بازدید 3061

فروش گندم در بورس، کشاورز را زودتر به پول می رساند

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد دارد که فروش گندم در بورس، کشاورز را زودتر به پول می رساند.
کد خبر: ۷۶۳۲۵۹
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۰ 10 January 2018

 

علی ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه در لایحه بودجه برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی، انتشار اوراق مشارکت در نظر گرفته شده است، توضیح داد: با بررسی کمیسیون تلفیق بودجه سال 97، 15 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت با سر رسید سه ساله برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه دولت های مختلف در برآورد و تامین اعتبار مطالبات کشاورزان همیشه دچار اشکالاتی شده اند و کمتر پیش آمده که پول گندم به طور کامل پرداخت شده باشد.

نماینده مردم شازند در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: در این اوضاع اجازه انتشار اوراق مشارکت تا حدودی می تواند به پرداخت پول به کشاورزان اثرگذار باشد اما اوراق مشارکت در واقع بدهی دولت محسوب می شود و اگر سر رسید داشته باشد تحویل آن مشکل زا شده و راه کار مناسبی برای پرداخت پول به کشاورز نیست.

وی با اشاره به تلاش دولت برای ارائه گندم در بورس، گفت: هر کالایی که در بورس ارائه شود، به سمت واقعی شدن قیمت آن حرکت خواهیم کرد با این روش از آنجایی که در واقع نقد مبادله می شود کشاورز به موقع به مطالبات خود دست پیدا می کند.

این نماینده مجلس با اشاره به تفاوت قیمت بورس و خرید تضمینی، بیان داشت: قیمتی که گندم در بورس ارائه می شود یا قیمت خرید تضمینی تفاوت دارد اما دولت می تواند به استناد ماده 33 قانون افزایش بهره وری، فاصله قیمت مبادله را با خرید تضمینی محاسبه و به کشاورز پرداخت کند.

ابراهیمی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه با با ارائه گندم در بورس اجرای طرح تضمینی جایگزین خرید تضمینی می شود، اظهار داشت: ارائه هر کالایی در بورس باعث شفایت بیشتر در قیمت و کیفیت می شود و همچنین دست واسطه های نامرئی را از مبادلات کوتاه می کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: با این حساب اگر گندم در بورس ارائه شود از آنجایی که مبادلات نقدی انجام می شود، کشاورز را زودتر به مطالباتش می رساند و دولت با اجرای قانون افزایش بهره وری مابه التفاوت قیمت بورس و خرید تضمینی را به کشاورزی می پردازد./

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز پنجم رمضان
آخرین اخبار
وب گردی