بازدید 3917
اغلب دانشجویان بازداشت شده آزاد شدند، اما؛
پس از بروز نا آرامی های فراوان در چند شهر کشور از جمله تهران، این نا آرامی ها به سطح دانشگاه های مادر نیز کشیده شد و در این فضا تعداد زیادی از دانشجویان بازداشت شدند. به رغم اینکه بر اساس گفته مسئولان دانشگاهی اکثر دانشجویان بازداشتی آزاد شده و یا ظرف روزهای آینده آزاد خواهند شد، اما نکته مهم این است که همه مشکل این دانشجویان رهایی از زندان نیست.
کد خبر: ۷۶۴۰۶۹
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۲ 13 January 2018

آزادی از زندان تنها بخش کوچکی از مشکلات دانشجویان بازداشتی را حل می کند!پس از بروز نا آرامی های فراوان در چند شهر کشور از جمله تهران، این نا آرامی ها به سطح دانشگاه های مادر نیز کشیده شد و در این فضا تعداد زیادی از دانشجویان بازداشت شدند. به رغم اینکه بر اساس گفته مسئولان دانشگاهی اکثر دانشجویان بازداشتی آزاد شده و یا ظرف روزهای آینده آزاد خواهند شد، اما نکته مهم این است که همه مشکل این دانشجویان رهایی از زندان نیست.

به گزارش «تابناک»، در تازه ترین اخبار از وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه های کشور، گزارش ها حکایت از آن دارد که تا 23 دی ماه اکثر دانشجویان بازداشتی آزاد شدند و تعداد اندکی از دانشجویان در بازداشت باقی مانده اند؛ موضوعی رئیس دانشگاه تهران نیز بر آن اذعان دارد و تأکید می کند با تلاش های مجموعه مدیرانش تا پایان روز اداری 23 دی ماه باقی مانده دانشجویان بازداشتی این دانشگاه آزاد خواهند شد.

در رابطه با آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی، محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران روز گذشته به باشگاه خبرنگاران گفت: بخش عمده‌ای از این دانشجویان طی این هفته آزاد شدند.

وی ادامه داد: براساس آخرین خبر رسیده از دادسرا، خانواده‌های این بازداشت شدگان روز شنبه ۲۳ دی ماه به دادسرا مراجعه کنند تا باقی‌مانده این دانشجویان بازداشتی آزاد شوند.

رئیس دانشگاه تهران اظهار کرد: قرار بر این بود که دانشجویان تا روز گذشته آزاد شوند، ولی طبق نظر دادسرا مقرر شد که باقیمانده این دانشجویان فردا آزادشوند.

نیلی احمدآبادی از بازداشت ۴۱ دانشجوی این دانشگاه در اتفاقات اخیر خبر داد و گفت: برخی از این دانشجویان بعد از ۲ ساعت سریع آزاد شدند و تاکنون ۱۸ دانشجویان بازداشتی آزاد شده‌اند که امیدوار هستیم که حداکثر تا پایان فردا (شنبه 23 دی ماه) این افراد نیز آزادشوند.

پنجشنبه هفته گذشته رییس دانشگاه علامه طباطبایی نیز از آزادی 15 دانشجوی این دانشگاه که در پی وقایع اخیر بازداشت شده بودند، خبر داد و در این رابطه به «ایسنا» گفت: طی روزهای گذشته تعدادی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی به منظور پیگیری مسائل یکی از بازداشت شدگان تحولات اخیر به دانشگاه مراجعه کرده بودند که بعد از خروج از دانشگاه با مشکل مواجه شدند و ۱۵ نفر از آنها بازداشت شدند.

وی در ادامه تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام شده تعد 13 نفر از دانشجویان بازداشت شده دانشگاه علامه طباطبایی آزاد شدند و دو دانشجوی باقی مانده نیز با گذاشتن وثیقه طی دو روز گذشته آزاد شدند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین خاطرنشان کرد: اطلاعی از جزئیات پرونده دانشجویان بازداشتی دانشگاه علامه طباطبایی ندارم و براساس مسئولیتی که دارم مسائل هریک از دانشجویانی که با مشکل مواجه شوند، را پیگیری و دنبال خواهم کرد.

دکتر سلیمی در پایان خاطر نشان کرد: خوشبختانه در تجمعات اخیر هیچ تشنجی در داخل دانشگاه علامه طباطبایی اتفاق نیفتاد و اتفاقات پیش آمده بیشتر یک مطالبه اجتماعی بود که در بیرون از دانشگاه‌ها اتفاق افتاد و متاسفانه عده‌ای ضدانقلاب از آن سوء استفاده کردند.

اخبار رسیده در مورد وضعیت دانشجویان سایر دانشگاه های کشور  اگرچه متناقض است و گفته می شود هنوز دانشجویان برخی دانشگاه های شهرستان های کشور مثل شیراز، رشت، زاهدان، رازی و... در بازداشت هستند، اما اخبار رسمی  حکایت از آن دارد که این دانشجویان نیز به زودی آزاد خواهند شد.

در فرایند آزادی دانشجویان بازداشتی جدا از پیگیری های مجموعه روسای دانشگاهی و خانواده های این دانشجویان، نمایندگان مجلس و برخی چهره های سیاسی و اجرایی نیز نقش آفرین بودند که بر این اساس می توان ادعا کرد اگر این پیگیری ها نبود، آزادی این دانشجویان با دشواری های بیشتری مواجه می شد.

اکنون که بر اساس گزارش های موجود اکثریت دانشجویان بازداشتی، آزاد شده و به آغوش خانواده و دانشگاه بازگشتند و یا در  روزهای آینده آزاد خواهند شد، نکته مهمی که یاد آوری آن خالی از لطف نیست، این است که این دانشجویان در ادامه و به احتمال زیاد اسیر مشکلات دیگری خواهند بود که نیاز به توجه ویژه از سوی مدیران دانشگاهی و خانواده های آن هاست.

مشکل بزرگی هم اینک این دانشجویان را تهدید می کند، فشار روانی و استرسی است که متأثر از این رویداد برای آن ها پیش آمده و به احتمال زیاد آنها را دچار یک دوره افسردگی طولانی مدت و نا امیدی از شرایط حاکم برایشان مواجه خواهد کرد؛ دانشجویانی که به جرأت می توان گفت اکثریت آنها قصد و نیتی برای اقدام سیاسی و امنیتی نداشتند و متأثر از هیجانات خود در اعتراضات شرکت کردند، اما اکنون با اتهام هایی از این قبیل رو به رو هستند.

مشکل بزرگ دیگر این دانشجویان، پرونده هایی است که برای آنها در مجموعه های امنیتی و قضایی به احتمال زیاد گشوده شده است و می تواند سابقه کیفری آنها در آینده با مشکلاتی رو به کند؛ مشکلاتی که اگر اتهام های آنها با حکم قضایی مواجه شود در احتمال استخدام و به کارگیری آنها در دستگاه های اداری و دولتی نیز مشکل ایجاد می کند.

فشار وارده بر خانواده های این دانشجویان و نگرانی هایی که آنها در رابطه با وضعیت کنونی آنها در رابطه با وضعیت تحصیلی و آینده شغلی آنها ایجاد شده نیز موضوع دیگری است که باید مورد توجه مسئولان امر باشد.

جدا از مسائل بالا و با توجه به گذشت تاریخ بسیاری از امتحانات پایان ترم، به احتمال زیاد بسیاری از این دانشجویان از شرکت در آزمون پایان ترم محروم شدند که نیاز است در این باره نیز اقدامات موثری اخذ شود.

آنچه آمد تنها بخشی از مشکلات پیش روی این دانشجویان است که مسئولان دانشگاهی و وزارت علوم باید به آن توجه داشته باشند و تصور نکنند که با آزادی همه مشکل آنها حل می شود.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 بندر ماهشهر عبدالحمید ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 امیرحسین فتحی
آخرین اخبار