بازدید 2394
مفاهیم اقتصادی؛
کد خبر: ۷۶۳۳۷۶
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۲ 10 January 2018

اوراق قرضه اوراق قابل معامله ای است که نشان دهنده مبلغی وام با بهره معین که همه یا اجزای آن باید در موعد یا مواعد معینی مسترد شده و شرکت سهامی عام می تواند تحت مقررات قانونی این اوراق را منتشر کند.

دارنده اوراق قرضه تنها طلبکار شرکت محسوب می شود و پس از دریافت وجه اوراق قرضه ارتباطش با شرکت قطع می شود. این اوراق قرضه، اوراق قرضه ساده هستند. درمقابل این اوراق، اوراق قرضه مرکب وجود دارند که دربردارنده امتیاز مضاعفی برای صاحب آنها است.

این امتیاز عبارت است از اینکه دارنده این گونه ورقه قرضه می تواند تحت شرایطی به جای طلبکار شرکت بودن، شریک شرکت شود. این کار از طریق پذیره نویسی اوراق قرضه قابل تبدیل به سهام و پذیره نویسی اوراق قرضه قابل تعویض با سهام امکانپذیر است.

دارندگان اوراق قرضه قابل تبدیل به سهام می توانند در صورت سودآور شدن شرکت، با شریک شدن در شرکت از سود حاصله استفاده کنند. پس از شریک شدن دارندگان اوراق قرضه، بازپرداخت اوراق قرضه نیز منتفی می شود.

شرایط انتشار اوراق قرضه قابل تبدیل به سهام

تبدیل اوراق قرضه به سهام به شرایطی نیاز دارد که ذیلاً مورد بررسی قرار می گیرد:

‌الف) انتشار اوراق قرضه قابل تبدیل به سهام مستلزم این است که مجمع عمومی فوق العاده شرکت، بنا به پیشنهاد هیأت مدیره و گزارش خاص بازرسان شرکت، این امر را تصویب کند. (ماده۷۱ ل. ق)

‌ب) مجمع عمومی فوق العاده که اجازه انتشار این اوراق را صادر می کند باید شرایط و مهلتی را که در طی آن مدت دارندگان اینگونه اوراق قرضه خواهند توانست اوراق خود را به سهام شرکت تبدیل کنند معین کند. علاوه بر آن مجمع عمومی اجازه افزایش سرمایه را نیز به هیأت مدیره می دهد. (ماده۶۹ ل. ق)

چگونگی انتشار آگهی و صدور ورقه قرضه در اوراق قرضه برابر مواد ۵۷، ۵۸، ۵۹ و ۶۰ ل. ق و همانند اوراق قرضه عادی است و تنها در اطلاعیه انتشار این اوراق و ورقه قرضه قابلیت تبدیل ورقه قرضه به سهام و مهلت و شرایط این تبدیل آورده می شود.

منبع: ایبِنا

 
 
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول حمله سایبری طرح صیانت از حقوق کاربران طرح جهش تولید مسکن کارت اعتباری یارانه