بازدید 5717
کد خبر: ۷۶۹۵۶۹
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲ 30 January 2018
رئیس سازمان پدافند غیرعامل می‌گوید: تلگرام برای درآمدزایی اطلاعات به‌دست‌آمده از ایران در فضای مجازی را به اسراییل و آمریکا می‌فروشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در سخنرانی خود در جمع مدیران کل پدافند غیرعامل استان‌های سراسر کشور در سالن شهید آبشناسان سازمان پدافند غیرعامل ضمن سلام و درود به روح پاک امام راحل و شهدا و گرامیداشت ایام الله دهه فجر بر هرچه باشکوهتر برگزاری این ایام تأکیدکرد.

وی در ادامه با اشاره به اعتراضات و آشوب‌های اخیر در کشور گفت: این یک حادثه امنیتی و مدرن است و باید ابعاد آن شناسایی و توطئه‌ها خنثی شود. عوامل این حادثه یک مثلث سه‌ضلعی بود؛ ضلع اول فضای مجازی، ضلع دوم بستر و زمینه مشکلات اقتصادی و ضلع آخر تهدید‌های دشمن است که باید هر سه موضوع بررسی شود.

سردار جلالی با اشاره به مهمترین ضلع مثلث یعنی فضای مجازی و سایبری تصریح کرد: فضای سایبری به‌دلایل مختلف از جمله وادادگی و نبود مدیریت تنظیم این حوزه در کشور مهم است. در این فضا هر مسئول و فردی با نگاه و برداشت خود با آن مواجه می‌شود بنابراین سیاست‌ها و رویکرد‌های متفاوت خواهد بود و باعث می‌شود یک فضای بی‌کنترل و یا خارج از کنترل داشته باشیم. ۹۵ درصد از سهم شبکه‌های اجتماعی کشورمان در اختیار تلگرام است، تلگرامی که در ابتدا بسیار ضعیف بود، ولی حالا با رشد و توسعه تاحدی پاسخگوی نیاز مردم است.

وی ادامه داد: "پاول دورف" رئیس این شبکه خارجی در کشور خودش به‌عنوان یک اغتشاشگر شناخته می‌شود و او با تکرار حادثه‌ای شبیه آشوب‌های ما در روسیه و به‌کارگیری مردم علیه حکومت خود از آن کشور خارج شده است، تلگرام شبکه‌ای است که به‌واسطه به‌کارگیری مدیریت هوشمند در آن به حدود ۱۶ دسته از اطلاعات کاربران مثل شماره تلفن، تقویم کاری، عکس‌ها، مکان و... دسترسی دارد. این اطلاعات در سرور‌هایی انبار می‌شود که در کشور ما نیستند، روی آن‌ها داده‌کاوی صورت می‌گیرد و بعد از پردازش اطلاعات داده‌های حجیم یا همان (BIG DATA) به‌وجود می‌آیند، بیگ دیتا‌هایی که به‌راحتی با آن می‌توانند به موضوعات ریز اطلاعاتی هر جامعه پی ببرند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به مشتری خاص این بیگ دیتا‌ها گفت: پاول دورف همان مالکی است که برای ارائه خدمات تلگرام از ما پول نمی‌گیرد در نتیجه برای درآمدزایی این اطلاعات را به کسانی که نیاز به آن‌ها برای تجزیه و تحلیل کشور ما دارند می‌فروشد. مسلماً اطلاعات ما در تلگرام مشتری خاص خودش را دارد مشتری‌ای مثل آمریکایی‌ها، رژیم صهیونیستی و منافقین و هر گروهی که ظرفیت نیروی عملیاتی مخالف علیه ما را داشته باشد؛ و نمونه آن حادثه دهم دی ماه سال جاری است.

سردار جلالی با اشاره به تولید محتوای بیگانگان در شبکه‌های اجتماعی به‌زبان فارسی تصریح کرد: در ردیابی از یکی از شبکه‌های اجتماعی متوجه شدیم هر کدام از اعضای برخی گروه‌های ضدانقلاب و اروپانشین در خارج حداقل سی اکانت و کانال دارند و با هم یک موضوع را انتخاب می‌کنند و خبر‌های خاص جهت‌دار را به‌زبان فارسی تولید و منتشر کرده تا به دست ما برسد، سپس محور‌های مد نظرشان را در قالب هشتگ و یا محتوا‌های مختلف به مردم کشورمان القا می‌کنند این رویکرد و امثال آن یعنی فضای سایبری ما توسط دشمن اشغال شده است.

وی ادامه داد: نمونه آن خانم مجری که در سفرش به خارج از کشور با مشکلاتی روبه‌رو شد. یک تیم ۵ نفره مأمور شدند تا در طول سفر این خانم را تحت نظر گرفته و از آن فیلم و عکس تهیه کنند و در قالب یک پروژه در کانال‌های خود موضوع حجاب اجباری را راه‌اندازی کنند و این یعنی تولید محتوا. این موارد و امثال آن نشان می‌دهد ما اشراف کامل بر فضای مجازی خود نداریم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ضمن توجه به شش گروه مهم کسب‌وکار‌های آنلاین بیان کرد: شبکه پرداخت مالی و اقتصاد دیجیتال ما برای این مدل از کسب‌وکار‌ها در بستر شبکه اجتماعی شکل گرفته است و این باعث می‌شود اطلاعات کسب‌وکار ما جمع‌آوری و تحلیل شود. تلگرام در هفته گذشته از پول اینترنتی خود به‌نام "گرام" رونمایی کرد که می‌تواند روی این مشاغل تأثیر بگذارد تا جایی که دیگر حتی با بانک‌های خودمان نتوانیم همکاری داشته باشیم. این یک واقعیت است که وابستگی این مشاغل به تلگرام می‌تواند دردسرساز شود.

سردار جلالی ادامه داد: تلگرام یک فضای تبلیغاتی برای برخی کانال‌ها مثل آمد نیوز و امثالهم فراهم کرده که مرتباً علیه مسئولین ما دروغ و افترا می‌گویند. برای مقابله با این موضوع دو راه داریم؛ اول اینکه در بستر همین شبکه پاسخشان را بدهیم که تلگرام به ما چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. دوم اینکه در رسانه ملی پاسخگو باشیم. در رسانه ملی هم به‌جای اینکه پاسخ یک جامعه کوچک آن طرف آبی را بدهیم باید مسئله را برای هشتاد میلیون نفر باز کنیم که باز هم به‌نفع آن‌ها و به‌ضرر ما است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی به‌عنوان ضلع دوم مثلت حادثه اخیر گفت: به‌دلیل رعایت نکردن مسائل اقتصاد مقاومتی که بار‌ها مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است نارضایتی به‌وجود آمد و به‌دلیل توجه نکردن به روند واردات کالا، آمار بیکاری در کارخانه‌ها بالا رفت لذا کارگری که سه ماه است حقوق نگرفته صبر و تحملش تمام می‌شود. این‌ها شاید تلفات جنگ اقتصادی با دشمن است. بانک‌ها سود‌هایی به مردم می‌دهند که واقعی نیست این یعنی تولید مشکل دارد. از آن طرف به‌جای پرداخت پول نفت کالا‌های بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت به ما می‌دهند که کارخانه‌های داخلی توان رقابت با محصولات آن‌ها را از لحاظ قیمت ندارند و به این ترتیب لشگری از بیکاران به‌وجود می‌آید.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور ضلع سوم حوادث اخیر را مسئله دشمنی و تهدیدات آمریکا دانست و تصریح کرد: در دو سه روز اول حادثه خیلی‌ها سعی می‌کردند دشمن را حذف کنند و با گرایش‌های مختلف سیاسی گردن هم می‌انداختند، اما آقای مایک (مایکل دی آندریا به‌عنوان رئیس میز ایران در سازمان سیا منصوب شده است، وی پیش از آن مدیریت مرکز ضدتروریستی سی‌آی‌ای (سازمان سیا) در سال‌های ۲۰۰۰ میلادی را به‌عهده داشته است.)، به‌عنوان فرمانده اقدامات براندازی ایران انتخاب شده بود. دو نقشه چهل و بیست روزه داشتند. در نقشه چهل‌روزه مردم را باید به‌بهانه مشکلات اقتصادی بسیج می‌کردند و سازمان‌های مخالف جمهوری اسلامی مثل منافقین باید سازماندهی می‌شدند و نکته مهم این نقشه چهل‌روزه، عدم استفاده از سلاح بود.

وی ادامه داد: در نقشه بیست‌روزه حمله مسلحانه شروع می‌شد و قرار بود اغتشاشات به فاز خشونت کشیده شود. تمام خط‌دهی، آموزش، هماهنگی و... این موارد به‌عهده تلگرام بود از توئیتر هم برای ارتباط نخبه‌ها و فرماندهان عملیات استفاده می‌شد.

سردار جلالی با اشاره به نقش پررنگ تلگرام در اغتشاشات اخیر گفت: دشمنان در بستر تلگرام یک عملیات سنگین تبلیغات سیاه ایجاد کرده بودند مانند عکس‌ها و فیلم‌های فتوشاپی و ساختگی، در واقع آن‌ها به‌دلیل عدم آگاهی لازم در مردم تا حدی سوار بر ماجرا بودند، اما نتوانستند اهداف خود را پیش ببرند. عربستان و آمریکا به‌سرعت خود را وسط انداختند. دفاع ترامپ از آشوبگران باعث شد مردم به‌سرعت عوامل این جریان را بشناسند و از آن فاصله بگیرند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور بیان کرد: ما یک‌سری اقدامات برای مقابله با این موج اغتشاش از جمله بستن تلگرام انجام دادیم که عده‌ای بنا به دیدگاه‌های خود با آن مخالف بودند، اما وقتی تلگرام بسته شد هشتاد درصد ترافیک سایبری کشور کم شد. ارتباطات تهدیدزا تمام شد و نیرو‌های امنیتی هم توانستند دستگیری‌های به‌موقعی در شهر‌های مختلف داشته باشند و سرخط جریان‌ها را پیدا کنند. تلگرام در این مورد چند اتهام دارد:

۱ ــ اینکه نقش صد در صدی در بسیج و تهییج مردم داشته است.

۲ ــ عملیات تبلیغات سیاه روی بستر تلگرام انجام شده است.

۳ ــ آموزش تخریب و آشوب و خرابکاری به مردم داده است.

۴ ــ اطلاعات بیگ دیتای ما را در اختیار دشمن قرار می‌دهد.

۵ ــ این اطلاعات را پردازش می‌کند و در نهایت اطلاعات را فروخته است.

وی ضمن توجه به جلوگیری از تکرار چنین فتنه‌هایی تصریح کرد: روش سایبری مبتنی بر مردم را طراحی کردند که امکان تکرار آن وجود دارد. تلگرام نظام جدیدی برنامه‌ریزی کرده که قرار است تعویض و مدل جدیدی از ارتباطات را رونمایی کند که این مدل به‌احتمال زیاد خارج از کنترل ما خواهد بود تا جایی که امکان فیلتر هم احتمالاً وجود نخواهد داشت. این نیاز به یک هم‌اندیشی واحد بین تمام گروه‌ها، مسئولین و مردم دارد تا با فراهم کردن بستر مناسب و فرهنگ‌سازی به شبکه‌های اجتماعی داخلی منتقل شوند.

سردار جلالی با توجه به اهمیت حذف تلگرام از بستر ارتباطاتی کشور گفت: در مدتی که تلگرام تعطیل شد پیام‌رسان‌های داخلی جان گرفتند تا جایی که تعداد اعضای آن‌ها به ده میلیون نفر هم رسید، پیام‌رسان‌هایی که باید مورد حمایت قرار گیرند، و در این مدت اشکالات و نواقص آن‌ها حل شد.

جلالی در پایان راجع به شغل‌هایی که عنوان می‌شود با قطع تلگرام ممکن است آسیب‌پذیر شود گفت: بعضی از دوستان آمار‌های غلطی ارائه می‌دهند، مرکز فضای مجازی آمار ۳۳ هزار شغل را ارائه می‌کند و پلیس فتا حداکثر ۱۱ هزار شغل را رصد کرده و قبول دارد و لذا آمار‌های غلط دیگر احتمالاً با هدف اغواگری به‌منظور برگشت سلطه تلگرام بر فضای مجازی کشور تولید و ارائه می‌شود.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۴
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
مردم ما خودشون بهتر میدونن به کی اعتماد بکنن و به کی نکنن.
مهدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
براي آي گپ سخت افزار مورد نياز رو برآورده كنيد تموم شه. تلگرام رو چقدر ناز ميديد. بسته بوديد ديگه بازش نميكرديد . حدود شش ميليون نفر به پيام رسان هاي ديگه كوچ كردند .
رامين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
مخابرات ايران هم اطلاعات مشتركين رو جهت درآمدزايى خود به شركتهاى خصوصى فروخت
اون موقع چرا صداتون درنيومد؟
روزى بيست تا اسمس تبليغاتى مياد بدون كسب اجازه از مشتركين و بدون رعايت حقوق مشتركين

چرا صداتون درنيومد؟
اينهمه اعتراض كردن مردم، چرا کرى نكردين و نمى كنين؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
داده های خام حجیم همان بیگ دیتا هستد که روی آنها پردازش انجام می شود. ضمنا هیچ کدام از شبکه های اجتماعی داخلی به 2 میلیون کاربر نرسیده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
ایشون به این خاطر که حاضر نشد اطلاعات کاربران تلگرام را به دولت روسیه بده تحت تعقیب قرار گرفت و برای همین از روسیه خارج شد. بهتره اطلاعات اشتباه به مردم ندین. ایشون حاضر به اینکار نیست و نخواهد بود
محتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
خداییش ما ملت با این وضعیت اقتصادی فلاکتبار چه اطلاعات ارزشمندی توی تلگرام وشبکه های اجتماعی به غیر از جوک برای بدبختی هامون داریم که اسراییل و آمریکا میخان ازش استفاده کنند؟؟؟..
نیک اندیش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
اگر چنین بود که مسئولان کشور در استفاده از فیلتر شکن و قانون شکنی استفاده از شبکه های مجازی ممنوعه مانند توییتر و فیس بوک و .... پیش قدم نمی شدند ، اطلاعات مردم عادی به درد کسی نمی خورد....
سام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
شروع یک سناریو برای تلگرام
آماده سازی افکار و در نهایت ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
تلگرام که فی سبیل الله کارها رو رایگان برای ما انجام نمیده!!! چه بخواهیم چه نخواهیم از اطلاعات ما استفاده می شود. شاید بنظرمان این اطلاعات برای ما بی اهمیت باشد اما همین ها هم برای تلگرام غنیمت هستند.
سام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
زززرششششک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
این SMS های تبلیغاتی که برای من میاد (با وجود غیر فعال کردن 10 باره تبلیغات) شمارمو از کی گرفتند؟ تلگرام؟
مریخ
|
United Kingdom
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
تمامی اطلاعات کاربران و گوشی هوشمند توسط شبکه های اجتماعی به دولت امریکا به فروش میرسد
شرکت گوگل در نظر دارد علاوه بر مکان یابی بر روی زمین یک نسخه کامل از اطلاعات افراد ساکن بر روی کره زمین را تهیه کند
مثلا یک شخص با استفاده از گوگل مپ به مکانهای خاصی میرود از خود و دوستان سلفی میگیرد و به وب سایت خاصی علاقه دارد تمامی این اطلاعات با کد در گوگل ذخیره و یک پروفایل کامل از شخصیت کاربر تهیه میکند طوری که کاربر با دانستن اینکه گوگل چگونه او را رصد کرده شگفت زده خواهد شد کافی است برای امتحان این مورد هنگام ثبت نام در لاتری اطلاعات خود را به اشتباه وارد کنید اگر اطلاعات شخص با عکس مطابقت نداشته باشد وب سایت لاتری از ثبت نام متقاضی صرف نظر خواهد کرد
عبدالله روکی زاده بوشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
توهم توطئه ول کن این کشور نیست ، سردار محترم ، مسئول محترم مشکل تلگرام و کشورهای دیگر نیستند ، مشکل بیکاری و اختلاس و هزینه گران زندگی است تا کی میخواهید بفهمید اینها سه راس مثلث این مساله هستند ، اینکه شما به فکر امنیت کشور هستید خیلی عالی است اما خوراک بیگانگان را ازشون بگیرید تا اینجوری امنیت بهم نخورد ، شما وضع بدی که در داخل درست شده را ول کردید بیگانگان را چسبیدید !!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
این مملکت اصلاح شدنی نیست دیگه.مگه ندیدی چند روز پیش صدها میلیارد دوباره از وزارت نفت دزدیدن.بی کفایتی در این چند روز بارها خودش رو نشون داد.زمینگیر شدن هواپیماها و قطارها و مترو و بستن راهها و غرق شدن پیشرفته ترین ناو شکن کشور در دریای خزر و تا دلت بخواد همینطور بی عرضگی و بی لیاقتی ادامه داره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
اطلاعات منو میخوان به آمریکا بدن عیب نداره دست اونا بیفته ولی دست داخلیا نباشه به خدا رااضیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
قابل توجه دوستانی که نگران فیلتر شدن تلگرام هستند

گردش مالی تلگرام در ایران فقط برای شرکت زیرساخت و اپراتورهای موبایل و isp ها از ناحیه ی فروش پهنای باند و اینترنت به مردم ، بیش از ۲ تا ۳ هزار میلیاد تومان در سال است و به همین دلیل هیچوقت فیلتر نخواهد شد .. رفع فیلتر تلگرام هم بخاطر ترس مسوولین از مردم یا احترام مسوولین به حقوق مردم نبود بلکه صدای اپراتورها و شرکت های توزیع کننده در اومد .. خود دولت هم متضرر خواهد شد چون از ناحیه مالیات بر ارزش افزوده !!! (از اینترنتی که کیفیتش از لب مرز تا دست مصرف کننده چندین برابر کاهش پیدا میکنه و البته قیمتش چندین برابر افزایش) ، دهها میلیارد تومان مالیات از مردم به برکت اینترنت مصرفی تلگرام میگیره که در این شرایط وخیم اقتصادی ، دولت حاضر نمیشه از این پول صرفه نظر کنه

از طرف دیگه ، تلگرام بصورت هوشمندانه با وابسته کردن بیزینس ها به کانال ها ، کاری کرد که هزینه فیلتر کردنش در ایران بسیار بالا باشه

البته این فاجعه است که یک کشور نفتی ثروتمند و با جمعیت جوان ۸۰ میلیونی و با چند هزار سال تمدن و هزار تا ادعای ریز و درشت مخصوصا ادعای مدیریت جهانی !!! ، نتونه یک زیرساخت قوی برای راه اندازی یک شبکه ی بومی امن و سریع و رمزنگاری شده برای جلوگیری از دستیابی نهادها به اطلاعات خصوصی مردم و در نتیجه جلب اعتماد مردم ، داشته باشه و به دلیل نبود زیرساخت فنی به خاطر انحصاری بودن اینترنت و شبکه های مخابراتی ایران و سنگ اندازی انحصارگران در پیش پای بخش خصوصی و نخبگان و ممانعت انحصارگران از رشد و گسترش اینترنت و آی تی ایران ، تلگرام و تلگرام ها در ایران باید جولان بدن و اطلاعات خصوصی مردم و بیزینس هارو جمع آوری و مورد استفاده ی سیاسی و اقتصادی قرار بدن

واقعا در درجه اول مسوولین باید شرمسار باشن در درجه ی دوم مسوولین باید شرمسار باشن و در درجه سوم هم نخبگان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
اطلاعات من به درد خودم هم نمی خوره چه برسد به تلگرام :)))))))))
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
بهتر است اول فکری برای فروش اطلاعات در داخل بکنید .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه اجلاس داووس علی دیواندری اکبر طبری سم آفلاتوکسین سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا حمید ابوطالبی