده از اقدامات قوانین سختگیرانه برای برخورد با یک درخواست اساسا دموکراتیک و یا جلوگیری از یک رای‌گیری دموکراتیک، نشانه واقعی دولتی که دموکراسی را گرامی می‌دارد و می‌خواهد آن را توسعه دهد نیست.

این اندیشکده همچنین به اتهامات مطرح شده علیه رهبران جدایی طلب کاتالونیا نظیر شورش و فتنه گری اشاره کرد و گفت: اینکه در عصر حاضر در یک دموکراسی مدرن ببینیم سیاستمداران منتخب متهم به اتهامات قدیمی و منسوخ می‌شوند تناسب چندانی با رده بندی اسپانیا به عنوان یک دموکراسی کامل که تنها ۱۹ کشور جهان حائز این رده‌ بودند، ‌ندارد.

این شاخص مبتنی بر ۵ دسته بندی شامل کارکرد دولت و فرایند انتخاباتی است و هر  کشوری براساس امتیازش در این شاخص در چهار رده دموکراسی کامل،‌ دموکراسی مخدوش، حکومت دوگانه و دسته آخر حکومت خودکامه قرار می‌گیرد.

در این رده بندی نروژ در صدر دموکراسی‌های جهان قرار گرفته و کره شمالی در قعر این فهرست قرار دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه اجلاس داووس علی دیواندری اکبر طبری سم آفلاتوکسین سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا حمید ابوطالبی