بازدید 8033
آشنایی با مفاهیم اقتصادی؛
کد خبر: ۷۶۷۰۰۷
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۵ 22 January 2018

در بیمه اتکایی یکی از طرفین که بیمه‌گر اتکایی خوانده می‌شود تعهد پیدا می‌کند که در مقابل دریافت حق بیمه، همه و یا قسمتی از خسارت وارد شده به طرف دیگر را که بیمه‌گر واگذارنده نامیده می‌شود در مورد بیمه‌نامه‌های صادره جبران کند.

در این میان اگر بیمه‌گر اتکایی نسبتی از حق بیمه قرارداد اولیه را دریافت کند و به همان نسبت به جبران خسارات وارده بپردازد این نوع بیمه، بیمه اتکایی نسبی خواهد بود و اگر سقفی برای خسارت تعیین شود و بیمه‌گر اتکایی تعهد کند که همه یا قسمتی از خسارت مازاد بر سقف تعیین شده را بپردازد، این نوع بیمه، بیمه اتکایی غیر نسبی نامیده خواهد شد.

همچنین به وسیله‌ی بیمه‌اتکایی ریسک مورد نظر بین چند شرکت بیمه تقسیم می‌شود وهیچ یک از شرکت‌های مذکور به خاطر بزرگی خسارت دچار مشکل نخواهند شد.

از فواید دیگر بیمه اتکایی می‌توان به پراکنده سازی میزان تعهدات در مقابل خطرات وافزایش توان شرکت‌های بیمه در گسترش فعالیت خود و توانایی قبول پوشش دادن انواع خطرات و معامله در حجم‌های مختلف مالی اشاره کرد.

همچنین ثبات عمل در امر پذیرش خطرات، امکان ارایه‌ی خدمات متنوع‌تر، امکان سرمایه‌گذاری بیش‌تر در فعالیت‌های بیمه‌ای از کارکرد‌ها و فواید دیگر بیمه اتکایی است.

به طور کلی بیمه اتکایی به چهار دسته بیمه اتکایی نسبی مشارکتی، بیمه اتکایی نسبی مازاد سرمایه، بیمه اتکایی غیر نسبی مازاد بر خسارت و بیمه اتکایی غیر نسبی مازاد زیان در مدت مشخص تقسیم می‌شود.

منبع: میزان

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی کوهرنگ
آخرین اخبار