7077بازدید
بررسی گزارش تفریغ بودجه ۹۵ نشان می‌دهد، در حالی که ۱.۲میلیارد دلار از سهم صندوق توسعه ملی از صادرات نفت واریز نشده، ۱۴میلیارد دلار در صندوق توسعه ملی صرف پرداخت انواع تسهیلات و تکالیف بودجه‌ای شده است.
کد خبر: ۷۶۸۸۵۶
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷ 28 January 2018

زرنگی دولت برای پرداخت نکردن سهم 1.2 میلیارد دلار سهم صندوق توسعه/ صندوق توسعه 13.5 میلیارد دلار صرف حقوق و مزایا کرده استدر لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ درآمد حاصل از فروش نفت و میعانات گازی ۳۲.۷ میلیارد دلار،با فرض صادرات ۱.۷۴ میلیون بشکه نفت و۵۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز با قیمت هر بشکه نفت ۴۰ دلار،پیش بینی شده بود.

به گزارش «تابناک»؛ بر اساس چنان محاسباتی، سهم 20 درصدی صندوق توسعه ملی حاصل فروش نفت و معیانات گازی،6.54 میلیارد دلار برآورد شده که قرار بود، از ماه یازدهم به بعد پرداخت شود؛ البته با فرض اینکه درآمد حاصل از صادرات 2.24 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی در روز و قیمت هر بشکه نفت 40 درصد محقق نشود، این مقدار کمتر می شد.

برای مثال،اگر قیمت هر بشکه نفت به طور میانگین 30 دلار می شد، سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی معادل 4.9 میلیارد دلار محاسبه می گردید. 

همچنین بر اساس این لایحه، مصارف صندوق توسعه ملی شامل دو قسمت اجازه تسهیلات پرداختی به بخش‌های مختلف اقتصادی و اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی است.

زرنگی دولت برای پرداخت نکردن سهم 1.2 میلیارد دلار سهم صندوق توسعه/ صندوق توسعه 13.5 میلیارد دلار صرف حقوق و مزایا کرده است

با وجود این و با توجه به افزایش قیمت نفت و صادرات ایران، درآمد نفتی در سال 95 افزایش چشمگیری پیدا کرد و سهم صندوق توسعه ملی تا حدود 8.5 میلیارد دلار افزایش یافت؛ اما با توجه به گزارش دیوان محاسبات و تفریغ بودجه 95، دولت از سهم صندوق توسعه ملی از محل منابع حاصل از صادرات نفت، شامل نفت‌خام، میعانات گازی و فرآورده‌‌های نفتی، مبلغ هفت ميليارد و سیصد و دوازده ميليون (7.312.000.000) دلار به حساب صندوق واریز و مابقی آن به مبلغ یک میلیارد و یکصد و هفتاد و هفت میلیون (1.177.000.000) دلار به حساب صندوق مزبور واریز نکرد.

همچنین مقرر بود، مجموع مصارف صندوق در سال 95 حدود 17 میلیارد دلار شود؛ اما تنها حدود 14.5 میلیارد (14.564.000.000) دلار، که عمده ارقام آن بابت «تسهیلات ارزی»، «تسهیلات طرح‌‌های عمرانی»، «تکالیف بودجه‌‌ای و قانونی» و «سپرده‌‌گذاری ریالی و ارزی» بوده، به متقاضیان پرداخت شده است.

زرنگی دولت برای پرداخت نکردن سهم 1.2 میلیارد دلار سهم صندوق توسعه/ صندوق توسعه 13.5 میلیارد دلار صرف حقوق و مزایا کرده است

نکته قابل توجه دیگر اینکه هزینه های جاری صندوق در سال 95 به شدت افزایش پیدا کرده و تنها 3 میلیون دلار و با احتساب هر دلار 4500 تومان، حدود 13.5 میلیارد تومان، تنها هزینه حقوق مدیران و کارکنان شده است، حال آنکه در جدول بودجه 95 چنین ردیفی تعیین نشده است.

هرچند وزیر نفت توضیحاتی در این باره داده و واریز نشدن سهم صندوق را به حساب صادرات به کشور ترکیه گذاشته، گویا با وجود این، سهم صندوق بیش از این مقدار می شود، چون بنا به قرار دولت، ارزش کل بدهی ایران بابت پرداخت جریمه به ترکیه، دو میلیارد دلار است و طبق گفته وزیر نفت، این مبلغ قسطی و در چند نوبت به ترکیه پرداخت می شود، ولی زنگه به صورت کلی در این باره صحبت کرده و اشاره ای به اعداد و ارقام نکرده است.

با این حساب، به نظر می رسد، دولت زرنگی خاصی در پرداخت سهم صندوق توسعه ارزی به کار برده و شاید با این استدلال که در بودجه 95 سهم صندوق توسعه ملی 6.5 میلیارد دلار برآورد شده، سهم صندوق را پرداخت کرده است.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
تا زمانی که نخواهیم بدانیم کجای دنیا هستیم و وزن واقعی ما بدون شعار کجاست این داستانها ادامه دارد. کشوری که برای دان مرغ و علوفه دام خود و تغذیه مردم خود به صادرات نفت به همان کشورها وابسته است و همه چیز را باید وارد کند و مدیران اقتصادی ان نتوانستند تورم و نرخ ارز را کنترل کنند که در تاریخ بشر و کشور داری مدرن در دنیا بی سابقه است با در افتادن بی حساب با این وان به دلیل هسته ای ای موشکی یا منطقه ای یا... فقط به خود و ملت خود هزینه تحمیل می کنند.و هر از چندی باید مواضعی کاملا دور از حرفهای قبلی بگیرند.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
متاسفانه نمیشه از دولت انتقاد کرد چون اگه مجوز قانونی تجمع بخواییم مثل احمدی نژاد که سنگ قلاب میکنن مارو اگه هم تو فضای مجازی کمپین راه بندازیم ضد انقلاب شمرده میشیم- اگه هم کلا حرف بزنیم که چرا اینکارو کردین طرفداران دولت میگن شما دلواپس هستین و چرا قبلا صداتون در نمیومد!!! در کل یعنی .... شو و حرف نزن!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
بازنشستگان دربدترین شرایط اقتصادی بسرمیبرند ومتاسفانه دولت روحانی کوچکترین توجهی به وضعیت فلاکت بار60درصد بازنشستگان ندارد وفقط به وضعیت خودش واعضای دولت ومقامات توجه دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
روحانی درسال 92 باوعده بالابردن قدرت خرید کارمندان ازملت رای گرفت وفقط قدرت خرید خودش واعضای کابینه ومقامات راچند برابر نمود 80درصد کارمندان وبازنشستگان رازیر فشاراقتصادی له نمود ومبلغ فوق نیز بدون شک بین اعضا ومقامات تقسیم شده همانطورکه 150میلیارددلار اموال آزاد شده در جریان رفع تحریمها مشخص نگردید درکجا هزینه گردید چون کوچکترین تاثیری در وضعیت فلاکت بار بازنشستگان نداشت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
اونها که راهی سوریه و لبنان و فلسطین شد، و البته یمن هم که حساب ویژه خود را دارد، لطفا تهمت نزنید، جوری می گویید که انگار دولت در جیب خودش گذاشته است!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
باموج انزجار که رای دهندگان به روحانی ازوی دارند خصوصا بازنشستگان بایداین مسولین استیضاح شوند چون با بدعهدی وخلف وعده قلوب رای دهندگان را شکسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
همانطورکه روحانی بیخیال وعده های سال 92 خودش باملت ایران شده و بازنشستگان زیرفشاراقتصادی کاردبه استخوانشان رسیده هربرخوردی بااین دولت بدقول شود هرگز رای دهندگان ناراحت نخواهندشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
نه تنها این مبلغ بلکه بابت اموال آزادشده در جریان رفع تحریمها نیز باید از دولت روحانی بازخواست شود چون نه تنها کوجکترین تاثیری در وضعیت وخیم اقتصادی بازنشستگان بوجود نیامد بلکه وضعیت آنان وخیمتر گردید
mohsen
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
کدوم توسعه؟ کدوم صندوق؟ دل خجسته ای داری ها تابناک جان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
اگر این زیرکیه که بابک زنجانی نابغه است. مشکل از ماست که به ژنهای زیرک رای دادیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
منظور از زیرکی کلاشی که نیست انشا الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
دولت بعد میگه اینا اختلاس بود اگه اختلاس ازالان جلوگیری کنید نوش دارو بعد مرگ سهراب نشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
۱۳.۵ میلیاردتومان شده حقوق پرسنل و مدیران صنودق؟
یعنی ماهی یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون تومان.
حالا گیریم خیلی دست و دلبازی به خرج بدن، متوسط به هر نفر چهار میلیون بدن، اینطوری یعنی بیش از ۲۸۰ نفر حقوق بگیرن.
اینها کیها هستند، مگر یک صندوق به چند نفر کارمند و مدیر نیاز داره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
بعنوان یک فرد غیر پزشک اعتراف میکنم سخت در تلاش هستید قشر معزز پزشکی راتخریب کنید اما کور خواندید...خوشبختانه پزشکی رشته سختی است و افرادی که با سهمیه و غیره وارد پزشکی کردن پس از مدتی به سمت نمایندگی و کارهای مدیریتی می روند...لذا شما هرچقدر تلاش بیهوده جهت تغییر مرجعیت فکری ملت کنید طبق قانون طبیعت مجازاتش دامان همه شما را خواهد گرفت....پزشکان با سواد پشیزی به توهمات شما اهمیت نمیدهند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: